Akademik Personel | 28 Eylül 2020, Pazartesi

Türkiye ve Azerbaycan Arasında “Yükseköğretim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” İmzalandı

1 Kasım 2017
Türkiye ve Azerbaycan Arasında “Yükseköğretim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” İmzalandı
       

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılış töreni için Azerbaycan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette yer aldı.

 

YÖK Başkanı Saraç, ziyarette Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve T.C Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, her iki ülkenin üst düzey devlet yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı”na katıldı.

 

Toplantıda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarov ile iki ülke arasında yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptını imzaladı.

 

İmzalanan bu mutabakat zaptı ile iki ülkenin yükseköğretim düzeyinde işbirliği tesis etmeleri için kurumsal çerçevenin oluşturulması ve her iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında akademik ve bilimsel alanlardaki mevcut işbirliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

 

Mutabakat zaptı ayrıca yükseköğretim programlarına öğrenci kabulü, diplomaların karşılıklı tanınması ve denklik konularının düzenlenmesi başta olmak üzere, her iki ülkenin yükseköğretim kurumları arasında karşılıklı olarak öğrenci ve öğretim elemanlarının değişim programlarına katılımlarının artırılmasını içermektedir.

 

Kaynak

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.