GündemManşet Haber

Üniversitede Kadın Akademisyenlere Mini Etek Yasağı

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Yadigar İzmirli, yazdığı yazıda üniversitede kadınlar için mini etek ve kolsuz, çok açık yakalı gömlek, erkekler için de kravat uyarısı yaptı. Prof. Dr. İzmirli’nin tüm akademik ve idari personel dağıtılması talimatını verdiği yazıda kamu görevlileri için geçerli kılık kıyafet yönetmeliği de hatırlatıldı.

Serbay Mansuroğlu’nun Birgün’de yer alan haberine göre, yazıda “Üniversitede görevli akademik, ve idari personelin kılık kıyafetinin, yapmakta olduğu görevin gereklerine uygun olması büyük önem taşımaktadır. İdari ve akademik personelin söz konusu yönetmelik hükümlerine uygun davranmaları konusunda takip ve uygulama mükellefiyeti birim amirlerine ait olup , gereğini önemle rica ederim” ifadeleri kullanıldı. ‘Totaliter arayış’ Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş ise söz konusu yazı ile ilgili olarak amacın disiplin yoluyla totaliter bir baskı kurmak olduğunu söyledi. Gümüş, “İnsanın disipline edilmesi hem Türkiye’de hem dünyada cinsiyet, tuvalet ve kılık kıyafet terbiyesi üzerinden yapılıyor. Bu erk sahiplerinin kontrol ve otorite arayışı anlamına geliyor” dedi. ‘Kıyafete yasak gelirse zihinsel özgürlük gelişmez’ “İnsanı ortalamaya, genele uydurma çabası siyasal sistemlerde bizi totaliter yönetimlere kadar götürüyor. Dini gruplar türban üzerinden insanı kontrol ederken diğer bir grup tayt ya da başka bir formda sınırlayarak bunu yapıyor” diyen Prof. Dr. Gümüş, esas amacın insan ve toplumun kontrol edilmesi olduğunu söyledi.Sadece üniversitede değil her alanda insanın kendi özgür iradesi ile hareket etmesini sağlamak gerektiğini belirten Gümüş, “Bilimsel özgürlük dediğimiz şey aynı zamanda giyim-kuşam ile yaşam özgürlüğünü kapsar. Üniversite buna karışırsa orada bilim olmaz, zihinsel özgürlük gelişmez” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Kurumsallaşma olmadığı sürece etekle, pantalonla uğraşır dururuz. Ama işin en kötüsü “bikiniyle okula gelen hocalar” diye külliyen iftiracılığın taraftar buluyor olması ve kronikleşmesi. Boş ahlakçılıkla olsa olsa bulunduğumuz konumu pekiştiririz, ama dünya yerinde durmuyor, bu kafa, bu milleti daha ne kadar oyalayabilir göreceğiz.

 2. Yönetmelik değişmedi. ayrıca kıyafet takibi eğitime engel değildir. İşe kravatla gelmeme özgürlüğü için eylem yapanlar da gene sizin düşüncelerinize sahip gruplardı.Eğer mini etekten rahatsız oluyorsanız bakmazsınız. O kadar iradeniz yoksa istifa edersiniz. Yok dini sebeplerle mağdursanız hacca deveyle de gidersiniz.

  1. eğer bir toplumda beraber yaşıyorsak bu toplumsal, kültürel, dini ve ahlaki kuralların sayesindedir. İnsanın doğası gereği bazı şeyleri görmezden gelip basit düşünmeyle ve buna sorun yokmuş gibi bakmayla bencillik yapılmış olur. Siz de gayet iyi biliyorsunuz ki önemi gayet fazla olan eğitim kurumlarında bu gibi basit şeyler huzur ve eğitim kalitesinde dolaylı da olsa bir düşüşe, iyiye değil de kötüye gidişe yol açan şeylerdir. Bazı yaptığımız şeyler benim için sıkıntı yok mantığıyla çözülmeye çalışılırsa yarın birgün rahatsız olduğunuz bir konuda böyle bir sığ cevapla karşılaşabilirsiniz.

   1. Bu toplum ortak değerler sayeside değil farklı değerlere saygı sayesinde hala ayakta. Kadınların kıyafetinden rahatsız olmak psikolojik sorunların belirtisidir ve din bu sorunların kılıfıdır. Sizi gibi düşünenler Rosettaya araç indirenlerin gömleklerine de takmıştı.

    1. berna hanım “sizin gibi düşünenler” derken iki farklı taraf olarak algılamayın. şahsi olarak şu düşüncedeyim. bahsi geçen mevzu “insani” ahlak kurallarına girer. yani basitçe toplum içinde yüksek sesle konuşmanın hoş olmaması gibi birşey bu o kişinin farklı bir değeri değildir. bu insani değerler yozlaştığı için maalesef kimisi için bir anlam ifade etmiyor.

  1. ikisi farkli seyler, birinde egitim hakki engelleniyor digeri ise kendini diger ogretim gorevlilerinden daha havaligostermek icin nerdeyse bikiniyle okula gelen hocalara uyari yapiliyor ayirt edelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu