Gündem

Üniversite Adaylarının En Çok Aradığı Bölüm Hangisi?

Kariyer.net’in veri tabanındaki 19.5 milyon özgeçmişin verilerini kullanarak hazırladığı “Kariyer Haritası” ile üniversite adaylarının en çok arama yaptığı bölüm İşletme ve Endüstri Mühendisliği, okul ise İstanbul Üniversitesi oldu.

 
Kariyer.net, insan kaynakları konusunda sahip olduğu bilgi ve deneyimlerini üniversite tercihi yapmaya hazırlanan öğrenciler ile paylaştı. www.kariyerharitasi.com aracılığı ile lise öğrencileri hedeflerine uygun üniversite ve bölümü seçerken; üniversite eğitimine devam eden adaylar ise iş hayatına atılırken çalışmak istedikleri sektör ve departman ile ilgili Kariyer.net’ten yönlendirme desteği alıyor.

 

-EN ÇOK İŞLETME BÖLÜMÜ ARANDI-

Kariyer Haritası’nın son bir yıl içindeki istatistikleri incelendiğinde; en çok aranan sektörler içinde Bilişim ilk sırada yer aldı. Bilişim’i sırasıyla; Finans Ekonomi, Eğitim, Danışmanlık, Elektrik – Elektronik, Sağlık ve Otomotiv takip etti. Adayların en çok merak ettiği üniversiteler ise İstanbul ve Marmara Üniversitesi mezunlarının çalıştığı sektör ve departmanlar oldu. İşletme, İktisat, Endüstri ve Makine Mühendisliği bölümleri Kariyer Haritası sorgusunda en çok aranan bölümler oldu.

Harita verilerinde İktisat ve İşletme mezunları yüzde 21 oranında Finans – Ekonomi sektöründe çalışırken satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi hemen hemen tüm departmanlarda istihdam edildikleri sonucu çıktı.

Son 10 yıldır popülaritesini kaybetmeyen Endüstri Mühendisliği bölümü mezunları Otomotiv’den Tekstil’e, Hızlı Tüketim, Kimya, Ticaret ve Üretim’den Elektrik-Elektronik ve Finans sektörüne kadar birçok farklı sektörde çalışma imkanı bulabildi. Endüstri Mühendisleri iş geliştirme ve planlama departmanları başta olmak üzere üretim/imalat ve kalite departmanlarında görev yaptı.

 

-ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ GERİ PLANDA KALDI-

Genel olarak AR-GE alanında çalışan mühendislere bakıldığında bilgisayar mühendislerinin öne çıktığını görüldü. Bilgisayar mühendislerinin yüzde 11’i, makine mühendislerinin yüzde 6’sı AR-GE’ci oldu. Endüstri mühendisleri bu alanda biraz daha geri planda kaldı.

 

-EN ÇOK BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ MASTER YAPIYOR-

Mühendislik bölümlerinden sonra özellikle işletme master’ı yapılması, artık eğitim alanında neredeyse bir paket haline geldi. Yüzde 8 ile bilgisayar mühendisleri işletme masterı yapmayı tercih edenler arasında ilk sırada yer aldı. Endüstri mühendislerinde bu oran yüzde 7.5, makine mühendislerinde yüzde 6, inşaat mühendislerinde ise yüzde 5 oldu. İşletme mezunlarında ise yüksek lisans oranının yüzde 1 olduğu görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu