Akademik Personel | 22 Ekim 2019, Salı

Türkiye’nin ODTÜ’lü Stephen Hawking’i : Can Özmen

22 Ocak 2017
Türkiye’nin ODTÜ’lü Stephen Hawking’i : Can Özmen
       

SMA (Spinal Muskuler Atrofi) adlı kas erimesine neden olan hastalığı sebebiyle boynundan aşağısı felç olan ODTÜ Fizik öğrencisi, Can Özmen sadece gözlerini kırparak bilgisayar kullanabiliyor ve tekerlikli sandalye ile ABD’li fizikçi Stephen Hawking ile benzer kaderi paylaşıyor.

23 yaşındaki ODTÜ öğrencisi Can Özmen’in hayatı ODTÜ tarafından geliştirilen göz hareketleri ile bilgisayar kullanabilmesi ve tekerlikli sandalyesi ile ünlü fizikçi Hawking’e benzetiliyor.

Kas erimesine yol açan SMA hastalığının teşhisi daha 5 aylıkken konulan Özmen, hastalığı nedeniyle Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’ne kısa süre devam ettikten sonra mezun olmuş, ardından da ODTÜ Fizik Bölümü’nü kazanmış.

Özmen, ODTÜ’nün İngilizce hazırlığını kendi başına geliştirdiği yabancı dil öğrenme yöntemleri sayesinde geçti. Özel tasarlanan bir korse yardımıyla oturabilen Özmen, kişisel ihtiyaçlarını annesi sayesinde giderebiliyor. ODTÜ tarafından geliştirilen bilgisayar ile göz hareketlerleri ile kullandığı bilgisayarı ile derslere katılım sağlıyor.

Özmen’in hayat hikayesi, kendisine özel geliştirdiği bilgisayar ile yaşamına ve araştırmalarına devam eden Stephen Hawking’e benziyor. Hawking, kara delik ve kuantum fiziği ile alakalı çalışmaları ile biliniyor. ALS hastalığının ortaya çıkmasının ardından hayatını bir tekerlekli sandalyede sürdürmeye devam ediyor. Hastalık sebebiyle konuşamayan Hawking, tekerlekli sandalyesine bağlı yazıları ses olarak aktarabilen bilgisayarı yardımıyla iletişim kurabiliyor.

Tek hayali ‘bilim dünyasına katkı sağlamak’

Özmen’in hayatını kolaylaştıran bilgisayar teknolojisi, ODTÜ’de Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve ekibi tarafından geliştirilmiş. Bu bilgisayar sayesinde sadece göz hareketleri ile işlem yapabilmesine olanak sağlayan bilgisayar Özmen’e bir umut kaynağı oldu.

Prof. Dr. Kürşat Çağıltay tarafından yürütülen açık ders projesi ile derslerin kayıt altına tutuluyor, bu sayede Özmen derslerini internet üzerinden takip edebiliyor. Özmen, sağlık durumu nedeniyle uzun süre oturmakta zorlandığını, bu nedenle derslere katılım sağlayamadığı için derslere internet üzerinden devam ettiğini belirtti.

Özmen, kendisi için geliştirilen bu bilgisayar sayesinde başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan bilgisayarda neredeyse bütün işlemleri yapabildiğini ve ilerleyen zamanlarda yazılım öğrenmek istediğini vurguladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Fizik alanında yüksek lisans ve doktora yaparak bilim dünyasına katkıda bulunmak istiyor.

“En büyük hayali Elon Musk ile tanışmak”

Ünlü mucit ve girişimci Elon Musk’la tanışmanın en büyük hayali olduğunu ifade eden Özmen, bunun gerçekleşme ihtimalinin çok düşük olduğunu da ekledi.

“Annesi, onun bedeni”

Anne Naime Özmen, 5 aylıkken oğlu Can’a bu hastalığın teşhisinin konulduğunu ve çok zor zamanlar geçirdiklerinin altını çizdi.

Anne Özmen, oğlu kitap okurken sayfaları kendisinin çevirdiğini, bilgisayar yardımıyla yapamadığı işlerde onun bedeninin kendisi olduğunu belirterek Can’a özel geliştirilen bu bilgisayarın hayatlarını çok kolaylaştırdıklarını anlattı.

AA