GündemManşet Haber

Üniversite Mezunu Gençlerde İşsizlik Oranı Yüzde 30’a Dayandı

Gençlerde eğitim düzeyi arttıkça işsizlik de yükseliyor. Türkiye’de yüksek öğretimli gençlerde işsizlik yüzde 30’a dayandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Dünya Nüfus Günü nedeniyle açıkladığı gençlik istatistikleri verilerine göre, Türkiye genelinde 2013 yılında yüzde 9.7 olan işsizlik oranı, 15-24 yaş grubunu içeren gençlerde 2012 yılındaki yüzde 17.5 düzeyinden, yüzde 18.7 düzeyine çıktı. Gençlerdeki 2013 yılı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 17.0 kadınlarda ise yüzde 21.9 oldu.

TÜİK verileri, gençlerde işsizliğin öğrenim düzeyi yükseldikçe arttığını ortaya koydu. Buna göre, yükseköğretim mezunu gençlerin işsizlik oranı 2013 yılında yüzde 29.3 düzeyini bulurken, bu oran lise ve dengi meslek okul mezunu gençlerde yüzde 20.2 oldu.

Yükseköğretim mezunu genç erkeklerin işsizlik oranı yüzde 23.4 iken. genç kadınlarda ise bu oranın yüzde 34.4 olduğu görüldü.

Tarım dışı işsizlik oranı Türkiye genelinde 2013 yılında yüzde 12.0 düzeyindeyken, tarım dışı genç işsizlik oranı ise yüzde 22’ye yükseldi. Tarım dışı genç işsizlik oranı erkeklerde yüzde 19.0, kadınlarda ise yüzde 28.4 oldu.

Kaynak: Hürriyet

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. ben 43 yaşında odtü makine mezunu mak. mühendisiyim, şu an tasarım mühendisiyim fakat iş garantim yok,yani ne zaman kapıya konacağımı bilmiyorum,işverenler tamamen keyfi olarak eleman çıkarıyor,en acısı mühendisler işçilerden daha fazla işinden atılan kesim oluyor ,hükümetin bu çarpıklığa el atması gerekir,çünkü bu işin çözümü siyasete dayanıyor

  2. avmlerden bakkal bile açamayacak hale geldik.hangi işi kendim yapayım desem o işi bitirmişler arkadaş,esnaf kan ağlıyor.1000 tl’ye git köle gibi çalış ne mezunu olursan ol o buyuk marketlerde farketmiyor,kölelikten baska secenek bırakmadılar millete,kendi işini dahi kuramaz hallere geldik.tezgahtarlıktan pazarlamacılıktan başka çaresi yok gençlerin artık.Araştırma geliştirme üretim falan filen türkiyede faso fiso.canını seven avrupaya,amerikaya kaçsın hayatı kurtulur.burda hayat yok artık..

  3. yaşım 32 işsizim, masterlı işsizim,bundan sonra da umudum artık yok kalmadı.yurt dışında herhangi bir iş için vize başvurusu yapacağım .artık bıktım bu ülkede yaşamaktan..

  4. Sadece kpss ile kamuda istihdam olanağı var maalesef ve kendi işini yapıyorum desen,kendi işyerimi açayım bari desen onu da artık dedirtmiyotlar.Çünkü büyük AVM ler karşısında ve yüksek kiralar karşısında evlenip çocuk yetiştirme aile kurma şansınız tamamen malesef yok,esnaflık artık can çekişiyor,dükkanını kapatan kapatana ve çoğu insan 30 küsürlü yaşlarına rağmen bekar evlenemiyor.Böyle olduğundan toplumda gayriahlaki nikahsız günübirlik ilişkiler revaçta oluyor ,talep buluyor,tecavüzler,mühendis,kimyager biyolog hırsızlar çoğalıyor.Aslında bu on yıl içinde olacak olan yakında büyük bir sosyal bir patlamanın habercisi.anlamak için evliya olmak gerekmiyor

  5. BU ÜLKEDE ACABA KAMU İSTİHDAMINDAN BAŞKA BİR İSTİHDAM OLANAĞI YOK MU??? KAMUDAN BAŞKA LİSANS MEZUNU İŞCİ ALAN YOK BU ÜLKEDE.ALAN DA TANITIM MÜMESSİLLİĞİ,SÖFORLUK,PAZARLAMACI OLARAK ÇALIŞTIRIYOR.FABRİKALAR AÇILMASI LAZIMKEN,ANCAK KAMUYA KPSS İLE ELEMAN ALINARAK BU İŞSİZ ÜNİVERSİTELİ SAYISI ERİTİLMEYE ÇALIŞILIYOR.

  6. BİM’de çalışan bir mübarek bana diyor ki “iş beğenmiyorsunuz iş” ahahahhah Sen ne okudun lan dedim, “endüstiyi meslek lisisi” diyor ahahhaha. “Deleuze kim lan” dedim. “Neeeeey” diyor. Olay bu. “Ara eleman ülkesi”nde düşünen insan istemezler, Hayvan Çiftliği’ndeki beygirlerden isterler bolca. Sosyal bilim ise tamamen çöker. “Tamam sen dilbilim olayı yapmışsında bunun ülkeye gatgısı ne arğadaşım” modu olur. Yani sayısal alanlardakiler ara elemandır, sosyal bilimciler aslında olmaması gerekendir bir başka deyişle.

  7. bir kaç matematik ve türkçe sorusu yapanı üniversiteye alırsanız ve okulu bitiremesede atılmayı kaldırırsanız oda diploma alır ve kendine göre bir iş arar düşük maaşlı işleri kabul etmez çünkü boşunamı üniversite okudum ben der. Gidin bakın Karabük üniversitesine yılda nerde ise 1000 tane makine mühendisi kadrosu var. Raylı sitemlerden otomotiv mühendisliğinden %30 ve %100 ingilzce makine mühendisliğnden öğrenci alıyor. Teknoloji fakültesinde de mekatronik ve mühendislik fakültesindede.

  8. Bu ülkenin gerçeklerine vakıf olamayanlar, şuursuzca çocuk sahibi olarak evlatlarına ve bu ülkenin geleceğine en büyük ihaneti yapanlardır. Devlet yok kardeşim. Başbakan (3 çocuk) yok. Hiçbir şey yok. Sadece ve sadece gerçekler var. Yapısal işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, yoksulluk, dejenere olmuş eğitim sistemi, vizyonu olmayan liderler ve beyhude söylemleri vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu