Akademik Personel | 19 Haziran 2021, Cumartesi

Üniversiteler Teknolojik Gelişimde Sanayicilerin Yanında Olmalı

17 Haziran 2014
Üniversiteler Teknolojik Gelişimde Sanayicilerin Yanında Olmalı
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Eğer üniversitelerimiz teknolojik gelişimlerinde sanayicilerimizin yanında ve arkasında olmazsa biz bu değişimi, dönüşümü, geçiş sürecini başarılı ve sürdürülür kılamayız” dedi.

Işık, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent’te bulunan Ar-Ge firmalarının yaptığı ürünlerin bulunduğu standı gezdi.
Bir süre yetkililerden Teknokent’le ilgili bilgi alan Işık, burada yaptığı konuşmada, Marmara Bölgesi’nin Türkiye’de sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştirdiğini söyledi.

Yüksek teknolojiye geçişte üniversitelerin katkısının önemine değinen Işık, “Eğer üniversitelerimiz teknolojik gelişimlerinde sanayicilerimizin yanında ve arkasında olmazsa biz bu değişimi, dönüşümü, geçiş sürecini başarılı ve sürdürülür kılamayız. Türkiye’de pek çok üniversitenin sadece eğitim fonksiyonunu yerine getiriyor. Halbuki dünyada iyi üniversiteler eğitim fonksiyonunun yanına araştırma, bunun yanına da teknoloji üretme fonksiyonunu ilave ettiler. Dünyada pek çok üniversite interdisipliner çalışma yapıyorlar” diye konuştu.

SAÜ’nün eğitimin yanında araştırma ve teknoloji üretimi konusundaki arzusunu takdire değer bulduğunu vurgulayan Işık, SAÜ Teknokenti’nin, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Performans Endeksi’nde 2012’de 4’üncü sırada yer aldığını vurguladı.
Bakan Işık, eğitim konusundaki sıkıntılardan birinin öğrencilerin pratik yapamaması olduğunu belirterek, SAÜ’nün bu konuda model geliştirmesinin kendisini sevindirdiğini söyledi.

Dünyada üniversite eğitiminin genel eğitim noktasına evrildiğini ifade eden Işık, “Üniversite mezunu olmak meslek sahibi olmak anlamına gelmiyor. Özgüveni yüksek, hayata hazır, kendinden emin gençlerin yetiştirilmesi üniversitenin artık temel hedeflerinde. Bir de girişimci gençlerin yetişmesi önemli” şeklinde konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu da ziyaret eden Işık, Büyükşehir Belediyesi’nde anı defterini imzaladı.
Burada konuşan Işık, Sakarya’da güzel hizmetler yapıldığını belirterek, yapılan hizmetleri, yapacaklarına referans olması için anlattıklarını söyledi.

Bu dönemde modern bir sanayi sitesini Sakarya’ya kazandırmayı arzu ettiğini dile getiren Işık, bölgede her türlü güzelliğin olduğunu ve bunu koruyarak şehri kalkındırmak istediklerini ifade etti.

Kaynak: Timeturk

       

Kolay Hobiler