Akademik Personel | 22 Temmuz 2019, Pazartesi

Uzaydan İnternet Getirmek İçin Çalışmalara Başladı

19 Ocak 2015
Uzaydan İnternet Getirmek İçin Çalışmalara Başladı
       

Girişimci ve SpaceX firmasının CEO’su Elon Musk hakkında kasım ayında uydudan internet projesi yapacağı iddiaları ile gündeme geldi. İddialarla ilgili açıklama yapan Musk, proje için çalışmalara başlandığını duyurdu.

Bloomberg Businessweek’e açıklamalarda bulunan Musk, ortalama 1100 km irtifada yörüngede dolaşacak yaklaşık 700 uydu ile yüksek hızlı internet altyapısı kuracağını belirtti. Kurulacak olan internet mevcut uydu internet servislerinden çok daha hızlı olacak. Musk’a göre Mars gibi uzak gezegenlere yerleşmek için Dünya’da hızlı bir internet altyapısının bulunması şart. Musk, uyduları kendi şirketi SpaceX’in araçlarıyla yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Bu proje için ABD’nin Seattle şehrinde bulunan ofislerinde 60 kişilik bir ekibin çalışmaya başladığını açıklayan Musk, önümüzdeki günlerde çalışan sayısının artacağını da belirtti.

Sadece Elen Musk değil Google ve Facebook gibi dünya devleri de uzaydan internet konusunda çalışmalar yapıyor. Facebook,  günlerce havada kalabilecek otonom uçaklar üreten bir firmayı satın almıştı. Google’ın da benzer çalışmaları olduğu biliniyor. Ancak bu iki firmanın asıl amacı kullanıcı sayılarını artırmak. Bu yüzden yapılan yatırımlar özellikle Afrika gibi ülkeler için projelendiriliyor.

Kaynak: Al Jazeera

       

BENZER HABERLER