Akademik Personel | 29 Mayıs 2020, Cuma

Üniversite Öğrencilerine İzmir Konukseverliği

6 Eylül 2014
Üniversite Öğrencilerine İzmir Konukseverliği
       

İzmir’e giden 3 bin 800 üniversite öğrencisi otogarda gönüllüler tarafından karşılandı, çorba ikramından sonra ücretsiz servislerle yeni okullarına ulaştırıldı.

Eğitim için ilk kez İzmir’e gelen 3 bin 800 üniversite öğrencisi İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali AŞ’de (İZOTAŞ) gönüllüler tarafından karşılandı, çorba ikramından sonra ücretsiz servislerle yeni okullarına ulaştırıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, üniversite öğrencilerine İzmir farkını ilk adımda hissettirmek için İzmir Gençlere Kucak Açıyor Projesi uygulandı.

Belediye, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile ilçesinde kamu ve vakıf üniversitesi bulunan Balçova, Bornova, Buca, Çiğli ve Urla belediyeleri işbirliğiyle gerçekleştirdiği proje kapsamında, yeni eğitim öğretim yılında kazandıkları üniversitelere kayıt yaptırmak için İzmir’e gelen yaklaşık 3 bin 800 öğrenci genç ve yetişkin yaklaşık 100 gönüllü tarafından İZOTAŞ’ta 5 gün boyunca karşılandı.

Sıcak çorba ikram edilen üniversiteliler ile yakınları, daha sonra ücretsiz servislerle üniversitelerine ulaştırıldı.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca Şifa, İzmir, Yaşar, İzmir Ekonomi, Dokuz Eylül ve Ege üniversiteleri ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde kurulan danışma masalarında üniversiteli öğrencilere, okula kayıt ve barınma konularında rehberlik hizmeti de verdi.

Gençlere, kayıt yaptıracakları üniversitenin krokisi, ulaşım (metro-otobüs-vapur güzergahları), barınma, kültürel-sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilme, sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal etkinlikler ile ilgili bilgiler içeren broşürler de dağıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen proje gönüllüsü üniversite öğrencisi Oğuzhan Çelikyürek, “Buradaki çalışmalarda genç arkadaşlarımızın bize çok olumlu tepkileri var. Hatta ilerde bizim gibi gönüllü olmak istediklerini söyleyenler bile oldu. Biz de çok mutlu oluyoruz ve projeye daha çok bağlanıyoruz. Özellikle gençler olmak üzere insanlara dokunabilmek çok önemli. Biz de üniversiteye başlarken belirli zorluklardan geçtik. Onlar da bu aşamalardan geçerken daha kolay geçsinler, üniversite hayatına daha çabuk alışsınlar diye bu çalışmaları yapıyoruz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı