Akademik Personel | 26 Eylül 2020, Cumartesi

Üniversitelerin ‘En İyi’ Alanları Açıklandı

1 Haziran 2015
Üniversitelerin ‘En İyi’ Alanları Açıklandı
       

Türk üniversiteleri, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) AraştırmaLaboratuvarınca açıklanan “en iyi 23 alan sıralaması”nın 13’ünde yer alma başarısını gösterdi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’nın, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerine dikkati çekmek için hazırladığı 2014-2015 alan sıralamasında, dünyadaki en iyi üniversiteleri 23 farklı alana göre listeledi. Alanlara göre açıklanan üniversite sayısı, o alanda yayınlanan makale yoğunluklarına göre, 50 ila 1000 arasında değişiyor.

URAP’ın 23 alanı kapsayan sıralamasının 16’sında ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. İngiltere üniversiteleri iki alanda dünya birincisi olurken, Çin, Danimarka, Hollanda, Singapur, İsviçre üniversiteleri ise birer alanda dünya birinciliğine yerleşti.

Türkiye’deki başarılı alanlar

Türk üniversiteleri, açıklanan 23 alan sıralamasının 13’ünde yer alma başarısını gösterdi.

ODTÜ, 23 alanın 9’unda sıralamada yer aldı. İstanbul, İstanbul Teknik, Ege, Atatürk ve İhsan Doğramacı Bilkent üniversiteleri 7’şer alanda listelere girdi. Ankara ve Gazi 6, Hacettepe ve Erciyes 5, Boğaziçi, Çukurova, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri 4 alan sıralamasında listede yer aldı.

Alan sıralamalarının 3’üne ismini yazdıran 8 Türk üniversitesi, Dokuz Eylül, Fırat, İzmir Yüksek Teknoloji, Koç, Marmara, Ondokuz Mayıs, Uludağ ve Yıldız Teknik üniversiteleri oldu. Diğer üniversitelerden 14’ü, 2 alan sıralamasına ve 12’si de bir alan sıralamasına girdi.

Boğaziçi Üniversitesi, fizikte dünyada 165’inci olarak tüm alanlar içinde en iyi dereceyi elde eden Türk üniversitesi oldu. Bu alanda, ODTÜ 171 ve İTÜ 223’üncü olma başarısını gösterdi.

Mühendislik alanında açıklanan dünya üniversiteleri arasında 30 Türk üniversitesi yer aldı. Bu alanı 26 üniversite ile matematik, 25 üniversite ile fizik, 23 üniversite ile tıp ve sağlık alanları takip etti. Kimya alanında 15 Türk üniversitesi dünya alan sıralamasında yer alırken, biyoloji alanındaki üniversite sayısı 8 oldu.

Tarım ve veterinerlikte 5, bilgisayar ve enformatik alanında 4 üniversite sıralamada yer buldu

2015 Üniversite Alan Sıralaması Tüm Liste

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.