Akademik Personel | 16 Haziran 2021, Çarşamba

Üniversiteyi Karıştıran Not: Bölüm Başkanıyla Öğretim Üyesi Birbirine Girdi

15 Ocak 2019
Üniversiteyi Karıştıran Not: Bölüm Başkanıyla Öğretim Üyesi Birbirine Girdi
       

EDİRNE’de Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Fedakar ile Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan arasında bir öğrencinin notu nedeniyle başlayan karşılıklı resmi yazışmalar, aralarında ‘gayri ahlaki’, ‘ahlaksız’, ”ş…..z’, terör örgütü FETÖ’nün de geçtiği suçlamalara döndü. Fedakar, Hunkan’ın kendisini FETÖ’cü olmakla suçladığını belirterek, hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Prof. Dr. Hunkan ise konunun yargıya intikal ettiğini belirterek, konuşmayacağını söyledi.

 

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cengiz Fedakar ile Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan’ın bir öğrencinin girdiği sınavda aldığı 85 notunun sisteme 25 olarak işlenmesiyle başlayan kurum içi resmi yazışmaları karşılıklı suçlamalara dönüştü. Fedakar, bölüm başkanlığına gönderdiği yazıda öğrencinin mağdur olmaması için notunun düzeltildiğini bildirdi. Bunun üzerine Hunkan da öğrencinin sınav kağıdının da gönderilmesini istedi. Fedakar ise, yazdığı cevapta, bölüm başkanının mevzuatta olmamasına rağmen öğrencinin sınav kağıdının istenmesinin işi sürüncemede bıraktığını ve öğrencinin mağdur olduğunu belirten yazı ile cevap verdi.

 

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Prof.Dr. Ömer Soner Hunkan, yeni bir yazı yazarak, telefonla aranan Fedakar’ın ‘Gerek kalmadı, hallettik’ cevabı alındığını ifade ederek, “Dekanlığa sevk edilseydi öğrencinin notu 25 yerine 85 olarak değiştirilebilecekti. Bu durum bölüm başkanlığımızı bu konuların istismar ve bir öğretim üyesine yakışmayan gayri ahlaki durumlar olabileceği düşüncesine sevk etmiştir” dedi.

Öğretim üyesi Dr. Cengiz Fedakar da, ‘Gayri ahlaki’ denilmesini tepki gösterip, şahsını rencide etmeyi, itibarsızlaştırmanın hedef alındığını belirterek, “Gayri ahlaki kavramını, bölümümüze ÖYP kapsamında yerleştirilen 6 adet araştırma görevlisinin doktora öğrenimleri sonrası işlerine son veren Tarih Bölümü Kurulu kararına imza atanların vicdanında mı arayalım? 2010-2011 yılı öğretim yılı güz yarıyılında Büyük Selçuklu Tarihi 1 dersini alan 136 öğrenciden 126’sını yaz okuluna bırakarak öğrenciler üzerinden maddi kazanç temin eden öğretim üyesinin karakterinde mi arayalım? Lisansüstü öğretimde öğrencilerin ders seçim aşamasında iradelerine müdahale edilerek seçtiklerin dersin çıkartılarak çıkartılmaya çalışılarak kendi istedikleri öğretim üyelerinin derslerini seçmeye zorlayan Anabilim Dalı Başkanı’nın şahsiyetinde mi arayalım? Zorunlu derslerin örgün öğretimini başka bir öğretim elemanına verip ikinci öğretimini kendisine alan, seçmeli derslerin örgün öğretimini ders havuzuna koymayıp sadece ikinci öğretimini açan öğretim üyelerinin maddi hırsında mı arayalım? Tüm bu suallerin cevabının gayri ahlaki kavramının anlamı muhatabında vücut bulacaktır. Bu sebeple tarafıma yöneltilen itham sahibine iade edilir” dedi.

 

FETÖ SUÇLAMASI

Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, Cengiz Fedakar’a gönderdiği yazıda, hakkında suçlamalarına cevap verip, karşı suçlamalarda bulundu. Hunkan, “Seni acınacak durumdan alıp hak etmediğin bugünlere getiren eski sahibini ‘hocanızı, babanızı’ tabiri caizse ısırdın ve düşman oldun, diğer sahibine ‘abinize’ kusursuz hizmet ettin ve etmektesin. Ancak duydun ve baktın ki, hizmet ettiğin bu sahibin de gidecek gözüküyor. Etrafında bazıları ihraç edilmiş, bazıları kendilerini kurtarma peşinde, şimdi dilini uzatmışsın, ‘gayri ahlaki kavram’ arayışı kılıfıyla şahsıma bir sürü hakaretler ediyorsun. İlgili yazınızda yer alan hakkındaki iddia ve hakaretlerinize yasal hakkım mahfuz olmak üzere, ahlaksızlığı nerede aranan hususu ilgi yazında aradığın numara sırasına göre aşağıda yer almaktadır” dedi.

 

Kaynak: hurriyet.com.tr

       

Kolay Hobiler