GündemSlayt Haber

Türkiye’nin En İtibarlı İlk Üç Üniversitesi Belli Oldu

İlk defa en itibarlı üniversiteler incelendi. İşte sırasıyla Türkiye’nin en itibarlı ilk üç üniversite sıralaması.. 

İtibar Atölyesi adına XSIGHTS araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi, 2013 yılında ilk defa en itibarlı üniversiteleri incelendi. Türkiye İtibar Endeksi 2013 sonuçlarına göre en itibarlı ilk üç üniversite sırasıyla; Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) oldu. Bu üniversiteleri Ege Üniversitesi (EÜ) ve Marmara Üniversitesi (MÜ) izledi.

İtibar Atölyesi adına XSIGHTS araştırma şirketinin gerçekleştirdiği Türkiye İtibar Endeksi (TİE) 2013 yılı verileri açıklanmaya devam ediyor. 2013 Türkiye İtibar Endeksi sonuçlarına göre en itibarlı üniversite Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu. İkinci sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi’ni İstanbul Üniversitesi takip etti.

Üniversitelerin algı kriterlerinde öne çıktıkları alanlar

Bu yıl TİE’de ilk beşe giren üniversitelerin algı kriterlerindeki öne çıktıkları alanlara bakıldığında; Boğaziçi, mezunlarının başarısı; Ege, ticari gücünün yüksek olması; Orta Doğu Teknik, hızla büyüyen, atılımlar yapan üniversite olması; Marmara, dürüst ve şeffaf olması; İstanbul ise yayınladığı bilimsel makale sayısı ile güçlü çıktı.

“Sektörel itibar puanlarına bakıldığında eğitim sektörü 2013 yılında 4,817 TİE puanı ile değerlendirmeye alınan 12 sektör arasında en son sırada yer alıyor. Eğitim sektöründe üniversitelerden beklentilerin yüksek olduğu görülmektedir. Üniversitelerden en fazla dürüst ve şeffaf olması bekleniyor. Akademisyen portföyü, yeniliklere ve teknolojiye önem vermesi, profesyonel ve nitelikli çalışanlarının olması ve mezun başarısı itibarı perçinleyen diğer önemli unsurları oluşturmaktadır. Başarılı üniversitelerin bu unsurları devam ettirmeleri, itibarını yükseltmek isteyenlerin de bu kriterlere yoğunlaşmaları gerekmektedir” diyen Penn, “Öte yandan ülkemizde “üstün eğitim sunan” üniversite açığı bulunmaktadır. Uluslararası standartlarda eğitim veren, atılımlar yapan, yeni teknolojiler geliştiren, inovasyona ağırlık veren üniversite ihtiyacı vardır” diye ekledi.

Üniversite sektöründe, artan rekabet karşısında özellikle özel üniversitelerin konumlarını çok iyi belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Penn, “Gelinen noktada, eğitim sektörü genişlemekte ve üniversitelerimizin verdikleri eğitim yelpazesi, artan genç nüfusumuzun talebini karşılayacak şekilde gelişmektedir. Son yıllarda, özellikle, özel liselerin özel üniversitelerle eğitim hayatlarında çocuklarımıza eşlik etme eğiliminde olduklarını gözlemliyoruz. Tüm bu yeni üniversitelerin, itibarlarını birinci günden en iyi şekilde yönetmeleri kuşkusuz sürdürülebilirlikleri ve nitelikli öğrencileri çekebilmeleri açısından önem taşımaktadır”diye konuştu.

TİE HAKKINDA

Türkiye İtibar Zirvesi ve Türkiye İtibar Endeksi gibi önemli projeleri de ülkemize kazandıran İtibar Atölyesi adına İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde ülkemizin önde gelen uluslararası araştırma şirketi XSIGHTS tarafından “İnşaat”, “Otomotiv”, “Hazır Giyim”, “Beyaz Eşya”, “Bankacılık”, “Gıda”, “Enerji”, “GSM”, “Elektronik Eşya”, “Sigorta”, “Ulaşım” ve “Eğitim” sektörleri özelinde yapılan ve en itibarlı şirketlerin belirlendiği Türkiye İtibar Endeksi sonuçları her yıl açıklanmakta ve iş dünyası tarafından sektörlere gelecek vizyonlarını planlamada bir yol gösterici olarak gösterilmektedir.

Kaynak: Samanyolu Haber

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. İstanbul Üniversitesinin ilk üçte olmasının benim için garip olmasının nedeni 10 yıl önceki İstanbul Üniversitesini hatırlamamdır. 10 yıl önceki İÜ şimdiki üniversiteden çok daha başarılıydı. Buna rağmen ilk üçe girememişti. Belki de bu sonuç diğer üniversitelerin daha fazla gerilediğinin bir göstergesidir. Haberde eksik olan bir taraf da araştırmanın sadece devlet üniversitelerini içerip içermediğinin bildirilmemesi.

  2. Selçuk Üniversitesi eksik. Hocaya yakışmayan davranışlar yüzünden değil. Rektörün Dekana yaptığı baskı yüzünden. Şaka (ya da iğneleme) bir yana Türkiye düzgün seçim bile yapamayan bir ülke. Bu sonuçları belirleyen sayısal veriler de yayınlanmadığı için haberin bilimsel itiibarı yok.

  3. istanbul hukuk en iyi hukuk ve istanbul çapa-cerrahpaşa tıp en iyi itıplardan olduğu için iü ilk üçte… saçmalamayın lütfen çok fazla öğrenci aldığı için tabi ki öğrenci kalitesinin düştüğü bölümler var ama iü hukuk hala en iyiyken ve iü tıp bu denli kaliteliyken ilk üniversite istanbul üniversitesi her zaman en itibarlılardan olur, herşeye rağmen.

  4. son dört yılda bilkent ve iü işletme fak. iki kere en iyi işletme okulu seçildi. tıp da var ilk üçte olabilir iü. o deil de itü nerde ya ilk beşte bile yok 🙂

  5. Ogrencileri bu kadar salak olmasina ragmen istanbul universitesi ilk ucte gerci yayinladigi makale ve kiyap sayisi sayesinde oyle. Allahtan ogrencileri dukkate almamislar

  6. ahahaha istanbul ve marmara ilk beşte mi? işte buna gülünür 🙂 Türkiye’de eğitimin içler acısı olduğunun resmidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu