Akademik Personel | 19 Haziran 2018, Salı

Türkiye’de 140 Ülkeden 15 Bin Yabancı Öğrenci Eğitim Alıyor

27 Ağustos 2014
Türkiye’de 140 Ülkeden 15 Bin Yabancı Öğrenci Eğitim Alıyor
       

Dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenci, Türkiye’de okumak için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) başvuruyor. YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’ün verdiği bilgiye göre Türkiye’de 140 ülkeden 15 bin yabancı öğrenci eğitim alıyor.

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, üniversiteyi okuduğu yıllarda bir tek yabancı öğrenci arkadaşı bulunmadığını söyledi. O dönemlerde Türkiye’de yabancı öğrencilerin olmadığını belirten Bülbül, şöyle konuştu:

“Türkiye’de şimdi 140 ülkeden 15 bin öğrenci okutuyoruz. Bu yıl hükümetin bize verdiği sayı 4 bin. Bu 4 bin kontenjan için bize 6 kıta, 176 ülkeden 82 bin başvuru var. Sadece 4 bin kontenjan için. Dünyanın her tarafından birçok insan Türkiye’de okumak, burada bir üniversiteye yerleşmek ve Türkiye’de geleceklerini kurmak istiyor.”

Bülbül, artık yabancıların da Türkiye’ye yerleşmek istediğini dile getirdi.

Çin ve Kolombiya’dan öğrenci geliyor

Bülbül, Balkanlar ve Kafkaslar’dan gelip Türkiye’de eğitim gören öğrenci sayısının yüksek olduğunu, Çin’den Endonezya’ya kadar birçok ülkeden öğrenciyi de ağırladıklarını söyledi.

Türkiye’de eğitim almak için Latin Amerika bölgesinde en çok Kolombiya’dan istek geldiğini belirten Bülbül, şöyle devam etti:

“Bana her gün, her hafta bir büyükelçi geliyor, ısrarla diyorlar ki, ‘Bize ayırdığınız kontenjanı lütfen artırın, daha fazla öğrenci kabul edin.’ Biz de tüm bunlardan mutluluk duyuyoruz. Demek ki güzel şeyler yapıyoruz ve doğru yoldayız. Bütün bunların ilerleyişi Türkiye’nin gelişimiyle, Türkiye’nin ilerleyişiyle mümkün. Türkiye’nin ilerleyişi sürsün ve biz de daha fazla katkı verelim diyoruz. Bu gurur verici.”

Bülbül, Türkiye’nin her alanda gelişim göstererek yurtdışına açıldığını ve bunun sonucunda YTB’nin 2010’da kurulduğunu söyledi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER