Akan HaberGündem

Twitter’da Kariyerinizi Etkileyecek 5 Hata

Twitter, 140 karakterle ve her an yazılabilen bir sosyal medya aracı olduğu için, sosyal medyada en kolay incelenen hesap olabiliyor. Eğer twitter profilinizi herkes görüyorsa, bir gün iş başvurusu yaptığınızda da inceleneceğini düşünmelisiniz. Mülakat sırasında yazdığınız bir tweet’in karşınıza çıkabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca görüşmeye çağrılmadan twitter profilinizdeki negatif bir tweet görüşmeye hiç çağrılmamanıza bile yol açabilir. Bu yüzden tweet atarken aşağıdaki 5 hatayı yapmamaya özen göstermelisiniz.

 

1- Küfür içeren içerikler yazmak:

Twitter, genellikle mobil kullanılan bir araç. Her sinirlendiğinizde duygularınızı twitter’a dökmenize gerek yok. Bu bir tür teşhirciliğe ve özel hayatınızı ortalığa dökmenize de giriyor. Tweet’ler iç sesiniz değil. Özellikle firmalarla/markalarla ilgili küfürlü içerikler, işe alımlarınızda negatif etki yaratabilir. Bir gün o firma tarafından mülakata çağrılırsanız zor durumda kalabilirsiniz. Ayrıca bu tarz tweet’ler saldırgan bir yapıda olduğunuzun düşünülmesine yol açabilir. Kimse saldırgan bir çalışanı şirketinde görmek istemez.

2- Çalıştığınız şirket hakkında negatif şeyler yazmak:

Çalıştığınız şirket ile ilgili problemleri twitter’da paylaşmak size neredeyse hiç fayda sağlamaz. Probleminizi çalıştığınız yöneticilerle görüşmeniz, twitter’da paylaşmanızdan daha etkilidir. Bu tür paylaşımlar şikayetçi ve iletişim problemi olan kişiler olarak sizi gösterebilir. Kimse böyle kişilerle çalışmak istemez. Aynı zamanda bu tweet şirketiniz tarafından da görülürse şirket içinde de zor durumlar yaşayabilirsiniz ve bu durum kariyerinizi ciddi anlamda etkileyebilir.

3- Rakipleriniz hakkında negatif şeyler yazmak:

Son dönemde en sık rastladığımız şeylerden biri de bu. Özellikle reklam ve telekomünikasyon gibi yoğun rekabetin olduğu alanlarda bu sık yaşanıyor. Eleştirmek tabi ki iyidir ve gelişimi sağlar ama bio’nuza bakan rakip firmada çalıştığınızı fark ettiğinde, eleştirinizin tarafsız olmadığını düşünür ve eleştirinizin bir anlamı kalmaz. Bir gün rakip firmada çalışma durumunuz oluştuğunda bu tweet’iniz mutlaka hatırlanacaktır. Ayrıca bu eleştiriler şirketinizi de zor durumda bırakabilir. Şu şirketin elemanları rakip şirket hakkında twitter’da durmadan negatif şeyler yazıyorlar diye izlenim bırakmanız, şirketinizi küçültür ve eleştirileriniz tam tersi etki bırakabilir. Bu durum şirketinizin bilgisi dahilinde değilse, kendi şirketinizde de sıkıntı yaşayabilirsiniz.

4- Eski işyeriniz veya patronunuz hakkında negatif şeyler yazmak:

İş görüşmesinde en sık sorulan soru, daha önceki işinizden niye ayrıldığınızdır. Bu sorunun cevabı, işe alımda hayati öneme sahiptir. Özellikle uzun dönem çalıştığınız bir işyerinden sonradan negatif bahsetmeniz hoş karşılanmaz. Birincisi, problemlere rağmen durmanız, güçsüzlük olarak yorumlanır, ikincisi de işten çıkartıldığınız için yalan söylediğiniz düşünülebilir. Ve son olarak, işe başlayacağınız yer hakkında da böyle tweetler atabileceğiniz göz önüne alınabilir. Referans kontrolü yapılırken, twitter’da eski işyeriniz hakkında yazdığınız iddianın gerçekliği sorgulanabilir. Bu da eski işverinin de sizin hakkınızda negatif beyanlarda bulunmasına ve kötü referans vermesine yol açabilir. Böylece kariyerinizde yeni işe başlayamama gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

5- Sık sık günlük sıkıntılarınızı ve sık tekrarlanan basit sağlık sorunlarınızı yazmak:

Kimse çok sayıda sıkıntısı ve basit sağlık sorunlarını büyüten mızmız bir çalışanla birlikte çalışmak istemez. Özellikle üniversite öğrencilerde sık gördüğümüz bir durum. Her anınızı paylaşmak zorunda değilsiniz ve teşhir etmeniz gerekmiyor. Mızmız tweetler, profilinizi inceleyen bir işe alımcıda negatif bir etki bırakabilir. Basit sorunların üstesinden gelmeyi başaramadığınız düşünülebilir. Basit sorunların üstesinden gelemeyen ve mızmızlanan insanların, daha zor şartların hüküm sürdüğü iş dünyasında başarılı olmaları beklenemez. İyi bir kariyer için savaşçı, başarılı, küçük sorunlar karşısında yılmayan bir yapıda olmak gerekiyor.

Twitter’da yazmadan önce düşünmek gerekiyor. Yazıyorum ama niçin? Çünkü attığınız her tweet kamuya açık oluyor ve genel fikrinizi yansıtıyor. Yazdıklarınız internette saklı kalıyor ve bir gün karşınıza çıkabiliyor. Bu yüzden tweet’lemeden en az bir kere düşünmenizde ve otokontrol uygulamanızda fayda var. Çünkü kariyerinizde artık sosyal medyadaki davranışlarınızın da etkisi var, Twitter hesabınız aynı zamanda sizin Sosyal Cv’niz ve sosyal medyada yazdıklarınız artık kariyerinizi etkiliyor.

 

Yazar: Cengiz ÇATALKAYA (Yenibiriş)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu