Akademik Personel | 17 Haziran 2021, Perşembe

Türkiye’den 6 Üniversite Dünyanın En İyileri Arasında

Türkiye’den 6 Üniversite Dünyanın En İyileri Arasında
       

İngiltere’de yüksek öğrenimle ilgili yayınlanan “Times Higher Education (THE)” isimli haftalık derginin “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listesinde, Türkiye’den 4 üniversite ilk 200’de, toplam 6 üniversite de ilk 400’de yer aldı.

Derginin bu yıl 11’inci kez yayınladığı 2014-15 sıralamasına göre, ABD’deki “California Institute of Technology” üniversitesi ilk sıradaki yerini dördüncü kez korurken, Harvard Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi üçüncü, ABD’deki Stanford Üniversitesi dördüncü ve yine İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi ise beşinci sırada yer buldu.

Üniversitelerin araştırma, bilgi paylaşımı, uluslararası görünümü, öğretim ortamı gibi kriterleri dikkate alınarak hazırlanan listenin başında yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla şöyle:

“The Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, California Üniversitesi, Berkeley Üniversitesi, Imperial College London Üniversitesi ile Yale Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi oldu.

blank

Türkiye’den listede geçen yıl ilk 200’de bir üniversite bulunurken, bu yıl bu sayının 4’e yükselmesi dikkati çekti. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 85’inci, Boğaziçi Üniversitesi 139’uncu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 165’inci, Sabancı Üniversitesi 182’inci, Bilkent Üniversitesi 201’inci, Koç Üniversitesi ise 301’inci sırada yer aldı. İTÜ ve Sabancı üniversiteleri ilk kez listeye girmiş oldu.

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türkiye’nin listedeki yerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu yıl Türkiye için çok iyi bir yıl oldu. Sıralamada ciddi yükselişler gerçekleşti. Bunun en önemli nedenlerinden biri araştırmalar. TÜBİTAK ve TAEK’in ‘Higgs bozonu’ parçacığını bulması, araştırma ve geliştirmeye yatırımın artması, Türk kuruluşlarının araştırma etkisini de artırmıştır” ifadelerini kullandı.

MUTLU OLDUK
Prof.Dr. Ahmet Acar – ODTÜ Rektörü

İlk sıralarda yer almak üniversitelere aktarılan fonlarla ilgili olabilir. Türkiye’den birkaç üniversitenin aynı dönemde listeye girmesinde, TÜBİTAK ve bakanlıkların araştırma puanlarının etkili olduğu söylenebilir. Eğitim ve genellikle araştırma işbirliğinde uluslararası tanınırlığımız giderek artıyor. İtibar sıralamasında üst üste ilk 100’de yer alan tek Türk üniversitesiyiz. THE sıralaması ise daha genel sıralama. Eğitim kalitesi, araştırma faaliyetlerinin hacmi ve etkisi gibi boyutlar da var. İlk defa bir Türk üniversitesi genel sıralamada ilk 100’e giriyor. Bir şekilde yaptığımız işlerin uluslararası çevrede takdirini görmek iyi bir şey ama aynı anda Türkiye’den ilk 200’e 4 üniversitenin girmesi, ilk 300-400 arasında iki üniversitenin olması bize büyük bir mutluluk ve cesaret veriyor. Çünkü Türkiye’nin uluslararası düzeyde eğitim, araştırma ve uygulama yapan çok sayıda üniversiteye ihtiyacı var. Ancak bu şekilde orta gelir kuşağından çıkmamız mümkün. Araştırmalar yapan, bilgi birikimini topluma ve sanayiye aktaran üniversitelerle bu iş olacak. Türkiye, bu listelerde 20 üniversite ile temsil edildiği gün toplumun refah düzeyinin de yukarı taşınacağını biliyoruz. Gelinen noktada tabii ki mutlu olduk.

PRESTİJ KAYNAĞI
Prof. Dr . Gülay Barbarosoğlu – Boğaziçi Üniversitesi Rektörü

Bu yılki THE sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 150 üniversite arasına girmesi, üniversitemiz için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir prestij kaynağı. Üniversitemiz, öğrencilerinin, mezunlarının ve öğretim üyelerinin dünyanın en güzel kampuslarından birinde geliştirip yeşerttikleri üniversite deneyimini ve toplumun entelektüel yaşamına yaptıkları katkıları hakkıyla değerlendirecek bir sıralama yöntemi bulunduğunu düşünmüyor. Özellikle bilimsel araştırma çıktılarını ağırlıkla değerlendiren THE sıralamasında ve birkaç hafta önce açıklanan QS sıralamasında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında, Türkiye adına öncü bir rol üstlenerek, yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Bizimle birlikte ilk 200 arasına giren ve başarılı bir yükseliş sergileyen ODTÜ’yü candan tebrik ederim. İTÜ ve Sabancı Üniversitelerinin başarıları da gösteriyor ki Türkiye’deki üniversiteler yeterli kaynaklar sağlandığında rakiplerinden hiç aşağı kalır durumda değil. Teknoloji Transfer Ofisleri’nin kuruluşu, TÜBİTAK projeleri ve araştırmayı teşvik eden politikaların gelişerek, artışı kuşkusuz bu sonuçları olumlu yönde etkiliyor.

Dünyanın İlk 10 Üniversitesi

1 California Institute of Technology (Caltech) United States
94.3
2 Harvard University United States
93.3
3 University of Oxford United Kingdom
93.2
4 Stanford University United States
92.9
5 University of Cambridge United Kingdom
92.0
6 Massachusetts Institute of Technology (MIT) United States
91.9
7 Princeton University United States
90.9
8 University of California, Berkeley United States
89.5
9 Imperial College London United Kingdom
87.5
9 Yale University United States  87.5

 

Tüm Sıralama Listesi İçin TIKLAYINIZ

       

Kolay Hobiler