GündemManşet Haber

TUS Tercihleri Başladı

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ilkbahar dönemi tercih işlemleri başladı. Adaylar, 10-16 Mayıs tarihleri arasında ÖSYM’nin https://tercih.osym.gov.tr internet adresinden tercih yapabilecek.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylar tercihlerini, T.C kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak internet aracılığıyla yapacaklar. Yanlışlıkla bir program yerine diğer bir programın girilmesi durumunda, girilen program tercih edilen program gibi işlem görür. Adayların tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet sayfasında yayınlanacak olan tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekiyor. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyenler tercih süresi içinde internet aracılığıyla gereken güncellemeyi yapabilecek. En fazla 30 tercih hakkı bulunuyor. Askeri sağlık personeli olan adaylar ise sadece Tablo 4’ten en fazla 30 tercih yapabilecekler. Tercih hakkının hepsi kullanılmak zorunda değil.

Yerleştirme işlemi yapılırken yeterli puan alınması koşuluyla tercih sırası da önemli. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlamak üzere sıralanması öneriliyor. TUS sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranıyor. Yabancı dil yeterliliği içinİngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavdan veya ÖSYM’nin düzenlediği  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) yüz üzerinden en az 50 puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şartı aranıyor. Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerli. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınıyor. Bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınav hakkında bilgi içinSağlık Bakanlığı’na başvurulabilir.

Tercihlerle ilgili bilgiler, tablo ve koşullara ulaşmak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu