Akademik Personel | 26 Ocak 2021, Salı

Türkiye’nin En Aktif ve Pasif Erasmus Üniversiteleri

8 Nisan 2014
Türkiye’nin En Aktif ve Pasif Erasmus Üniversiteleri
       

Erasmus Türkiye’de Neredeyse 10 Senesini Doldurdu. Peki Acaba Türkiye’deki Üniversiteler Erasmus’tan Nasıl Faydalanıyor?

 

Erasmus programı, üniversite bünyesinde bulunan öğrenci ve akademisyenlerin Avrupa’da bulunan diğer üniversitelerde belirli bir süre geçirmelerine olanak sağlayan bir program. Ülkemizde son yıllarda iyice yaygınlaşan Erasmus programı özellikle giden öğrencilerin aktarmış oldukları deneyimler sayesinde giderek önem kazanmakta.

 

Bu yazının temel amacı, bir bakıma Türkiye’deki üniversitelerin Erasmus başarılarını incelemek. Aslında mantık gayet basit, bir üniversitenin ne kadar Erasmus öğrencisi alıp göndermiş olduğu o üniversitenin ne kadar uluslar arası bir anlayışa sahip olduğunu göstermekte. Nitekim, bu kapsamda üniversitelere partner yabancı üniversiteler bulmak konusunda Erasmus’ta çok büyük görevler düşmekte. Bunun yanı sıra, yeni açılmış olan, alt yapısı, sistemi henüz tam oturmamış üniversitelerden Erasmus’a yüksek bir katılım beklemek de yanlış olur. Başka bir ifadeyle, uluslararası anlamda bilinirliği, yabancı akademisyenleri olan Türk üniversitelerinin Erasmus partnerları bulmaları çok da zor olmasa gerek.

 

Yukarıda belirtilen bütün bu kısıtların yanı sıra bu araştırma yazısı Ulusal Ajans’ın 2011-2012 senesine ait olan verilerinden yola çıkmakta.

 

Sıralamaya göre Anadolu Üniversitesi en fazla sayıda Erasmusla yurt dışına öğrenci, akademisyen gönderen üniversiteler listesinin başını çekmekte. Ancak elbette bu sonuç üniversitenin öğrenci sayısı ve akademisyen sayısı ile de doğru orantılı olabilir. Başka bir ifadeyle, büyük üniversitelerde çok sayıda bölüm ve talep olacağından Erasmus programına daha fazla bir katılım varmış gibi gözükebilir.

Buna karşın liste incelendiğinde kuruluş tarihi eski olan ve köklü üniversitelerin Erasmus’tan daha fazla faydalanıyorken, yeni açılan üniversitelerde bu rakamların giderek azaldığı görülmektedir.

 

Türkiye genelindeki ilk 30 üniversiteyi resmi büyüterek görebilirsiniz.

Erasmus ilk 30

 

Merak etmiş olduğunuz diğer üniversiteleri görebilmek için ise Erasmus Karnesine bakabilirsiniz.

Not: YÖK’ün sunmuş olduğu verilerde bazı eksiklikler gözlenmiştir. Bu bakımdan, Ulusal Ajans’ın 2011-2012 yılına ait verileri kullanılmıştır.

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

Kolay Hobiler