Akademik Personel | 26 Mayıs 2018, Cumartesi

Üniversiteliler Özgecan İçin Eylemde

Üniversiteliler Özgecan İçin Eylemde
       

Mersin Tarsus’ta vahşi cinayete kurban giden Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan için üniversiteliler eylemde buluştu. İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğrenciler “Özgecan hepimiz gibi üniversite öğrencisiydi” yazan pankartlar açtı.

İşte o eylemlerden kareler:

Gediz Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Özgecan için siyah giyindiler

Akdeniz Üniversitesi’nde kız öğrenciler, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde vahşice öldürülen Özgecan Aslan için siyah giyindi, yakalarına fotoğrafını taktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp öğrencileri siyahlara büründü, mum yakıp isyan etti.

İstanbul Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

Öğrencilerden saygı duruşu

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi öğrenci ve hocaları Özgecan ve katledilen kadınlar için siyahlar içinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) toplanan bir grup öğrenci, Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etti.

Kurupelit Yerleşkesi’ndeki Yaşam Merkezi’nde bir araya gelen ve kendilerine ‘Üniversiteli Kadınlar Platformu’ adını veren bir grup, Aslan’ın öldürülmesini protesto eden dövizler taşıyıp sloganlar atarak Eğitim Fakültesi önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Şeyma Özberk, kadınların her yerde şiddete maruz kaldığını belirterek, şunları söyledi:
“Kimi zaman baba, kimi zaman sevgili, kimi zaman ağabey, koca, sokaktaki herhangi bir erkek. Yani düşman sokakta, evde yatağımızda. Katillerimiz Tarsus – Mersin arasında bir dolmuş seferinde çıktı kız kardeşimiz Özgecan’ın karşısına. Özgecan 20 yaşında bir üniversite öğrencisi. Özgecan, kız kardeşlerinin omuzlarında uğurlandı. Şimdi Özgecan’ın kız kardeşleri katillerden hesap sormak için sokak başlarını tutuyor, adını haykırıyor.”

Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

Çukurova Üniversitesi öğrencileri de, Mersin’in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etti.

Üniversite yemekhanesi önünde toplanan ve olayı kınayan pankart taşıyan “Çukurova Üniversiteli Kadınlar” üyeleri, yerleşkede yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Melike Avcı, “Genç üniversiteli kadınlar olarak potansiyel ‘tecavüz nesnesi’ olarak görülüyoruz. Nefes alamıyor, rahat yürüyemiyor ve ölüm korkusuyla yaşıyoruz. Hayatını kararttığınız her kadın için tek tek hesap vereceksiniz” dedi.

Grup, ‘kadın cinayetleri, şiddet, toplumsal cinsiyet rolleri, tecavüz ve taciz’ ifadelerinin yer aldığı bir dövizi yırtıp ateşe verdikten sonra dağıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER