Akademik Personel | 19 Nisan 2019, Cuma

Üniversite Öğrencisi Asansör Kazasında Hayatını Kaybetti

Üniversite Öğrencisi Asansör Kazasında Hayatını Kaybetti
       

Mecidiyeköy’de rezidans inşaatındaki asansör kazasında ölen üniversite öğrencisi Hıdır Ali Genç’in işe 5 gün önce başladığı ortaya çıktı: “Babası çalışmasını istemiyordu, o en az 1 ay çalışıp harçlık biriktirmek istiyordu. Kazadan 5 dakika önce konuşup güldük…”

Şişli’deki şantiyede asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden 10 işçinin cenazeleri, otopsi için getirildikleri Adli Tıp Kurumu’ndan yakınları tarafından teslim alınmaya başladı.
İşçilerin cenazelerini teslim almak için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nun çevresini dolduran yakınlarından bazıları sinir krizi geçirdi.

Tunceli Üniversitesi’nde okuyan 21 yaşındaki Hıdır Ali Genç, Tunceli Üniversitesi öğrencisiydi. Hıdır Ali Genç aynı inşaatta çalışan babası ile konuştuktan sonra bindiği asansörde 9 kişiyle birlikte can verdi.

Asansör faciası kurbanlarından Tunceli Üniversitesi Ovacık Meslek Yüksek Okulu Maliye Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Hıdır Ali Genç’in 5 gün önce işe başladığı ve babası 47 yaşındaki Mustafa Genç’in de aynı rezidans inşaatında bekçi olarak çalıştığı ortaya çıktı. Aynı inşaatta çalışan ve adını vermek isteyen bir kişi, Mustafa Genç ile oturdukları sırada, Hıdır Ali Genç’in gelip babasıyla konuştuğunu belirterek şöyle dedi:

“O ASANSÖR HEP ARIZALIYDI”

“Babası ile ben yan yandaydık. Hıdır, 5 gün önce işe başlamıştı. Babası çalışmasını istemiyordu. Memlekete dönmesini istiyordu. Hıdır, bir şirkette stajını bitirmişti ve en azından 1 ay çalışıp okul harçlığı çıkarmak istiyordu. Babası ile yan yanaydılar. Kazadan 5 dakika önce konuşup güldük. Hıdır, ‘Ben işe çıkayım’ diyerek asansöre gitti. Asansörde aşırı yük de vardı ve 10 arkadaş bindiler. Zaten asansör hep arızalıydı. Hıdır bindikten 5 dakika sonra büyük bir gürültü ile asansör düştü. Babası ile birlikte koştuk. Sonra diğer işçiler geldi ve ondan sonra yaşadığımız şoktan dolayı olanları hatırlamıyorum.”
Hıdır Ali Genç’in cenazesi, Tunceli’nin Pertek İlçesi Gülbari Köyü’nde yapılacak cenaze töreninden sonra toprağa verilecek.

Şişli’deki şantiyede asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden 10 işçinin cenazeleri, otopsi için getirildikleri Adli Tıp Kurumu’ndan yakınları tarafından teslim alınmaya başladı.
İşçilerin cenazelerini teslim almak için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nun çevresini dolduran yakınlarından bazıları sinir krizi geçirdi.

ANNE ACI HABERİ ADLİ TIP KURUMU’NÜN ÖNÜNDE ALDI

Üç buçuk ay önce Gümüşhane’nin Şiran ilçesinin Konaklı köyünden babası ve ağabeylerinin yanına çalışmaya gelen ve kazada hayatını kaybeden 25 yaşındaki Tahir Kara ve 19 yaşındaki Ferdi Kara’nın Gümüşhane’den gelen anneleri Arzu Kara ise acı haberi Adli Tıp Kurumu önünde öğrendi. Oğullarının öldüğünü öğrenen ve sinir krizi geçiren anne Kara’yı yakınları sakinleştirmeye çalıştı.
Baba Mithat Kara da “Benim çocuklarımı Allah verdi, Allah aldı, çocuklarımın ölümü için nur yağdı İstanbul ‘a. Dağlar, taşlar feryat etti, benim çocuklarım şehit oldu” diye konuştu.

ÖNCE DEPREM OLUYOR SANDIK

Aynı şantiyede çalışan ağabey Tamer Kara ise bir kardeşinin askerden geldiğini diğerinin de gideceğini belirerek “Aynı yerde çalışıyorduk, onlar mesaiye kalmışlardı, bir buçuk saat sonra kaza oldu, biz deprem zannettik. Sonra asansörün düştüğünü anladık, hemen kardeşlerimi aradım, açan olmadı, o an onlarında orada olduğunu anladım” dedi.
Kazada hayatını kaybeden 10 işçinin cenazeleri, Adli Tıp Kurumu’na gelen yakınlarına teslim ediliyor.

İşçilerden Hıdır Ali Genç Tunceli’de, İsmail Sarıtaş İstanbul Sancaktepe’de, Bilal Bal Giresun’da, Cengiz Bilgi Bursa’da, Murat Usta Giresun’da, Menderes Meşe Sivas’ta, Vahdet Biçer Manisa’da, Cengiz Tatoğlu Zonguldak’ta, Ferdi ve Tahir Kara kardeşler ise memleketleri Gümüşhane’nin Şiran ilçesinin Konaklı köyünde defnedilecek.

Kaynak: Radikal

       

BENZER HABERLER