Slayt Haber

“Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları”

“Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları” araştırmasında listesinin 2013 yılı senesinde ilk Güler Sabancı var.

 

Capital, 13 yıldır “Türkiye’nin En Güçlü İş Kadınları” araştırmasını düzenliyor. 2013 yılında da listenin ilk sırasında Güler Sabancı var. Onu, Suzan Sabancı Dinçer, Ümran Beba ve Serpil Timuray izliyor. Sadece Türkiye’de değil dünyada kadın yönetici olmak büyük emek ve çaba gerektiriyor. Hele de etki alanı kuvvetli ve sözü geçen kadın lider olmak çok daha zor. Ancak son dönemde iş kadınları, Türkiye’nin dev holdinglerinin kaptan köşkünde daha sık görülüyor, etkin sivil toplum örgütlerinde daha çok yönetici koltuğuna oturuyor. Capital’in gelenekselleşen “Türkiye’nin En Güçlü 30 İş Kadını” araştırması da bu tabloyu gözler önüne seriyor. Listede yer alan kadınların gücünün kaynağını ve etki alanlarını yer aldıkları şirketlerde yakaladıkları başarılarından görmek mümkün. Bu başarılı isimler, yarattıkları is hacmi, istihdam ve büyüme ivmesiyle dikkat çekiyor. Bunun dışında gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk çalışmaları ve sektöründe sözü geçen isimler olmaları da onları Türkiye’nin güçlü iş kadınları liginde ön sıralara taşıyor.

 

1- GÜLER SABANCI
Başkan Sabancı Holding
27 milyar TL CİRO

2004’ten beri Türkiye’nin en büyük 2’nci holdingini yönetiyor. Sabancı Holding, 2012’de onun başarılı stratejisiyle yüzde 17 büyüdü. Sosyal sorumluluk çalışmalarıyla toplumun her alanında güçlü etkiye sahip. Sabancı’daki görevinin dışında, bu yıl 78,3 milyar Euro cirolu Siemens AG’nin yönetim kuruluna seçildi.

2- SUZAN SABANCI DİNÇER
Başkan Akbank
3 milyar TL KAR

2008’den beri Sabancı Holding’in amiral gemisi Akbank’ın başında. Bankanın performansını her yıl artırıyor. 2012′ de bankanın aktif büyüklüğünü bir önceki yıla göre yüzde 17’nin üzerinde büyüterek 163,5 milyar TL’ye yükseltti. En büyük artışı ise kârlılıkta sağladı. Bankanın kârlılığı geçen yıl yüzde 18’in üzerinde arttı. 962 şubede 16 bin 315 kişi çalışıyor.

3- ÜMRAN BEBA
Başkan PepsiCo Asya Pasifik
25 YÖNETTİĞİ ULKE SAYISI

PepsiCo’nun en güçlü CEO adaylarından. Şirketin, Asya Pasifik Bölgesi’nde direkt 4 bin 400, dolaylı olarak da 70 bin kişiyi yönetiyor. Yönettiği ülke sayısı giderek genişliyor. 3 yıl önce 19 ülkeden sorumluyken bugün sorumluluğuna 6 yeni ülke daha verilmiş durumda. 2012’de, “Çeşitlilik ve dahil etme” kapsamındaki çalışmalarından dolayı Steve Reinemund Ödülü’nü kazandı.

4- SERPİL TİMURAY
İcra Kurulu Başkanı Vodafone Türkiye
18,9 milyon ABONE

Telekom sektörünün ilk ve tek kadın CEO’su. 2013’te Unilever CEO’su İzzet Karaca’dan YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Başkanlığını devraldı. Vodafone Türkiye’de başlattığı “U dönüşü” programıyla ciroda, pazar payında ve müşteri sayısında rekor artış sağladı. Türkiye’yi, Vodafone Grubu içinde en hızlı büyüyen ülke yaptı. Servis gelirlerini yüzde 18,4 artırdı.

5- ZEYNEP BODUR OKYAY
Başkan Kale Grubu
2,4 milyar TL CİRO HEDEFİ

5 yıl önce babasından yönetimi devralarak Kale Grubu’nun başına geçti. Gerçekleştirdiği başarılı dönüşüm planı ve yurtdışı satın almalarla grubun cirosunu son bir yılda yüzde 12 büyümeyle 1,2 milyar TL’ye çıkardı. 2015 hedefi ciroyu 2 katına çıkarmak. 17 ayrı grup şirketinde toplam 5 bin 580 kişi çalışıyor.

6- Y. BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI
Başkan Doğan Holding
3,1 milyar TL CİRO

2011’in aralık ayında başına geçtiği Doğan Holding’in cirosunu verimlilik, kurumsallaşma ve yatırım çalışmalarına odaklanarak yüzde 10 büyütmeyi başardı. Holdingin net kârı 155 milyon TL’ye yükseldi. Önümüzdeki dönemde enerji ve medyada büyümeyi planlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında satın alma fırsatlarını kovalıyor. Hedefi özelleştirmeden Milli Piyango’yu satın almak.

7-İDİL YİĞİTBAŞI
Başkan Yaşar Holding
500 milyon TL YATIRIM HEDEFİ

2012’de holdingi yüzde 10 büyüterek ciroyu 3 milyar TL’nin üzerine taşıdı. 2013 hedefi, büyümeyi yüzde 10-15 seviyesinde tutmak. Önceliği Güneydoğu Anadolu’ya verdi. Babasının 40 yıl önce Ege’de başlattığı ve bölgenin süt merkezi olmasını sağlayan projeyi Şanlıurfa’ya taşıyarak 5 bin kişinin geçimine katkı sağlamayı hedefliyor.

8-EMİNE KAMIŞLI
Başkan Yardımcısı Esas Holding
3,4 milyar TL CİRO

13 şirketli Esas Holding’in kurucu ortaklarından. Holdingin perakende, gıda, sağlık ve eğlence yatırımlarına yön veriyor. 6 yılda holdingin cirosunu yaklaşık 3,5 kat artırdı. Kamışlı’nın 2013 hedefi ciroyu 5 milyar TL’ye çıkarmak. Perakende, gıda ve sağlıkta yeni şirket satın alımlarıyla ilgileniyor.

9- SEMAHAT ARSEL
Yönetim Kurulu Üyesi Koç Holding
3,2 milyar dolar KİŞİSEL SERVET

Konsolide satışları 2012 yılında 84,8 milyar TL’ye ulaşan Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi. Setur’un yönetim kurulu başkanı olarak holdingin turizm alanındaki yatırımlarına yön veriyor. Vehbi Koç Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı olarak sosyal sorumluluk projelerinde etkin görev alıyor.

10-PINAR ABAY
Genel Müdür ING Bank Türkiye
5.400 ÇALIŞAN SAYISI

34 yaşında, Türk bankacılık sektörünün en genç genel müdürü oldu. Geçen yıl, KOBİ’lere ve kârlılığa odaklanarak Hollanda merkezli ING Bank’ın pazarda ortalamanın üzerinde büyümesini sağladı. 2013 hedefi bireysel bankacılıkta yüzde 50, ticari bankacılıkta ise yüzde 30 büyümeyi yakalamak. Şube sayısını 320’den 400’e çıkarmayı hedefliyor.

11-GALYA FRAYMAN MOLİNAS
Başkan Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi
9 YÖNETTİĞİ ÜLKE SAYISI

2012 yılında sorumluluk alanına Türkiye’nin yanı sıra 8 ülke daha katıldı. Aynı zamanda İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanlığı’nı yürütüyor. Bu yıl, YASED’de başkan yardımcısı olarak yönetime girdi. Göreve geldiği günden bu yana yönetici kadrolarındaki kadınların sayısını artırmaya odaklandı.

12-DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN
Başkan Demsa GroupMediaSa
% 32 BÜYÜME

Grubun medya, perakende ve otelcilik alanlarındaki yatırımlarını yönetiyor. Geçen yıl, perakendede 109 mağazaya ulaştı. Fransız Galleries Lafayette’i Türkiye’ye getirecek. Son dönemde hızlı büyüdüğü alan ise online satış. Koreli CJ O Shopping ile MCJ’yi kurdu. Bu alanda yurtdışında satın alma fırsatlarını araştırıyor.

13- SERRA AKÇAOĞLU
Genel Müdür Citibank Türkiye
7,4milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

Türkiye’de 38 yıldır faaliyet gösteren bankanın ilk Türk ülke başkanı. Aynı zamanda, Amerikan Şirketler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı. Citibank’ın bireyselinin Denizbank’a satışını gerçekleştirdi. 2 binin üzerinde çalışanı bulunan Citibank’ı önümüzdeki dönemde kurumsal ve ticari bankacılıkta büyütmeyi hedefliyor.

14- MERİÇ ULUŞAHİN
Genel Müdür Şekerbank
14,5 milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

5 yıldır istikrarlı yürüttüğü odaklanma stratejisinden taviz vermedi. Anadolu bankacılığı misyonuyla küçük işletmelere ve esnaflara odaklanarak 2012’de bankanın net kârını yüzde 104 oranında artırdı. Aktif büyüklüğü 2011’e göre artan bankanın kârı ise 240,3 milyon TL’ye yükseldi. Hedefi, bu yıl sonunda şube sayısını 300’e çıkarmak.

15- ÜMİT BOYNER
Yönetim Kurulu Üyesi Boyner Holding
3,3 milyar TL 2013 CİRO HEDEFİ

TÜSİAD başkanlığını bıraktı. Eskiden olduğu gibi Boyner Holding’in yönetim kurulu üyesi olarak perakende stratejilerinin belirlenmesinde etkin rol oynuyor. Türkiye’nin gıda dışı en büyük perakende grubunda 9 binin üzerinde kişi çalışıyor. Grubun müşteri sayısı ise 8 milyonu buluyor. 2013 sonuna kadar hedefi mağaza sayısını 488’e, satış alanını ise 380 bin metrekareye çıkarmak.

16- EBRU OZDEMİR
Başkan Limak Yatırım
4,7milyar TL AKTİF BÜYÜKLÜK

20 bine yakın çalışanı, 2 milyar doların üzerinde cirosu ile Limak Holding, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden. Ebru Özdemir, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı olarak, iş geliştirme, proje finansmanı ve stratejik planlama konularını yönetiyor. Ayrıca holdingin kurumsal kültür ve sürdürülebilirlik projeleri onun sorumluluğunda. Radarında 3’üncü havalimanı ihalesiyle enerji yatırımları bulunuyor.

17- ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ
Başkan Doğan TV Holding
272,6 milyon TL KÂR

Doğan Yayın Holding’in amiral gemisini yönetiyor. TÜSİAD’ın ilk kadın başkanı olarak görev yaptı. Kadınların toplum ve iş dünyasında eşitliğinin sağlanması için çalışıyor. Son olarak Başbakan tarafından oluşturulan Akil İnsanlar Platformu’na seçildi. Çözüm süreci için çalışıyor.

18- GÜLDEN YILMAZ
Eş Başkan Koton Mağazacılık
3 milyar TL CİRO HEDEFİ

Eşi Yılmaz Yılmaz’la sıfırdan yarattığı markasıyla bugün Türkiye’nin en büyük perakendecilerinden biri oldu. Turkven’le yaptığı ortaklıkla yurtdışında büyümeyi hedefliyor. 3 yıl içinde hedefi 800 milyon TL olan ciroyu 3,5 kattan fazla artırmak. Bu yıl, yüzde 45 büyüme hedefi var. Çalışan sayısını ise 3 bin 600’den 4 bine çıkarmayı hedefliyor.

19- MERAL EREDENK
CEO AvivaSa Emeklilik ve Hayat
4,3 milyar TL FON BÜYÜKLÜĞÜ

BES’in en büyük ikinci şirketinin kaptan köşkünde oturuyor. Bin 400 kişiyi yöneten Eredenk, 2013’te sektör ortalamasının üzerinde büyüme hedefliyor. Eredenk’in hedefi şirketinin fon büyüklüğünü 5,2 milyar TL’ye, katılımcı sayısını ise 600 bine çıkarmak. AvivaSa’nın bugün 527 bin 284 katılımcısı bulunuyor.

20- VUSLAT DOĞAN SABANCI
Başkan Hürriyet Gazetesi
% 40 REKLAM PAZAR PAYI

Yönetiminde bulunduğu Hürriyet gazetesi, reklam pazarında sektörün lideri konumunda. Hürriyet’in pazar liderliğini korumak için büyük bir dönüşüm ve yeniden yapılanma başlattı. İnternete ağırlık vererek içerikten organizasyona kadar bir seri değişikliğe imza attı.

21- CANAN ÇELEBİOĞLU
TOKGÖZ Başkan Vekili Çelebi Holding
400 milyon dolar CİRO

Holdingin havacılık yatırımlarının başında. Holdingin toplam gelirlerinin içinde havacılığın payını artırdı. Holdingin, 270 milyon dolar tutarındaki gelirlerinin havacılıktan gelmesini sağladı. Actera ortaklığıyla Çelebi Havacılık’ın yurtdışında büyüme stratejisini devam ettirecek. 5 yıl içinde havacılıkta 1 milyar doları yakalamayı hedefliyor.

22- GÜLSÜM AZERİ
CEO OMV Türkiye
1.000 ÇALIŞAN SAYISI

2012’de OMV Türkiye’nin başına geçti. OMV’nin Petrol Ofisi ile akaryakıt dağıtımında lider konumunu sürdürmesini sağladı. Şirket, 3 bine yakın dolum istasyonu ve binden fazla çalışanıyla sektör lideri. Azeri, 2012’de şirketin maliyetlerini düşürerek brüt kârlılığını yüzde 13 artırdı. 2 yıl önce ilk kez girdiği doğalgaz pazarında ciddi hedefleri var.

23- GÜLDEM BERKMAN
Ülke Başkanı Novartis Türkiye

800 milyon TL CİRONovartis’in 140 ülkedeki 5 kadın CEO’sundan biri… Aynı zamanda Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin (AİFD) başkanlığını da yürütüyor. Bu yıl, YASED başkan yardımcılığı görevini de yürüten Berkman’ın 2013 ajandasında şirket içi verimliliği artırmak ve sürdürülebilirlik konuları yer alıyor.

 

24- HANZADE DOĞAN BOYNER
Başkan Doğan Online
2,5milyar TL CİRO HEDEFİ

Ekolay, hepsiburada.com, gezikolik.com gibi öncü internet siteleriyle Türkiye’nin en büyük internet holdingi Doğan Online’ı kurdu. Doğan Online, geçen yıl cirosunu 700 milyon TL’ye çıkardı. 2 yıl içinde hedefi ciroyu 3,5 katına çıkarmak. Çalışan sayısının ise binin üzerine çıkması öngörülüyor.

25- CANDAN KARABAĞLI CEO
Abdi İbrahim 1milyar TL CİRO

3 yıl önce başına geçtiği Türkiye’nin en büyük ilaç şirketi Abdi İbrahim’i, global oyuncu yapmayı planlıyor. Bu amaçla Global Pharm ile yurtdışındaki ilk şirket alımını yaptı. Hedefi sağlık ürünlerinde Bruno ve YouPlus markalarıyla büyümek. Çevre ülkelerde büyümeyi ve Kuzey Amerika’ya yaptığı ihracatı artırmayı planlıyor.

26- NAZAN SOMER ÖZELGİN
Genel Müdür Yardımcısı Yapı Kredi
131,5 milyar TL
AKTİF BÜYÜKLÜK

9,3 milyon kredi kartıyla piyasa lideri olan Worldcard’ı yönetiyor. Perakende bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak 2012’de kredi kartlarındaki pazar liderliğini devam ettirdi. Toplam kredi hacminde ise yüzde 22 ile pazarın üzerinde büyüme hedefliyor.

27- PERİHAN İNCİ
Başkan İnci Holding
1 milyar TL CİRO

2013 başında 2 bin 400 çalışanı bulunan Türkiye’nin akü ve jant üretiminde lider holdinginin başına geçti. Aile anayasasına göre en fazla 6 yıl görevde kalacak. 2012’de ciro hedefini gerçekleştiren holdingi yüzde 15 büyütmeyi amaçlıyor. Ayrıca en önemli hedefi, holding markalarını global arenada güçlü bir oyuncu haline getirmek.

28- ASLI KARADENİZ
CEO Boyner Büyük Mağazacılık
139 MAĞAZA SAYISI

Orta kesimi hedefleyerek Çarşı Mağazaları’na yeniden hayat verdi. Sektördeki en büyük rakipleri YKM’nin satın alınmasında etkin rol oynadı. YKM’nin satın alınmasıyla ciroyu 1 milyar TL’nin üzerine, mağaza sayısını ise 2 katına çıkardı.

29- OYA SENER
Başkan Fiba Perakende Grubu
430 milyon dolar CİRO

10 yıllık bankacılık kariyerinin ardından Hüsnü Özyeğin’in davetiyle perakendeye geçti. Bünyesinde Marks&Spencer, GAP ve Banana Republic markaları bulunduran Fiba Grubu’nun Türkiye’de perakendedeki başarısını yurtdışına taşıdı. 8 yılda, Rusya M&S’nin cirosu Türkiye’yi geçti. 2012’de Rusya’da 180 milyon dolar ciro elde etti.

30- EVRİM ARAS
Başkan Aras Holding
10 BİN ÇALIŞAN SAYISI

Türkiye’nin en geniş dağıtım ağına sahip en büyük ölçekli taşımacılık ağını yönetiyor. Holdingin 3 bin aracı, 800’den fazla şubesi var. Babasının ardından holdingi 4 yılda yüzde 64 büyüttü. Geçen yıl ise yüzde 18 büyüme sağladı. Aras Kargo’nun bir dünya markası olması için çalışıyor. Hedefi ciroyu 1 milyar TL’ye çıkarmak.

Kaynak: Capital

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu