Akademik Personel | 01 Kasım 2020, Pazar

Üniversiteliler İçin de Değerler Eğitimi Geliyor

Üniversiteliler İçin de Değerler Eğitimi Geliyor
       

Tartışmalara yol açan ve birçok ilde okul öncesi eğitimde, ilköğretim ve ortaöğretimde başlayan değerler eğitimi üniversiteye de taşınıyor. Din adamları, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilere ‘değerler eğitimi’ verecek.

Anaokullarında verilmesi gündeme gelen ve tartışma yaratan, hatta birçok ilde hem anaokullarında hem ilköğretim ve ortaöğretimde başlayan “değerler eğitimi” yurtlara da giriyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan üniversiteli gençlere de değerler eğitimi verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bu amaçla bir protokol imzalayacak. Diyanet’e bağlı yükseköğrenim görmüş din adamları, yurtlarda ve bakanlığa bağlı tüm kurumlarda değerler eğitimi verecek.

OSMANLICA KURSU İÇİN PERSONEL DESTEĞİ

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre söz konusu hizmet verilirken öğrencilerin talepleri esas alınacak. Değerler eğitiminden isteyen yararlanabilecek. Milli ve manevi değerlere uygun bir nesil yetiştirmek hedefiyle gündeme gelen protokol, bu ayın sonunda imzalanacak. Protokol kapsamında gençlik kamplarında ve merkezlerinde öğrencilere manevi destek hizmeti sunulacak. Milli gün ve haftalarda bakanlıkla birlikte ortak çalışma yapacak olan Diyanet, Osmanlıca ve Arapça kurslar için de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na destek verecek. Bakanlık, bünyesindeki birimlerde Osmanlıca ve Arapça kursu açmak istediğinde Diyanet’ten personel talep edebilecek. Protokol kapsamında spor tesislerinde Kutlu Doğum Programları yapılabilecek. Madde bağımlısı gençlere manevi destek verilecek. Değerler eğitiminde geleneksel kültürün aktarılması hedefleniyor. Eğitimde halk deyişleri ve türküler, atasözleri gibi konuların yanı sıra örf, adet ve aile yapısı gibi konular ele alınacak. Hedef ise milli ve manevi değerlere uygun bir nesil yetiştirmek.

VAIZLER SEMINERLERLE BAŞLADI

Erzurum’un Çat İlçe Müftülüğü, vaizlerle birlikte ilçe genelinde ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik “Okullarda Değerler Eğitimi” seminerlerine başladı. İlçe Müftüsü Muhammed Sadık Kılıç, eğitimin yıl boyunca belirlenen okullarda süreceğini belirterek, “Değerler eğitiminin amacı bireyin doğuştan getirdiği en iyi tarafı ortaya çıkarmak, kendisini ve toplumu kötü ahlaktan korumak ve kurtarmak” dedi.

Kaynak: Haberturk Gazetesi

 

       

Bedava internet - Nasıl