Akademik Personel | 22 Haziran 2018, Cuma

Üniversitelerde Gözaltı ve Tutuklamalar Devam Ediyor

19 Ağustos 2016
Üniversitelerde Gözaltı ve Tutuklamalar Devam Ediyor
       

İstanbul Üniversitesi’nde ikinci dalga: 62 öğretim üyesine gözaltı kararı

İstanbul Üniversitesi’nde Fethullahçı Terör Örgütü yapılanmasına ilişkin operasyon düzenlendi. 62 öğretim üyesi hakkında gözaltı kararı verildi

Fethullahçı Terör Örgütü’nün İstanbul Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında operasyon için düğmeye basıldı. Sabah’ın haberine göre Başsavcıvekilliğini İsmail Uçar’ın yaptığı İstanbulCumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Şenay Baygın’ın talimatı ile İstanbul Üniversitesi’nde görevli 62 öğretim görevlisi hakkında operasyon başlatıldı. Savcı Baygın’ın talimatı ile

Trakya Üniversitesi’nde, 11 profesör adliyeye sevk edildi

Edirne’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Trakya Üniversitesi’nde (TÜ) görevli profesörlerin de aralarında bulunduğu 11 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Anadolu Üniversitesi’nde 20 akademisyen gözaltına alındı

ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi’nde Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda aralarında profesör ve araştırma görevlilerinin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Anadolu Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde çalışanlara yönelik operasyon düzenlendi. Eskişehir, Afyonkarahisar, Batman, Kırşehir, İzmir, Manisa, Uşak ve Diyarbakır illerinde eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonda 20 evde arama yapıldı.

Polis ekipleri Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Akgün Alaslan ile birlikte aralarında araştırma görevlileri, bilgisayar işletmenleri, bilgisayar çözümleyicisi, şef, memur, tekniker, sekreter ve hizmetlilerin bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde ve çalıştıkları yerlerde aramaların sürdüğü belirtildi.

15 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 1 aday hakim, 1 icra dairesi müdür yardımcısı, 1 memur, 4 zabıt katibi, 7 infaz koruma memuru ile 1 elektrik teknisyeni gözaltına alındı. 15 şüpheli Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edildi.

ÇİFTELER’DE 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada Eskişehir’in Çifteler İlçesinde polis ekiplerinin FETÖ kadın yapılanmasına yönelik düzenlediği operasyonda 4’ü kadın 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin sorgulamalarının devam ettiği belirtilirken Ankara merkezli yapılan operasyonda ise Eskişehir Barosu avukatlarından Selamet Şen’in gözaltına alındığı öğrenildi.

Çankırı’da ünviersite imamı ve 1 akademisyen gözaltında

Çankırı Karatekin Üniversitesinin “eski imamı” olduğu iddia edilen bir kişi ile bir akademisyen yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çankırı Karatekin Üniversitesinin “eski imamı” olduğu iddia edilen Ferhat Ulusoy ile öğretim üyesi Yaşar Adıgüzelli yakalandı.

Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında, Çankırı Karatekin Üniversitesinin eski imamı olduğu iddia edilen Ulusoy Eskişehir’de, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Adıgüzelli de Ankara’da gözaltına alındı.

Çankırı’ya getirilen zanlılar, hastanedeki kontrollerinin ardından Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

2’si öğretim üyesi 3 kişi, Gürcistan’a geçerken yakalandı

Soruşturma kapsamında 2’si öğretim üyesi 3 kişi, Artvin’in Hopa ilçesinde yasa dışı yollarla Gürcistan’a geçmeye çalışırken yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Artvin’in Hopa ilçesinde 2’si öğretim üyesi 3 kişi, Gürcistan’a kaçmaya çalışırken yakalandı.

Artvin Valiliğinden alınan bilgiye göre, Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesi Kazimiye köyünden Gürcistan’a geçmeye çalışan 3 kişinin durumundan şüphelenen köylüler, durumu jandarma ekiplerine bildirdi.

Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda şahısların, FETÖ soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan Tunceli Üniversitesi öğretim üyesi M.K. ve İ.A. ile İ.A’nın babası H.A. olduğu belirlendi.

Ekipler, H.A’yı Kazimiye köyünde gözaltına alırken, kaçan İ.A. ve M.K. Sarp Sınır Kapısı bölgesinde yakalandı.

Şahısların, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine yürütülen soruşturma kapsamında Tunceli’ye gönderileceği bildirildi.

Operasyonda zanlıların üzerinde 4 laptop, 2 harddisk ve flaş disk ile yüklü miktarda para ele geçirildi.

Gediz Üniversitesinin kurucusu ve 5 kişi tutuklandı

Kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucularından Şeref Sipahi’nin de aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı

İzmir’de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucularından kuyumcu Şeref Sipahi’nin de aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alınan 11 iş adamının emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Örgütün Ege Bölgesi’ndeki para trafiğini yürüttükleri, iş adamlarından topladıkları yüklü miktarda bağışı “himmet” adı altında örgüte aktardıkları iddiasıyla gözaltında bulunan zanlılar, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zafer Dur’a verdikleri ifadenin ardından “Silahlı FETÖ üyesi olmak”, “örgüte finans sağlamak” suçlamalarından nöbetçi mahkemeye gönderildi.

Zanlılardan, Sipahi’nin yanı sıra Gökhan Arslan, Bilgehan Şentürk, Muin Altın, Mehmet Yıldız ve Feray Emil tutuklandı.

5 şüpheli ise haklarında yurt dışı çıkış yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir’de örgüt üyesi olduğu iddia edilen bazı işadamları gözaltına alınmıştı. Aralarında Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Mustafa Özkara ile İzmir İşadamları Derneği (İZİAD) Başkanı Resul Seçilmiş’in de olduğu 6 kişi tutuklanmıştı.

Kapatılan Gediz Üniversitesinin kurucularından olan ve Karşıyaka’daki evinde yakalanan Sipahi’nin mal varlığını devretmeye çalıştığı öne sürülmüştü.

Kızıltepe’de öğretim görevlileri dahil 7 kişi tutuklandı

Soruşturma kapsamında, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınan 11 kişiden 7’si tutuklandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişiden 7’si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin sürdürdüğü soruşturma kapsamında, Kızıltepe Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, Kızıltepe Eğitimi Sevenler Derneği, Yeni Bahar Eğitim ve Kültür Sosyal Hizmetler Derneği, Kızıltepe Sağlık Mensupları Derneğinde, dernek yöneticilerinin ev ve iş yerlerinde ve örgüte finansal destek sağlayan bir alışveriş merkezinde arama yapıldı.

Örgütsel dokümanların, 2 adet 1 ABD dolarının ele geçirildiği aramalarda, doküman ve dijital materyallere el konuldu.

Soruşturmada, gözaltına alınan ve aralarında dernek yöneticisi, işadamları ve öğretim görevlilerinin de bulunduğu 11 kişiden 7’si, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı, 4 kişi de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin, mal varlıklarına el konuldu.

Öte yandan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve DEDAŞ ekiplerinin yaptığı denetim sonucu, alışveriş merkezine kaçak elektrik kullandığı için 60 bin, tarihi geçmiş ürün sattığı ve hijyen koşullarına uymadığı için 15 bin lira ceza kesildi.

Antalya Üniversitesi Rektörü adliyeye sevk edildi

Aralarında Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Göktepe’nin de bulunduğu 16 kişi adliyeye sevk edildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde gözaltına alınan 16 zanlı, adliyeye sevk edildi.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan soruşturma çerçevesinde Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe ve 15 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Aralarında üniversitedeki bazı profesörlerin de bulunduğu zanlılar, güvenlik önlemleri eşliğinde adliyeye sevk edildi.

Antalya’da 5 Ağustos’ta Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde yapılan operasyonda rektör Göktepe’nin de aralarında bulunduğu 49 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlılardan daha önce adliyeye sevk edilen 31 kişiden 26’sı tutuklanmış, 5’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Operasyonda gözaltına alınan 2 kişi de sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılmıştı

Selçuk Üniversitesi eski Rektörü firari durumda

Konya merkezli 17 ilde gerçekleştirilen operasyonda şüphelilerden 29’u yakalandı

Konya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 84 akademisyenden 29’u yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğünün örgüte finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine iştirak eden kişilere yönelik başlattığı soruşturma devam ediyor.

Delillendirme ve ifade alma işlemlerinin ardından FETÖ/PDY yapılanmasında aktif rol oynadığı değerlendirilen kişiler tespit edildi. Konya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla haklarında yeteri kadar delil elde edilen akademisyenlere yönelik operasyon için harekete geçildi.

Konya merkezli 17 ilde gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 84 kişiden 29’u yakalandı. Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

Hakkında gözaltı kararı verilen eski Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in firari olduğu öğrenildi.

Amasya Üniversitesi rektör yardımcıları tutuklandı

Amasya Üniversitesi’nde gözaltına alınan 26 akademik ve idari personelden aralarında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Öner ve Prof. Dr. Gökdere’nin de bulunduğu 14 kişi tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Amasya Üniversitesi’nde gözaltına alınan 26 akademik ve idari personelden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Feda Öner ve Prof. Dr. Murat Gökdere’nin de aralarında bulunduğu 14’ü tutuklandı. Şüphelilerden 11’i adli kontrol şartıyla,1’i de savcılık kararıyla serbest bırakıldı.

Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde 11 Ağustos’ta Amasya Üniversitesi’nde gözaltına alınan 26 akademik ve idari personel, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılardan Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Feda Öner ve Prof. Dr. Murat Gökdere’nin de aralarında bulunduğu 14’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 11’i adli kontrol şartıyla, 1’i de savcılık kararıyla serbest bırakıldı.

Bu arada Rektör Yardımcıları Öner ve Gökdere’nin kısa süre önce görevden alındığı öğrenildi.

AİBÜ’de görevli 12 akademisyen gözaltına alındı

Bolu’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Abant İzzet Baysal Ünivesitesinde (AİBÜ) görevli 12 akademisyen gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında üniversite yönetimi tarafından daha önce açığa alınan 12 akademisyen hakkında yakalama kararı verildi.

Bolu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, söz konusu akademisyenlerin ev ve iş yerlerine eşzamanlı baskınlar düzenleyerek arama yaptı.

Ekipler, toplam 24 farklı adreste yaptıkları operasyonlarda 12 akademisyeni gözaltına alırken, aramalarda bazı dokümanlara da el koydu.

Gözaltına alınan akademisyenlerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Anadolu Ajansı

       

BENZER HABERLER