Akademik Personel | 24 Mayıs 2020, Pazar

Ulaştırma Bakanı : “Yaşamın olduğu yerde 4.5G olacak”

Ulaştırma Bakanı : “Yaşamın olduğu yerde 4.5G olacak”
       

Ulaştırma Bakanı Arslan, 3 yıl içerisinde yaklaşık 3.300 yerleşim yerine 4.5G hizmetini ulaştırarak yaklaşık yarım milyon vatandaşa internet hizmeti verileceğini belirtti.

Bilişim teknolojilerinin ve iletişim sektörünün günümüzde ülkelerin büyümesine katkı sağlayan ve toplumun ekonomik ve sosyal refah düzeyini artıran bir sektör olduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Ahmet Arslan, bu amaçla 1.500 civarında yerleşim yerine GSM ve internetin ulaştırılabilmesi için ihaleye çıkacaklarını, 3 yılın sonunda ise 3.300 yerleşim yerine internet hizmeti verileceğini söyledi.

“Yaşamın olduğu yerde 4.5G olacak”

Dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerinin son 25 yılda ciddi bir ivme kazanması ile dünyanın her yerinde genişbant iletişimin artık bir ihtiyaç haline geldiğine dikkat çeken Arslan, bu çalışmalar kapsamında 4.5G teknolojisinin ülkemizde kullanılabildiğini, fakat bunun kırsal alanlara da yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı. Bunun sadece refah seviyesini artırmayacağını, ayrıca ülkemizdeki ekonomiyi de canlandıracağının altını çizerek, vatandaşların kamu hizmetlerine ve ihtiyaçlarını karşılamak için internet ortamında çözüm bulabileceğini belirtti. E-devlet uygulamalarının her geçen gün daha da geliştirildiğini ve vatandaşların hayatını kolaylaştırdığını ve bunun beraberinde internet ihtiyacının da arttığını vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Arslan, yürütülecek olan proje kapsamında, GSM hizmeti bulunan bütün yerleşim yerlerine 3 yıl içerisinde yaklaşık 3.300 noktaya yarım milyon vatandaşa 4.5G hizmetinin ulaştırılacağını belirtti. İnternetin sağladığı kolaylıklar sayesinde toplum refahının artacağını, daha hızlı istihdam hizmetlerinin olacağını, bilgi toplumu olunacağının altını çizdi.

AA