GündemManşet Haber

Üniversiteliler ‘Siber Meydan’da Yarışacak

TÜBİTAK’ın, üniversite öğrencilerinin siber güvenlik alanındaki teknik yeterlilik ve kabiliyetlerinin artırılması amacıyla düzenlediği Siber Güvenlik Yarışması’nın finali 16 Aralık’ta yapılacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), üniversite öğrencilerinin siber güvenlik alanındaki teknik yeterlilik ve kabiliyetlerinin artırılması amacıyla düzenlediği Siber Güvenlik Yarışması’nın finali 16 Aralık’ta yapılacak.

TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında, TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Siber Güvenlik Enstitüsü (SGE) tarafından Üniversitelerarası Siber Güvenlik Yarışması gerçekleştirilecek.

“Siber Meydan Uni” adıyla organize edilen yarışmanın ilk aşaması, 65 üniversiteden 256 öğrencinin katılımıyla 19-20 Kasım’da tamamlandı. İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilen yarışmada, en yüksek puanı alan farklı üniversitelerden 10 takım finale kalma başarısı gösterdi.

Finali 16 Aralık Pazartesi günü İstanbul The Green Park Otel Pendik’te ve çevrimdışı olarak yapılacak Siber Güvenlik Yarışması’nda, takımlar “Kendini savun, rakibine saldır” konseptinde, kurumsal bir ağı savunmaya ve rakip takımların sistemlerine sızarak puan kazanmaya çalışacak. En yüksek puana sahip olan takım, bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmanın galibi olacak. Dereceye giren ilk 3 takıma BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından ödül verilecek.

Ayrıca, Siber Güvenlik Yarışması’na paralel olarak “Siber Güvenlik Ortak Akıl Toplantısı” düzenlenecek. Siber güvenlik alanında etkin akademik camia temsilcilerinin katılacağı toplantıda, Türkiye’nin siber güvenlik alanında geldiği nokta değerlendirilecek. Yapılan çalışmaların olumlu ve olumsuz yanları tespit edilecek ve bu konuda bir ortak akıl platform çalışması yapılacak.

Toplantıda BİLGEM SGE Müdürü Hayretdin Bahşi, siber güvenlik konusunda Türkiye ve dünyadaki son durum hakkında açıklamalarda bulunacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu