Akademik Personel | 15 Temmuz 2019, Pazartesi

Twitter’da Bu Virüse Dikkat

Twitter’da Bu Virüse Dikkat
       

Twitter’da direk mesaj olarak gelen ve ‘Şarkı Virüsü’ olarak adlandırılan virüs binlerce cihaza bulaştı. Peki bu virüs nedir ve nasıl kurtulunur?

Twitter kullanıcılarına “Şarkı harikaymış” veya “Bu şarkı benden sana gelsin” gibi mesajlar ile gelen ‘google.gl/skMasm’ ve benzeri bağlantılarla yayılan virüs, linkin tıklanması durumunda bulaşıyor.
Mesajdaki linke tıklayan kullanıcı sahte bir hesaba yönlendiriliyor .Kullanıcının buradaki sahte Twitter sayfasına giriş yapması durumunda virüs ona da bulaşıyor ve farkında olmadan spam gönderen hesaplardan biri haline geliyor. Konuyla ilgili Twitter henüz resmi bir açıklama yapmadı. Şu an için bu virüsten korunmanın tek yolu bu ve benzeri mesajlara tıklamamaktan geçiyor.

Twitter hesabınıza virüs bulaşırsa ne yapmalısınız?
Twitter’ınıza bulaşan virüsü temizlemek için hesabınızdaki virüslü uygulamanın kaldırılması gerek.Bunun için Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” bölümünden, “Uygulamalar”ı tıklayın ve hesabınıza erişim izni verdiğiniz uygulamaları kaldırın. Eğer hesabınıza erişemiyorsanız şifrenizi sıfırlama talebinde bulunun. Bunu şifremi unuttum kısmından yapabilirsiniz.

Twitter kullananlar nelere dikkat etmeli?
Twitter özel mesaj kutunuza veya e-postanıza, tanımadığınız kişilerden gelen web sitesi bağlantılarına kesinlikle tıklamayın.
Mesajın içeriğine ve kurulan cümlelere dikkat edin.Şifrelerinizi düzenli olarak güncelleyin.
İnternet tarayıcınızın üst kısmında bulunan adres bölümünde “https://“ yazıp yazmadığını kontrol edin.
İnternet tarayıcınızda açılan sayfanın gerçek adres olup olmadığını kontrol edin.

Kaynak: Milliyet

       

BENZER HABERLER