Akan Haber

Üniversite Yönetimine Torpil Soruşturması

İstanbul Üniversitesi’nde yatay geçişi yapılmayan öğrenci yargıya başvurdu. Mahkeme görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle rektörlük için ihbarda bulundu

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yunus Söylet hakkında mahkeme, torpil yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, geçen yıl, yatay geçiş yapmak için İ.Ü. Cerrahpaşa Fakültesi’ne baş vuran Çağan Aydın Namal, yerine puanı kendinden az olan Ö.V.K’nin alındığı iddiasıyla İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen İstanbul 4. İdare Mahkemesi, üniversiteden, Ö.V.K.’nın kayıt bilgilerini sordu.

Üniversite cevap dilekçesinde, yatay geçiş işleminin, KKTC Milli Eğitimi ile İ.Ü. Rektörü arasında imzalanan işbirliği doğrultusunda yapıldığını belirtti. Protokolü inceleyen mahkeme, O.V.K’nın yatay geçiş yoluyla kaydının yapılmasını sağlayan bir madde bulamadı. Rektör Söylet’in ‘Görevi kötüye kullanma’ suçunu işlediği sonucuna varan mahkeme, Söylet ile kayıtta görevli memurların 1.5 yıldan, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması doğrultusunda soruşturma yapması için savcılığa ihbarda bulundu.

Kaynak: SABAH

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ LALELİDEKİ su ürünlerinde yatay geçiş başvurumda beni de torpil kullanarak engellemişlerdi,benden düşük puanlı olan birini almışlardı yerime ve elime de herhangi bir yazı dahi vermediler ispat hukmü taşır diye.sadece sözlü olarak sınava cağırdılar,sözlü olarak da gariptir sınavı geçtin ama basvurun geri çevrildi dediler sebep burada sen zorlanırsın dediler.NE KADAR BARİZ BİR TORPİL DEĞİL Mİ,AYNI ZAMANDA NE KADAR DA TRAJİKOMİK BİR İFADE,ZEKA SEVİYESİ DÜŞÜK BİR İFADE.ALLAHTAN BULSUNLAR…Kİ BİR KISMI DA BULMUŞ,İNSALLAH SIRA ONLARA DA GELİR.BEN ÜŞENMİŞTİM MAHKEME İŞLEMLERİ FALAN..ALLAH O ÇOCUKTAN RAZI OLSUN,HAKKINI ARAMIŞ,REZİL ETMİŞ O KOKUŞMUS ZİHNİYETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu