Akan HaberGündem

Türkiye ile Almanya Arasında Eğitim Köprüsü

Trucas ve TD-Platform adlı eğitim kuruluşları, başlattıkları ‘Education Bridging – Eğitim Köprüsü’ adlı inisiyatif ile Almanya ve Türkiye’deki üniversiteler arasında köprü kurmayı hedefliyor.

 

Türkiye, son yıllarda farklı ülkelerden gelen gençlerin buluşma noktası oldu. Almanya ise öğrenci değişim programları konusunda Türkiye ile işbirliği yapan ülkelerin başında geliyor. Başta Erasmus olmak üzere son yıllardaki öğrenci değişim programları, Türkiye’ye yurtdışından gelen öğrencilerin sayısını büyük oranda artırdı. Ayrıca 2010 yılında Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Yabancı Öğrenci Sınavı’nı kaldırması da yabancı öğrencilerin Türkiye’de öğrenim görmesini kolaylaştırdı. Türkiye’yi tercih eden Alman öğrencilerinin sayısının artması üzerine de Türkiye ve Almanya arasında yeni bir öğrenci programı daha hayata geçirildi.

‘Education Bridging’ adlı inisiyatifin kurucularından Trucas’ın yöneticisi Serdar Yurtalan, sundukları hizmetleri şu sözlerle aktarıyor: ”Amacımız Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere her türlü hizmeti vermek. Bu hizmet, başvuru süreçlerinden tutunda burslara kadar uzanıyor. Trucas, şu anda Türkiye’deki 29 üniversite ile çalışıyor. Bunlar arasında devlet ve vakıf üniversiteleri var. Vakıf üniversiteleri biraz daha yoğunlukta, çünkü Almanya vakıf üniversitelerine daha fazla ilgi gösteriyor. Aynı zamanda Türkiye’den Almanya’ya okuma amaçlı gelen insanlara da hizmet veriyoruz.”

Türkiye’deki üniversitelere başvuru kolaylaştı

Serdar Yurtalan, Almanya’da okumak isteyen gençlerin üniversiteye giriş sınavında dört yıllık bir yüksek öğretim programına yerleştirilmiş olması gerektiğini belirtiyor. Yurtalan ayrıca orta düzeyde Almanca bilmek gerektiğini ve hangi branş kazanılmış ise Almanya’da da ancak o branşta ya da benzer bir branşta eğitim alınabileceğini ekliyor. Türkiye’de yüksek öğrenim görmek için ise Almanya’da lise bitirme sınavı Abitur’u başarıyla geçmiş her öğrencinin üniversitelere başvurabileceğini ifade ediyor.

Gemeinsam Lernen Uni Hannover

Öğrencilerin kabul edilmesi kararını üniversitelerin verdiğini belirten Yurtalan, buradaki öncelikli kriterin Abitur notları olduğunu söylüyor:”Almanya’da üniversitelere girerken, aranan kriterler ne ise Türkiye’de de aynısı geçerli. Türkiye’nin bu konudaki tek avantajı, uluslararası öğrenci statüsünde açılan belirli kontenjanların olması. Bu kontenjanlardan yurtdışındaki öğrencilerin yararlanması için de Abitur notları 2 ile 3 arasında istenebiliyor. Bu durumda öğrenciler girmek istedikleri bölümlere daha rahat bir şekilde kaydolabiliyorlar. Yani, 1,5 ile Almanya’da psikoloji bölümüne girmeniz bazen zor oluyor, çok daha iyi notlar istenebiliyor. Türkiye’de 2 ile ya da 2,5 ile bu bölüme girebiliyorsunuz. Türkiye uluslar arası öğrenci statüsü ile bu imkânı sunuyor.”

Öğrenci değişimi, iki ülkenin ilişkilerini artırdı

Serdar Yurtalan, son beş yıl içinde Türkiye’ye öğrenim için gelen yabancı öğrenci sayısının yüzde 56 oranında arttığına dikkat çekerek, bu nedenle Türkiye Ekonomi Bakanlığı ve YÖK’ün eğitim kurumlarına verdiği desteğin arttığını dile getiriyor. Yaklaşık üç yıldır Berlin ve Köln’de üniversiteler için tanıtım fuarları düzenlediklerini aktaran Trucas Yöneticisi, bu sayede Almanya’daki öğrencilerin üniversiteleri daha yakından inceleme şansı bulduklarını belirtiyor.

Yurtalan ayrıca Türkiye’de okumak isteyen Alman öğrencilerle birlikte ağırlığın iki kültür ve dili bilen Türk kökenli Alman öğrencilerden yana olduğunu ekliyor. Bu sayede her ülkede de eğitim ve çalışma hayatındaki akışın hızlandığını dile getiren Yurtalan, sözlerini şöyle sürdürüyor: ”Öğrenciler çok farklı amaçlar doğrultusunda Türkiye’ye gidiyorlar. Birçok öğrencinin düşüncesi, Türkiye’de okulu bitirmek, mastırı belki Almanya’da yapmak ve aldığı diplomalarla Almanya’da iyi bir iş bulmak. Bir diğer öğrenci profili ise Almancanın yanı sıra Türkçe ve İngilizce de iyi derece bildiğinden Türkiye’de eğitimini tamamladıktan sonra, burada kalarak uluslararası düzeyde ve daha iyi şartlarda çalışabileceğini düşünüyor.”

Kaynak: Deutsche Welle – Özlem COŞKUN

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Almanyaya üniversite eğitimim için gittim ve çok çok çok pişman oldum ve Almanlar kadar ırkçı milliyetçi itici bir millet görmedim.Sınıfımdakiler Türklerle arkadaş olmak istemiyorlar.Dışlanıyorsunuz her dersle ilgili faliyette.Yabancılara bilhassa bizlere Türklere karşı çok aşağılayıcılar ve çok kibirli insanlar.Bana dil kursunda boşluk doldurma sorularında Osmanlının Viyanada Almanlar tarafından bozguna uğratıldığı cümlesini kasten okuttular alman hoca tarafından.Yabancılar polisi ise turklere karsı çok acımasız öğrenci olmanız farketmez.Alçakca ırkçı söylemlerle sokaklarda bile karşılaşabiliyorsunuz ki karşılaşanlardanım.Saçı siyah olana karşı alerjileri çok açık hissedilir sekilde.Hitlerin ruhu hala yaşıyor yani orada anlayacağınız.AMERİKAYA İNGİLKTEREYE GİDENLER DEMOKRASİNİN ORALARDA DAHA KUVVETLİ YASANDIGINI SÖYLÜYORLAR,IRKÇILIK ÇOK FAZLA YOK DİYORLAR AMERİKA VE İNGİLTERE İÇİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu