Akademik Personel | 23 Ekim 2020, Cuma

Üniversitede ‘Ücretli Ders’ Tartışması

Üniversitede ‘Ücretli Ders’ Tartışması
       

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bir derse birden fazla kayıt yaptırınca katkı payı ücretinin yanı sıra ders ücreti alınmasına tepki gösteren öğrenciler sosyal medyada imza kampanyası başlatmış, uygulamaya “soygun” diyerek tepki göstermişlerdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, bir derse birden fazla kayıt yaptıran öğrencilerden ders ücreti alınmasının yasal zorunluluk olduğunu savundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı yazılı açıklamada, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılından itibaren bir derse birden fazla kayıt yaptıran öğrencilerden katkı payı/öğrenim ücretinin yanı sıra ayrıca ders ücreti alınmasının yasal bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:

“Bir derse eğitimin tamamlanamaması, yan dal ve çift ana dalın tamamlanamaması, lisansüstü eğitimin tamamlanamaması nedeniyle ya da tez aşamasında birden fazla kayıt yaptırılması durumunda ödenecek katkı payı/öğrenim ücretlerine ilave olarak, bu durumdaki öğrencilere ayrıca bu ders ve faaliyetler için ek katkı payı/öğrenim ücreti yüklenmiştir. Söz konusu uygulama sadece Üniversitemize özgü bir uygulama değildir. Diğer üniversitelerce de ders tekrarı halinde ek ücret alması yasal bir gerekliliktir. Diğer taraftan bazı üniversiteler öğrencilerinden söz konusu ek ücretleri 2014- 2015 dönemi başlangıcında tahsil etmiş bulunmaktadır.”

Kaynak: Hürriyet

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.