GündemManşet Haber

Üniversiteler Yasta: Maden Faciası Nedeniyle Bahar Şenlikleri İptal Edildi

Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle üniversitelerde düzenlenmesi planlanan bahar şenlikleri, dersler ve basın toplantıları iptal edildi.

Üniversiteler iptal edilen programlarını sosyal medya üzerinden duyurdu, yöneticiler yaptıkları açıklamalarda baş sağlığı dileklerini de ilettiler.

Yaşar Üniversitesi’nde bahar şenlikleri iptal

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki kömür madeninde yaşanan facia nedeniyle, bahar şenlikleri kapsamında düzenlenecek tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.
Selçuk Yaşar Kampüsü’nde yaptığı açıklamada, faciada hayatını kaybeden tüm işçilerin ailelerine baş sağlığı ve sabır diledi. Barkan, “Yürekler kan ağlarken Yaşar Üniversitesi’nin eğlenmesi elbette mümkün değil. Bizim yüreğimiz Soma için atıyor. Faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarının yürek acısını bizler de paylaşıyoruz. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Her türlü eğlence durduruldu

Maltepe Üniversitesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Maltepe Üniversitesi’nin tüm çalışanları, öğrencileri ve öğretim kadrosu Soma halkının ve milletimizin derin acısını yüreğinde taşıyor. Üniversitemizin tüm birimlerinde ve Maltepe Üniversitesi Yerleşkesi’nin her noktasında, ikinci bir duyuruya kadar her türlü eğlence, danslı-müzikli gösteri ve benzeri faaliyet durduruldu.”

Basın toplantısı ve festival ertelendi

Bahçeşehir Üniversitesi’nden yapılan açıklamada ise 15 Mayıs’ta yapılması planlanan ‘BAU International Washington D.C.’ lansman ve basın toplantısı ve MayFest’in , Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

Şenlikler durduruldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise twitterhesabından yaptığı açıklamada, bahar şenliklerinin iptal edildiğini belirterek, şu mesajı yayınladı:
“Üniversite olarak Soma’daki acılarımızı paylaşabilmek adına dün başlayan Bahar Şenliği etkinliklerini iptal ettik. Bahar Şenliği’nin iptal edilmesi için öğrencilerimizden gelen yoğun talep üniversitemizi gururlandırdı. Sağolsunlar.”

Bilim ve bahar şenlikleri iptal edildi

Türkiye’yi yasa boğan Soma’daki maden faciası nedeniyle Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), bugün başlayacak olan 17’nci Uluslararası Bilim ve Bahar Şenliği’ni iptal etti. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da başsağlığı mesajı yayımladı.

SDÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, 14-16 Mayıs günleri arasında düzenlenecek olan şenliğin iptal edildiği duyuruldu. SDÜ’nün bahar şenlikleri kapsamında bu akşam Beyazıt Öztürk, Bengü, Kubat ve Hayko Cepkin, yarın Yüksek Sadakat son gün ise Murat Göğebakan ile Göksel’in konserleri vardı.

Rektör Prof. Dr. İbicioğlu da maden faciasıyla ilgili bir başsağlığı mesajı yayımladı. Prof. Dr. İbicioğlu, mesajında şöyle dedi:

“Dün Soma’da meydana gelen maden ocağı kazasının ardından çok sayıda vatandaşımızın Hakkın rahmetine kavuştuğunu, derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. Tek dertleri geçim sağlamak olan bu işçilerimizin feci şekilde can vermeleri tarifsiz bir acıdır. Kazada hayatını kaybeden işçilerimize, Cenab-ı Hak’tan rahmet, geride kalan acılı ailelerine sabır ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemizde ve dünyada bir daha böyle acı olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.”

Üniversiteliler, ölen işçileri anıyor

Öğrenci Kolektiflerinin sosyal medya hesaplarından ise, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilerin amfilere girerek dersleri boykot etme çağrısı yaptığı, Akdeniz Üniversitesi’nde şenliklerin iptal edildiği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Kampüsü’nde ise Soma’da ölen maden işçilerinin anıldığı anıldığı açıklandı.

Düzce, Manisa Celal Bayar ve Fırat Üniversitesi Rektörleri de başsağlığı mesajları yayınladı. Rektörlerin mesajları şöyle:

Soma’nın acısını paylaşıyoruz

Düzce Ünivresitesi Rektörlüğü:

“Soma’da gerçekleşen ve Ülkemizi derinden üzen acı verici kazada yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz. Kazada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diler; kurtarılmayı bekleyen madencilerimizden sevindirici haberlerin gelmesini yürekten temenni ederiz.”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ:

“Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonrasında bazı madencilerimizin hayatını kaybettiğini ve bazılarının ise mahsur kaldığı haberini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Müessif kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, göçük altında kurtarılmayı bekleyen madencilerimizden iyi haberlerin gelmesini yürekten temenni ediyorum” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli:

“Soma’da meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç:

“Manisa Soma’da meydana gelen acı olayı üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Maden ocağındaki trafo patlaması sonucu yaşamını yitiren 200’ü aşkın vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet:

 

Soma’da hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı mesajı yayınladı. Üniversitenin internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki linyit madeninde meydana gelen kazayı büyük bir üzüntü ile öğrendik. Acımız ve kaybımız çok büyük. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Tüm konserler iptal, akademik faaliyetler sürecek

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada ise, Soma’da maden işçilerinin hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle ‘17. Uluslararası Akdeniz Gençlik Şenliği’ kapsamında yapılması planlanan tüm konserlerin iptal edildiği, akademik faaliyetlerin ve kültürel etkinliklerin devam edeceği bildirildi.

Gösteriler ertelendi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi de internet sitesinde başsağlığı mesajı yayınladı. Ayrıca, bahar şenlikleri kapsamında bugün düzenlenmesi planlanan BAMER Öğrenci Topluluğu Korosu Konseri ve Armelit Halk Dansları Topluluğu Gösterisinin ertelendiği belirtildi. Rektörlükten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Manisa’nın Soma İlçesi’nde maden ocağından meydana gelen elim faciada çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu elim olaydan ötürü üniversitemiz camiası da derin bir acı ve üzüntü içerisindedir. Yaşamını yitiren maden çalışanlarına Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.”

GedizFest’14 yapılmayacak

Gediz Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da, dün başlayan ve bugün de devam etmesi planlanan GedizFest’14’ün iptal edildiği duyuruldu.

Şenlik ertelendi

Pamukkale Üniversitesi de Bahar Şenlikleri’nin ertelendiğini internet sitesinden duyurdu. Yapılan açıklamada, “Pamukkale Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve çok sayıda madencinin hayatını kaybettiği patlamadan dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu