Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Üniversite-Sanayi İş Birliği Protokolü Başladı

Üniversite-Sanayi İş Birliği Protokolü Başladı
       

EBSO tarafından kurulan Üniversite Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulunun protokolü, 12 üniversitenin katılımıyla imzalandı.

Ege Bölgesi Sanayi Odasınca (EBSO) kurulan Üniversite Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulunun protokolü, 12 üniversitenin katılımıyla imzalandı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, imza töreninde, ilk olarak 2000 yılında imzalanan Üniversite Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulunun protokolünün, yeni kurulan üniversitelerin katılımıyla güçleneceğini söyledi.

Protokol ile üniversite ve sanayinin, en güncel teknolojiyi yakalamak amacıyla ortak çalışacağını belirten Gökçüoğlu, yeni dönemde iş birliğini daha da artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Gökçüoğlu, İzmir’de 3 teknopark bulunduğunu, birinin de yapım aşamasında olduğunu hatırlatarak, teknoparkların belirlenecek strateji çerçevesinde ortak hareket etmesiyle üniversite-sanayi iş birliğinin daha başarılı hale geleceğini ifade etti.

EBSO ile Ege Üniversitesinin, üniversite öğrencilerinin daha rahat iş bulabilmeleri amacıyla öğrenim süresi içinde 2 bin saatlik staj programının uygulandığı “Sanayi Deneyim Sertifikası” programını yürüttüğüne işaret eden Gökçüoğlu, bu sertifika programının, diğer üniversitelerde de uygulanmasını arzuladıklarını kaydetti.

İzmir Üniversiteler Platformu Başkanı olan Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise bilimsel üretimin, gündelik hayat ve ekonomiye katkısının artması gerektiğine dikkati çekerek, öğretim üyelerinin de gün geçtikçe üniversite-sanayi iş birliğinin ilerlemesi doğrultusunda çalıştığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından protokol, Adnan Menderes, Celal Bayar, Dokuz Eylül, Ege, Ekonomi, Gediz, İzmir, Katip Çelebi, Muğla Sıtkı Koçman, Şifa ve Yaşar Üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yetkililerince imzalandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

       

Kolay Hobiler