Akademik Personel | 31 Ekim 2020, Cumartesi

‘Uluslararası Görünüm’de Türk Üniversiteleri Yok

‘Uluslararası Görünüm’de Türk Üniversiteleri Yok
       

İngiliz üniversite derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’nın ‘Uluslararası Görünüm’ listesine Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi. Birinciliği İsviçre’nin önde gelen üniversitelerinden Ecole Polytechnique Federale de Lausanne aldı. İlk üçte ayrıca 2 İsviçre üniversitesi daha var.

Öğrenci çeşitliliği, uluslararası akademisyen, uluslararası işbirliği, farklı ülkelerle birlikte ortak makaleler gibi kriterlere göre Times Higher Education tarafından hazırlanan Dünya Üniversite Sıralaması’nın ‘Uluslararası Görünüm’ göstergesinde Türkiye’den hiçbir üniversite yer almadı.

Üniversitenin yarısı uluslararası

Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, 98.8 puanla listenin birinci sırasında. 10 bin öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin yarısı uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Cenevre Gölü kıyısında 136 dönümlük alanda kurulan üniversite 250’den fazla laboratuvara sahip. İkinci sırada ise 96.8 puanla Cenevre Üniversitesi yer alıyor. 1559 yılında kurulan Cenevre Üniversitesi, 140’ı aşkın ülkeden yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. ‘Uluslararası Görünüm’ sıralamasına 96.6 puanla üçüncü olarak katılan ETH Zürih Üniversitesi’nde ise 3 bin 900 doktora öğrencileri de dahil olmak üzere 110 ülkeden 18 binden fazla öğrenci var.

Devler umduklarını bulamadı

Listede dikkat çekici diğer bir sonuçsa dünyanın önde gelen üniversitelerinden Cambridge’in, uluslararası görünüm açısından 87.8 ile 23’üncü sırada yer alması. Bir diğer gözde İngiliz üniversitesi Oxford, 14’üncü oldu. Çoğu listede dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) 84.3 puanla 39. sırada bulunuyor.

Times Higher Education ‘Uluslararası Görünüm 2015’ listesindeki ilk 10 üniversite

1-Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (İsviçre)
2-Cenevre Üniversitesi (İsviçre)
3-ETH Zürich-Swiss Federal Institute of Technology Zürich (İsviçre)
4-Ulusal Singapur Üniversitesi (Singapur)
5-Ecole Polytechnique (Fransa)
6-Royal Holloway, University of London (İngiltere)
7-Innsbruck Üniversitesi (Avusturya)
8-Imperial College London (İngiltere)
9-Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Singapur)
10-Curtin Universitesi (Avustralya)

Kaynak: Hürriyet

       

Bedava internet - Nasıl