Akademik Personel | 26 Ocak 2021, Salı

Üniversitelinin Öğrenim Kredisi Zaferi

19 Haziran 2015
Üniversitelinin Öğrenim Kredisi Zaferi
       

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, ön lisans eğitiminde aldığı öğrenim kredisi, uzaktan öğrenim lisans tamamlama sürecinde kesilen şikayetçinin, öğrenim kredisinin yeniden verilmesi talebini haklı buldu. Ömeroğlu, kredinin yeniden verilmesi için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne tavsiye kararı gönderdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, bir vatandaş kuruma yaptığı başvuruda, ön lisans öğrenimi süresince öğrenim kredisi aldığını ve 2014’te Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile uzaktan öğretim lisans tamamlama programını kazanarak, eğitimine 3’üncüa sınıftan devam ettiğini belirtti.

Aynı zamanda sınavsız dikey geçişle açıköğretim 3’üncü sınıftan ve ikinci üniversite hakkı kapsamında da açıköğretim adalet programına birinci sınıftan devam ettiğini aktaran şikayetçi, ara vermeksizin ve intibak sınıfına kalmaksızın lisans tamamlama eğitimine geçmesine, uzaktan eğitim gören öğrencilere kredi verilmeyeceğine ilişkin bir düzenlemenin bulunmamasına ve örgün öğretim öğrencileriyle uzaktan öğretim öğrencilerini, söz konusu konuda ayıracak bir düzenlemenin mevzuatta yer almamasına rağmen, tarafına ödenen öğrenim kredisinin kesildiğini ileri sürdü.

Uzaktan eğitim öğrencilerinin daha yüksek maliyetlerle eğitimlerine devam ettiğini öne süren şikayetçi, kesilen öğrenim kredisinin, kendisine yeniden verilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Konuyu inceleyen, Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, şikayetçinin ön lisans eğitimi sürecinde aldığı ve uzaktan eğitim lisans tamamlama sürecinde kesilen öğrenim kredisinin yeniden verilmesi, bu süreçte ödenmemiş olan öğrenim kredisinin şikayetçiye ödenerek mağduriyetinin giderilmesi için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne tavsiye kararı gönderdi.

Kaynak: Hürriyet

       

Kolay Hobiler