GündemSlayt Haber

Üniversitelerden Atılma Geri Geliyor

2010 üniversiteden atılmayı ortadan kaldıran hükümet, bu konuda tam tersi bir uygulamaya gidiyor; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu işaretini verdiği üniversitede okuma süresine sınır getirilmesi uygulaması için YÖK çalışma başlattı. YÖK’ün çalışmasında üniversite öğrencilerinin 4 yıllık lisans eğitimini en fazla 6 yılda, 5 yıllık eğitimi 7 yılda, 7 yıllık lisans eğitimini ise en fazla 9 yılda bitirmeleri öngörüyor. Hazırlık sınıfı bu sınırlamanın dışında tutuluyor. YÖK’ün hazırladığı taslakta, lisans için öngörülen bu süreler içinde eğitimini tamamlamayan öğrencinin üniversite ile ilişiğinin kesilmesi hükmü yer alıyor.

Hükümetin 2 yıllık bir sürede üniversiteden atılmayı kaldırma uygulamasından vazgeçmesinin gerisinde ise, terör endişesi yatıyor.
Edinilen bilgiye göre, üniversite rektörlerinden özellikle terör örgütleriyle ilişkisi bulunan kişilerin çıkan aflarla üniversitelere dönerek, eğitim almak yerine örgüt propagandası yaptıklarına ilişkin şikayetler, kararda etkili oldu.

MEVCUT SİSTEMDE ÜNİVERSİTEDEN ATILMA YOK

Hükümetin 2 yıl önce çıkardığı yasa ile, öğrencilerin eğitimde başarısız olmaları gerekçesiyle üniversiteyle ilişkilerinin kesilmesi uygulamasına son verilmişti. 2011 yılında çıkan yasa ile, terör suçlarından hüküm giyenler hariç, üniversite ile çeşitli sebeplerden ilişiği kesilen tüm öğrencilere af gelmişti. Yasal düzenleme ile, öğrencinin üniversiteden atılmasının önü de kesilmişti.
2007-2012 ARASINDA 327 BİN ÖĞRENCİ KAYDINI SİLDİRDİ

Üniversiteden ayrılan öğrencilere ilişkin son bilgileri, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın soru önergesine verdiği yanıtla açıklamıştı.
YÖK tarafından hazırlanan ve Dinçer’in Nazlıaka ile paylaştığı bilgi notunda 2007-2012 yılları arasında üniversitelerden 327 bin 22 öğrencinin kaydını sildirdiği, 77 bin 291 öğrencinin kaydını dondurduğunu vurgulanmıştı.

AFTAN YAKLAŞIK 40 BİN ÖĞRENCİ YARARLANDI

YÖK’ün bilgi notunda, 25 Şubat 2011’de çıkan öğrenci affından ise,
21 bin 365 lisans, 18 bin 579 yüksek lisans ve 3 bin 470 doktora öğrencisinin yararlandığı yer aldı.
Notta, öğrencilerinin ilişik kesilme gerekçeleri ise;
* Maddi sebepler,
* Disiplin,
* Devamsızlık
* Öğrenim ücretini ödememe
* YÖK kararı
* Ulaşım olarak sıralandı.

Kılıç: Yüksek Öğrenime Sınırsız Devam Etme İmkanı İstismar Ediliyor

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Tıp Fakültesindeyim 4.sınıfı yarım dönem uzatmistim gecemedim bütünlemelere kaldım gecemezsem ne olur tekrar uzatır mıyım bilginiz var mı

 2. Kazandığım üniversitenin hazırlığını 2 sene boyunca geçemedim ve beklemeli öğrenci statüsüne geçtim. Sonra kaydımı dondurdum ve şuan hazırlıkta 4.senem.Bu dönem içinde geçersem gene de atılır mıyım? yani bu yasa beni de etkiler mi? Bilgilendirirseniz çok sevinirim .

  1. Yasa çıktıktan sonra mağduriyet yaratmaması için önceden yararlananlara belli bir süre verilicek.

   1. teşekkür ederim. Bir tane daha sorum olacak yasa ne zaman çıkar ve benim ne kadar sürem kalmış olacak?

 3. Tıp fakultesindeyim ve 10. Senem son 5 ayım kaldı.maddi imkansizliktan dolayı bi kaç sene uzadı Hiç atilmadim.benim durumum ne olur. Bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Yasa, eski kanun yürürlükte iken öğrenci olanları da etkiler mi? (tedirgin öğrenciler çok fazla şuan)

  1. Haklısınız hocam ama zamanında kazanılmış bir hak var bunun için eskilere extradan zaman tanınır.

   1. ben yüksek lisansa eylül 2009’da başkadım 15 gün sonra Jüriye gireceğim. Ne olacak şimdi?

     1. gerçekten mi duyduğumdan beri dünyam karardı. Kimleri etkiler? çook teşekkürler

 5. Peki bu yasa yürürlükte iken girenlere de uygulanacak mı bu yoksa bundan sonra yeni kayıtlılara mı uygulanacak? örneğin kişi okula başlamış ve 7. yılında şuanda (yani atılmamış), bu kanun çıktıktan sonra ilişiği hemen kesilecek mi? Anlamadım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu