Bilim-TeknolojiManşet Haber

Üniversitede ‘Robotik Laboratuvarı’ Kuruldu

Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU), ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde biyomedikal, askeri ve tıp alanında projeler geliştiren ve araştırmalara imza atan Stanford Üniversitesi ile yaptığı işbirliği sonucu ‘BAU Robotik Laboratuvarı’ açıldı.

 Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, BAU Beşiktaş Kampüsü’nde kurulan laboratuvar, tıp, sağlık bilimleri ve mimarlık alanında yeni gelişmelere ev sahipliği yapacak, ameliyat sırasında kullanılan robot teknolojileri ile ilgili yeni projeler üzerinde çalışacak, ayrıca Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile İnşaat Mühendisliği Bölümü arasında süren “akıllı binalar” konulu çalışmalara destek olacak.

Laboratuvarda araştırmalarını sürdürecek olan BAU öğrencileri, Stanford Üniversitesi’nde çalışmalarını gerçekleştirebilecek. Berlin Teknik Üniversitesi ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden araştırmacılarla da işbirliği yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın da şunları söyledi:
“Arama kurtarmadan, sağlık ve savunma sanayine kadar pek çok disiplinde hayatımızın içinde olan robot teknolojisi, 1,6 milyon dolarlık yatırımın ardından artık Bahçeşehir Üniversitesi’nde. Özel olarak bu yıl üzerinde çalıştığımız üç alan olan robotik, sağlık ve enerji konularında çalışma yapmak için 3 milyon dolar kaynak ayırdık. BAU Robotik Laboratuvarı gibi yatırımlar Türkiye’yi çekim merkezi haline getiriyor. Mühendislik, tıp, sağlık bilimleri, mimarlık gibi alanlarda yapılacak çalışmalar ile bir bilim ortamı yaratıyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu