Slayt Haber

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına Tıp Fakültelerinden İtiraz

Tüm tıp fakültelerinin Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’na bağlanması tasarısına, 91 tıp fakültesi dekanı itiraz etti.

Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) süper yetkiler veren kanun tasarısıyla kurulmak istenen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), tıp fakültelerini ayağa kaldırdı. 91 Tıp Fakültesi Dekanı, Sağlık YÖK’ü olarak çalışmaya karşı bir rapor hazırladı.

Tasarı yasalaşırsa TÜSEB, tıp fakülteleri üzerinde her türlü tasarrufta bulunma yetkisine sahip olacak. Enstitü istediği doçent ya da profesörü istediği tıp fakültesine gönderip, fakülteler arasındaki kadrolarda oynama yapabilecek. İstediği personeli çalıştığı kurumuna sormaksızın bünyesine katabilecek. Diğer tüm üniversitelerden her türlü bilgi ve belgeyi isteme hakkına sahip olacak. Tasarıya göre sağlık alanında yapılacak araştırmaların önceliğine de akademisyenler yerine Sağlık Bakanlığı ve Bilim ve Teknoloji Bakanlığı karar verecek.

MAAŞLAR BAKANLIKTAN

TÜSEB çalışanlarının maaşları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek. TÜSEB tasarısı, araştırma yapacak akademisyenin araştırmanın gerektirdiği yerde bulunması zorunluluğunu da ortadan kaldıran düzenlemeler içeriyor. Tüm tıp fakültelerinin bağlanacağı kurum ayrıca şirket kurma, kurulan şirkete ortak olma yetkisine de sahip. Tasarıda Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Sağlık Bilimleri Üniveristesi” adı altında kendi üniveritesini kurması da öngörülüyor.

Aralarında Hacettepe, Ankara ve Çapa’nın da bulunduğu 91 tıp fakültesinin dekanı yeni düzenlemeye tepki göstererek bir rapor hazırladı. Rapor, Tıp Fakültesi Dekanları Konseyi tarafından TBMM Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı’na gönderildi. Raporda TÜSEB’in “YÖK ve üniversitelerin yapabildiği tüm işleri yapabilen” “alternatif bir yüksek öğretim kurumu” olduğu belirtilerek kuruma verilen süper yetkiler eleştirildi. TÜSEB’in istediği personeli kurumlarına sormaksızın bünyesine katabilmesi eleştirilerek kurumların bünyelerindeki başarılı bir araştırmacıya yıllarca emek verdiği ve o araştırmacıya güvenerek yatırım yaptıkları ifade edildi. Tasarıdaki TÜSEB’e istediği bilgi ve belgeyi verme zorunluluğuna da “Hukuk devletiyle bağdaşmaz” ifadeleriyle karşı çıkıldı.

İNGİLTERE’DE ÇÖKMÜŞTÜ

Raporda, mutlaka böyle bir kurum kurulacaksa Sağlık Bakanlığı’nın yönetiminde değil, YÖK, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın birlikte oluşturacağı sivil kuruluşların da temsil edildiği bir yapılanmaya gidilmesi gerektiği ifade edildi. Öte yandan Dekanlar, bu uygulamanın dünyada benzeri olmadığını belirterek 13 yıl önce İngiltere’nde hayata geçirildiğini ancak 2005’te sistemin iflas ettiğini belirtti.

BİLİMSEL AKTİVİTELERE SINIRLAMA GETİRİR

Tüm Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Recep Akdur tasarı için “Öğretim elemanlarının araştırma ve bilmsel aktivitelerine sınırlamalar getiriliyor. Bu, üniversitenin bilimsel özerkliğine vurulmuş bir darbe. Üniversite elemanlarının, bilimsel aktivitelere katılmalarına dekan ve rektör karar veriryor. Şimdi ise “Sağlık Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görüşünü alarak belirleyeceği öncelikli alanlarda araştırma yapmalarına” diye bir düzenleme ekleniyor. Bakanlıklar öğretim elemanlarına ‘Araştırma yaptığın konuyu bırak, bu konuda araştırma yap’ diyebilecek” dedi.

 

Kaynak: Taraf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu