Akademik Personel | 31 Ocak 2021, Pazar

Türkiye’nin İlk Bilim Merkezi Konyada Açıldı

Türkiye’nin İlk Bilim Merkezi Konyada Açıldı
       

Hükümetin 2023 hedefleri arasında yer alan bilimsel ve teknolojik atılım çerçevesinde Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) alınan karar ilk meyvesini veriyor. TÜBİTAK‘ın sözleşme imzaladığı illerden Konya’da çalışmalar tamamlandı ve Türkiye’nin ilk “Bilim Merkezi” Konya’da açıldı.

Türkiye’nin ilk “Bilim Merkezi” Konya’da açıldı. TÜBİTAK ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak hazırladığı proje ile tamamlanan Merkezin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Konya Bilim Merkezi, 99 bin 347 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edildi. Yaklaşık 16 bin metrekare kapalı alana sahip merkez, çocuklar ve gençler başta olmak üzere her yaştan insanın ilgisini bilime çekmek üzere projelendirildi. Etkileşimli sergiler, eğitim programları ve etkinlikler aracılığıyla herkesin yeni fikirler üretmesine imkan sağlamak amacıyla kurulan Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK’ın desteğiyle hayata geçiriliyor. Toplam 1 milyar dolarlık bütçeyle desteklenen proje kapsamında Ankara, Bursa, Kayseri, Eskişehir, Sakarya, Gaziantep, Kocaeli’nin de aralarında olduğu illerde kurulum çalışmalarına başlanmıştı. BTYK’da alınan karara göre, 2016 yılı itibarıyla büyükşehirlerin tamamında bilim merkezlerinin faaliyete geçmesi hedefleniyor.2023 hedefi ise 81 ilin tamamı.

blank

Kaynak: Türkiye Gazetesi

       

Kolay Hobiler