Akademik BakışManşet Haber

Türkiye’nin En Başarılı ve Başarısız Devlet Üniversiteleri

Devlet Üniversiteleri’nin Akademik Başarı Sıralaması, 2013 senesi için URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından belirlendi.

 

URAP Nedir?

URAP Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP’ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır. URAP’ ın hedefi, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır.

Sıralama Nasıl Belirleniyor

Sıralamada, YÖK, ÖSYM, Web of Science gibi güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen toplam döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır.

 

 
URAP’a  Göre En Başarılı 15 Üniversite

En-İyi-Üniversiteler

URAP’a Göre Başarı Seviyesi En Düşük Olan 15 Üniversite 

En Kötü Üniversiteler

Değerlendirme

URAP sonuçlarında genel olarak yeni kurulan ve ülkenin doğusunda, kuzeyinde kalan üniversitelerin akademik açıdan yüksek bir performansa sahip olmadığı gözükmektedir. Bunun bir sonucu olarak, en iyi 15 listesinde, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ nden sadece Erzurum Atatürk Üniversitesi ile Gaziantep Üniversitesi; Akdeniz Bölgesi’nden ise Çukurova Üniversitesi bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nden hiç bir üniversite ise ilk 15’te kendisine yer bulamamıştır.

En zayıf performansa sahip 15 Üniversite listesine bakıldığında ise Mardin Artuklu Üniversitesi, en az akademik başarıya sahip üniversitedir. Ayrıca, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Kilis 7 Aralık ve benzeri diğer doğu ve güneydoğu üniversitelerimiz en zayıf akademik performansı gösteren üniversitelerde başı çekmektedirler.

Bu sonuç, nitelikli üniversite anlayışının Türkiye geneline homojen bir şekilde yayılmadığını, bölgeler arasında akademik performans açısından farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu durum, kamuoyunda karşılaştığımız “bu kadar çok üniversitenin açılmasının ne kadar mantıklı olduğu” sorusunu da akıllara haklı olarak bir kez daha getirmektedir. Özellikle yeni üniversitelerde kütüphane imkanlarının kısıtlı olması (hatta kütüphane binasının bile olmaması), online veritabanlarının yetersiz olması da bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan, Türkiye’deki üniversitelere ve bilime bakış açısının önemli revizelere ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.

Bunun yanı sıra, bazı üniversitelerin mevcut yapısı, öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimlerine de yeterince fayda sağlayamamaktadır. Yeterli yurtların, sosyal alanların, öğrenci kulüplerinin bulunmaması; akademisyenlerin sayısal anlamda yetersiz olması göze çarpan en temel problemlerdendir. Daha da önemlisi bazı yerleşkelerde kütüphanelerin, binaların atıl durumda olan bodrum katlarına sıkıştırılmış olması da oldukça düşündürücüdür. Üniversitelerimizin çoğunun merkezlerinde tam teşekküllü kantinlerin bulunduğu düşünüldüğünde, kütüphanelerin hak ettiği önemi görmemesi, üniversitelerimizin kurulma maksadından uzaklaştığını düşündürmektedir.

Bu arada kantinler hiç mi olmasın? Elbette kantinler de olmalı ama kütüphane binasının olmadığı bir üniversitede, yönetim kampüsün en iyi binalarını sosyal tesislere, özel işletmelere değil kütüphanelere ayırmalı. Çünkü, kütüphaneler modern toplumlarda sosyalleşerek öğrenmenin sağlandığı, kişinin öğrenme kültürü içerisinde kendiliğinden geliştiği çok değerli alanlar. İnternet’in yeterli ve hızlı olduğu, günlük gazete,dergi ve türevlerinin bulunduğu, molalarda dinlenebilecek oturma alanları ve kafeteryanın bulunduğu bir kütüphane anlayışı, özellikle gelişmekte olan üniversitelerde, öğrencilerin kütüphane alışkanlığı kazanmasını ve dolayısıyla da kendisini geliştirmesini sağlayacaktır.

Bütün Devlet üniversitelerine ait sıralamaya BURADAN bakabilirsiniz.

Derleyen: Akademikpersonel.0rg

Editörün Önerisi: Akademik Bakış

İlgili Makaleler

71 Yorum

 1. Onemli olan iyi bir universiteye gitmek,artik herkes elini kolunu sallaya sallaya universiteye gidiyor.

 2. Bende boğaziçine gitmeyi çok istiyordum sağlık meslek lisesine kazanınca herkes üniversiteyi unut meslekten üniversite kazanılmaz diyor derslerinde iyi sadece fiziğim 4 bi anadolu lisesine geçsem şansım artarmı sizce meslek lisesinden analoluya geçiş var mı ?(9.sınıfa gidiyorum)

  1. cografya ögretmenliği için üniversiteye gitmenize gerek yoktur açıktan okusanız da olur sonuçta ikiside iş bulamaz ODTU de bitirseniz Gabar da bitirseniz kpps aynı puanı istiyor ve atanamıyorsunuz

 3. Historian, çok kitap okumalısın. Otobüste yolda evde teneffüste bol bol kitap okumalısın

 4. Bence yalova universotesi en başarısızlarfa olmamalı ben ordayim çok da güzel bi üniversite bence daha yeni olduğu için henüz adını fazla duyuramadi

 5. tüürkiye de iki üniversite vardır biri odtü diğeri boğaziçi diğerleri fasafiso

 6. Allah aşkına hangisi başarılı ki…Üniversite işleyiş düzeni artık çürümüş.Üniversitelerin hepsi özelleştirilmeli..

 7. bende büyüncen inş.tarih edbiyat alanında doç.istiyorum.aslında idealim ilber ortaylı gibi olmak.lakın matematiğim 2 ve daha lise 1 öğrencisiyim ne yapmam gerkiyor.?

 8. Türkiye’de üniversitelerin başarıları öğrencilerin mağduriyet derecesiyle ölçülüyor. Öğrencileri en mağdur öğrenciler en başarılı sayılıyor ya da başvuran öğrencileri ne kadar mağdur ise üniversitenin de o kadar başarılı olduğu düşünülüyor. 20 yıldır üniversite hocasıyım buna çoğu zaman şahit oluyorum. En son da şuna şahit oldum: Formasyon başvurusunun en çok olduğu Enstitünün sahibi olan üniversite diye övünüyorlardı. Marifet sayıyorlar bunu. Marifet evrensel ahlak (etik) ve hakikat arayışından yoksun olursa ona nasıl üniversite adı verilebilir anlamıyorum (!)

 9. 60. Sırada şırnak Üniversitesi, 62. Sırada ise galatasaray Üniversitesi var. Bu işte bir tezatlık olduğu besbelli…

 10. Bu puanlamalar hesaplanırken doktora ve yüksek lisans Öğrenci sayilari da hesaba katılıyor. Yeni kurulan üniversitelerin bir çoğunda bölümlerin yarısından fazlasında lisans üstü öğrenci yok. Tüm üniversiteleri aynı kategoride sıralamak cok adaletsiz bir davranış. Hic yoktan oyp kadrolarının ilk atananlari kendi üniversitelerine donene kadar iki grupta incelenmesi daha adil olacaktır

  1. Bu karşılaştırma devlet üniversitelerinin karşılaştırmasıdır. Vakıf üniversiteleri bulunmamaktadır.

 11. Sen hocalarının akademik çalışmalarını üniversite olarak desteklemezsen sonun bu olur işte. Hak eden üniversite yerini bulmuş…

 12. Yıldız Teknik Üniversitesi, otumus gelenekleri, özgun aktiviteleri, ilerici ruha sahip ve zeki ogrencilerinin, her türlü gelisim imkanını karsilayabilecek ozgun ve nitelikli bir egitim kadrosuna sahip iken, su anda ; sayilari hizla artan tek tip kadrolasma sayesinde yalnizca ezberci ve statükocu bir yapıya dogru kaymaktadir .
  Umarim bu hava uzun surmez. Yeni ogrenciler bu havadan etkilenmez …

 13. Burada cok gereksiz tartişmalar yapılmış.Anket kaynakları guvenilir kaynaklar.Ama doğunun bazı universitelerinin batı nın universiterini geride bırakmış olması müsbet manada objektif bir gelişme.Bunu çalıştığım uluslararası bir şirkette Atatürk Ünv. Mühendisini nin şirketin cirosunu artmasının büyük bir etki oluşturduğunun ve Aynı zaman da YTU gıbı mükemmel bir teknık kalıte nın Mühendisine istifa kapısının gösterilmesi listenin iyi bir ıspatının olduğunun reel bir göstergesidir.Erciyes ve ataturk gıbı unv ler batı da olsa coğu üniversite birçok listede geride kalır.Demek ki kalite denen şey artık global dünyada malesef İsim lerde ve Etiket de değil de tamamen birey de kalmış.Saygılar

  1. Size katılıyorum ! Taşra denilen üniversitelerde çok nitelikli yurtdışı eğitimli öğretim üyeleri var iken çok büyük devlet üniversitelerinde olmayabiliyor.

  1. Orada tüm listenin linki var ona tıklarsanız 26. sırada olduğunu görebilirsiniz.

 14. YTü’nün adı kalmistir… Bundan 10 sene oncesine kadar ozgun hocalar ve tecrubeleri sayesinde verilen egitim yerini karanliga bırakmistir …

  1. odtüde işler sizin Türkiye genelinde alışık olduğunuz şekilde işlemiyor. bilginize.

 15. Bence devlet Üniversitelerinin başarıları, listedeki sıralamada ne olursa olsun bu üniversitelerimizin şartlarını da göz önünde tutarsak, her halukarda büyük. Bir de özel üniversiteleri sıralamak lazım…Tüm devlet üniversitelerindeki akademik arkadaşları, personeli ve öğrencileri eğitime verdikleri katkıdan dolayı tebrik ederim.

 16. Böyle bir listede Yıldız Teknik Üniversitesinin olmaması Boğaziçi üniversitesinin 7. Sırada olması listenin güvenilirliğini ve sıralama ölçütlerinin yeterli olmadığının göstergesi.

  1. Ben orada çalışıyorum ve açıkçası listeye yaraşır bir özelliğini göremedim yıllardır YTÜ’nün.
   Siz neye dayanarak bunları dile getiriyorsunuz bilemem ama kadrolaşma, cemaatleşme yüzünden ismi kaldı yadigar, başka da hiç bir gücü-özelliği kalmadı güzelim okulun.
   Hangi köklü üniversite çıkıp da ODTÜ olaylarında ODTÜ’yü kınamıştır yıldızdan başka? Bu bile tek başına bir gösterge olmalı. Daha da ne denirki.

  2. Size maalesef Katilamiyorum. Ornek vermek gerekirse; Istanbul’un gobeginde yeni acilan universite havuzunun , erkekler ve bayanlar ayri ayri olarak (haremlik-selamlık) hizmete sokulmasi ,gene bu tip genel kararlarin ogrencilerin hicbir sekilde insiyatifleri alinmadan yururluge koyulmasi, maalesef durumu ozetleyebilecek nitelikte verilerdir…

 17. Üniversitelerin başarılarını belirleyen diğer bir faktörde bence mezunlarının iş hayatında ki başarıları olmalı. Çünkü ünversite öğrencilerinin tamamı akademik kariyer yapmıyor veya yapmayacak. Ancak biz iş hayatının zorlu seyahatinde çok önemli okullardan mezun arkadaşların yorumlama ve analiz yeteneğinden yoksun ,üretken olmadıklarına şahitlik ediyoruz. Üniversitelerin önemli görevlerinden biride iş hayatına kalifiye iş gücü yaratmak olarak yorumluyorum çünkü. Hatta en önemli görevi diyebiliriz.

  1. Üniversite akıl dağıtsaydı, dediğin doğru olurdu. Öğrencilerin bitse de gitsek modunda olduğu üniversiteler, bu öğrencilere ne verebilir ki?

 18. Arkadaşlar Uşak Üniversitesinin bu sıralamada 90 olmuş olması başarısının veya başarısızlığının göstergesi değildir bizce daha 6 yıllık bir akademik geçmişi olan fiziki ve sistem yapılanmasının yeni olduğu üniversiteler arasındadır. Ancak şunu söylemelyim ki yakından gören biri olarak üniversitemizin çok hızlı geliştiği ve akademik başarısının da çok daha iyi olacağı bariz ortadadır….

 19. bu liste üniversitelerin lisans eğitim kalitesini, kampüs imkanını göstermemektedir.. akademik durumu göstermektedir.. Yeni açılan üniversitelerde çok kaliteli hocalar da bulunmakta. ancak öğretim görevlisi sayısı ve arş.gör. oranı yüksek olduğu için başarı oranı düşük gözükmektedir.. ve önemli olan daha bölümün başarısıdır.. zira iyi ünivesitenin kötü bölümü olduğu gibi kötü üniversitenin iyi bölümü, fakültesi de olabilir..

 20. ahi evran üniversitesi(liseden bozma binası olan ve gerici öğretim üyelerine sahip) ve cumhuriyet üniversitesi(bahar senliklerine rektörün yeğeninden başka sanatçı çağrılmayan) nin galatasaray üniversitesiden daha başarılı olduğuna ilkokul öğrencileri bile güler. alınan referanslar yetersiz. yapılan araştırmayı ünitesitenin açtığı bölüme göre oranlanması gerek

 21. Erciyes üniversitesi biz öğrenciyken fiziksel şartları gereği pek yeterli değildi ancak daha sonra geliştirilmiş olabilir.
  Yine de ilk 15 üniversite arasına girmiş olması sevindirici.

 22. Son sıralarda yer alan üniversitelerden Kilis 7 Aralık’ı gayet iyi biliyorum. İki dönemdir siyasi ayak oyunlarıyla rektörlüğünü yapan şahsın adı geçen üniversiteye hiçbir hayrı dokunmadığı gibi, yapılan bir rektörlük seçiminden sonra da kendisini oy vermeyen akademisyenler hakkında akla hayale gelmeyecek bahanelerle soruşturmalar açmış, neticesinde hocalar üniversiteye terk etmek zorunda kalmışlardır. Özellikle eğitim fakültesinden tam beş hoca birden ayrılmıştır. Rektör, Cemaat-tarikat derken üniversiteye birçok kişiyi almış, kendisine muhalif olanları uzaklaştırmıştır.

 23. Zaten Boğaziçi’yi ancak böyle bol bol öğrenci alarak geçiyorlar. Dünya sıralamalarında görmek isteriz malum ilk 6 üniversiteyi

  1. Dunya siralamalarinda yukari bakarsan gorursun ODTU’yu, devletin nefret ettigi bir devlet universitesi olarak en kotu yerimiz dunyada ilk 100. Pardon Bogazici nerdeydi en iyi ihtimalle 300-500 bandi mi 😀

   1. Arkadaşlar neyin kafası bu hacettepeden tıp çıkar ilk 30a giremez hacettepe mühendislerine bir bakın hepsi vasıfsız tıpkı ben gibi. burda 1. olmuş komik gülerim beytepeden eğlenceden başka bişey var mı ben bilmiyorum. galatasaray üniversitesi nerede ? boğaziçi az öğrenci alıyo diye geride yoksa tartışamazsınız ne odtü ne itü boğaziçi bambaşkadır türkiyenin en büyük gururudur sonra odtü ve itü gibi bilim merkezleri gelir. yok sivasmış atatürkmüş erciyesmiş selçukmuş bilmem neymiş bunlar sadece isimdir arkadaşlar insanların barajı geçip girdiği okullar bunlar olmasalar bişey kaybettirmezler kendinizi kandırmayın.

 24. Ne yapılmaya çalışıldığı noktasında herhangi bir fikri olan var mı ? Neye göre kime göre böyle bir karşılaştırma yapıp bazı üniversiteleri yüceltirken bazı üniversitelerin küçümsenir hale gelmesi sağlanıyor? Ben değil ama bu listeyi gören bir çok arkadaş kesinlikle yeni kurulan üniversitelerin çok başarısız olduğunu düşünebilir. Bence hiç te öyle değil.

  Listede üst sırasında yer alan ilk 15 üniversitenin birinden mezunum ve şuan ortalarda yer alan bir üniversitenin öğretim elemanıyım. Mezun olduğum üniversite yaklaşık 40 yıllık bir üniversite iken, çalıştığım üniversite henüz 6 yıllık bir üniversite. İkisininde şu an için aynı kulvarda karşılaştırma ne kadar doğru olur? Üst sıralardaki üniversitelerde araştırma görevlisi olarak başlayan öğretim elemanlarının çoğu şuan profesör ve doçentlik kadrolarında iken benim üniversitem daha yükseklisanstan aldığı bir araştırma görevlisini doktoradan mezun edip öğretim üyesi yapmış değil.

 25. öylesine başarılı devlet üniversiteleri dururken bu listede gerekli gereksiz birçok üniversitenin olması gerçekten insanı şüpheye düşürüyor. doktora, yüksek lisans vesaire yapanların oranına göre alınıyorsa o zaman en son sıraya koyduklarınızı en başa almalısınız zira her önüne geleni doktoraya kabul eden üniversiteden zaten bir cacık olmaz

  1. Merhaba, araştırma sadece başlığında bahsedildiği gibi Devlet üniversitelerini kapsamaktadır.

 26. İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü sakın “İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü” olmasın! Liste neye göre belirlenmiş acaba? Güvenilir bir anket olduğunu sanmıyorum. Hele ki Yıldız Teknik, Marmara ve Dokuz Eylül Üniversitelerin yerine Erciyes, Atatürk Üniversitelerinin girmesi şaşırtıcı… 😀

  1. Listenin neye göre belirlendiği yazının içinde açıkça yazılmıştır. Bu çalışma bir anket değildir; şu şekilde saptanmıştır:

   Sıralama Nasıl Belirleniyor

   Sıralamada, YÖK, ÖSYM, Web of Science gibi güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen toplam döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır.

  2. Keşke gerçekten öyle konmuş olsaydı. Çünkü Türkçe’de “yüksek teknoloji” diye birşey yoktur; ileri teknoloji vardır. Yani bir konuda ilerlemek vardır yükselmek yoktur. “Yüksek teknoloji” çeviri Türkçesi’dir, yanlıştır.

   1. O kadar kişi “Yüksek” kelimesinin yanlış olduğunu bildiği için mi Enstitülere o isimleri koymuş? Madem doğruyu sen biliyorsun git düzelt. Enstitünün şuan ki ismiyle yazılan arasında yanlışlık var mı ona bak. Varsa doğrusunu soran olduysa ona yorum yazsaydın en azından sana yorum yazma zahmetine girmezdim.

    1. Evet, adı oraya yanlış yazılmış. Ben dahil herkes de bunu söylüyor zaten. Benim eklediğim, adı en baştan yanlış yazılmış olması. Yani demek ki adını koyan “o kadar kişi” değilmiş, pek fazla kişiye sormamış. Benim yaptığım gibi, keşke birisi kendisine sorulmadan bu düzeltmeyi vaktinde söyleyebilseymiş bu yanlış yapılmazmış. Artık geç..

  3. sen atatürk üniversitesinde bi oku yada yapılan işleri gör bi öyle konuş boş konusacagına…Erciyes üniversitesinde ataüniden kalır yanı yok

  4. 1. Yıldız Teknik özel üniversite. 2. Erciyes ve Atatürk üniversitelerinin son yıllarda aldığı birçok ödülü bilseydin böyle konuşmazdın.

 27. Zaten tıp fakültesi olan üniversite ihya oluyor bu bakımdan. O yüzden Hacettepe Odtü’ yü, Ankara Üni Boğaziçi’ yi geçmiş. Çok adil bir sıralama değil, listedekiler kaliteli üniversiteler olabilir.

  1. Mine Hanım,

   Çok doğru bir tespit. Zaten yazı içerisinde belirtilen linki tıklayarak, daha detaylı listelemeleri görmek de mümkün. Ayrıca, Tıp fakültelerinin daha üretken kalırken diğer branşların daha az üretken olması çok da anlaşılabilir değil. Belki de o bakımdan bu şekilde değerlendirmek daha doğrudur.

 28. Doktora ögrencisi almanin üniversitenin basarili olduguna dair bir ibare olarak kullanilmasi saçma.bilhassa yeni kurulan universitelerde

  1. Akademik başarı sıralaması olduğu için önemli. Araştırmaya verilen önemi gösteren unsurlardan biri. Tabi ki yeni üniversiteler bu anlamda dezavantajlı. Ama en azından şimdilik kendi yaş aralığında yerlerini görebilmeleri adına önemli. Böyle böyle yukarı taşıyacaklar kendilerini.

 29. Ne diyebilirim ki, ağızımı açsam canıma okuyacaklar. Kral çıplak deme şansım var mı ki. Sorunları ben burada görüyorum da patron görmüyor mu.

  1. Emre Bey,

   Takdir edersiniz ki, en iyi eserlerde bile bazen gözden kaçan yerler ve hatalar olabiliyor. Resmin genelini görmek gerekir böyle değerli çalışmalarda.

   Saygılar

 30. Word gibi programlar ‘Yüksek’ kelimesini otomatik olarak ‘İleri’ olarak çevirmektedir.
  Yani listede bulunan Gebze ve İzmir İleri teknoloji değil, Yüksek teknoloji olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu