Slayt HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Türkiye Ermenistan Burs Programı Başvuruları Başlıyor

Türkiye’den 63, Ermenistan’dan 25 farklı Ev Sahibi Kuruluş, komşu ülkeden gelecek profesyonellere ev sahipliği yapacak.

Hrant Dink Vakfı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı oluşturdu. Burs Programı, Ermenistan ve Türkiye’den toplam 18 profesyonele, dört ila sekiz ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir Ev Sahibi Kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağlayacak. Ev Sahibi Kuruluşların önerdiği program teklifleri dışında, kendi proje fikirlerini komşu ülkede hayata geçirmek isteyen adaylar da başvurularını sunabilecek.

Program, iki komşu ülke arasında uzmanlık paylaşımı ve kalıcı işbirliğine en çok ihtiyaç duyulan akademi, sivil toplum, basın, kültür-sanat, çeviri-dil eğitimi, hukuk ve benzeri alanlardaki faaliyetleri destekleyecek.
 

 

Kimler Başvurabilir?

Akademisyenler ve bağımsız araştırmacılar
İnsan hakları savunucuları, feministler, LGBTİ aktivistleri, çevre aktivistleri
Gazeteciler, muhabir ve foto-muhabirler
Fotoğrafçılar, sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar
Yazarlar, çevirmenler
Hukuk ve halkla ilişkiler uzmanları
Kendi proje fikirlerini hayata geçirmek isteyen bütün adaylar
Türkiye ve Ermenistan vatandaşları ile Türkiye ve Ermenistan’da ikamet eden adaylar Burs Programı’na başvurabilirler. Burs Programı’na katılmak isteyen adaylar, İngilizce başvuru formunu doldurup, iki adet referans mektubu ve özgeçmişleri ile en geç 20 Temmuz 2014’e kadar, fellowship@hrantdink.org adresine göndererek başvuru yapabilir. Başvuru formunu doldurmadan önce, programın amaç ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Burs Programı Yönetmeliği’ni lütfen okuyunuz. Program için gelen başvurular Hrant Dink Vakfı tarafından ilgili Ev Sahibi Kuruluşlara iletilecek olup, Ev Sahibi Kuruluşlar başvuru yapan adayları kendi tercihleri doğrultusunda belirleyecek. Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilen programın mevcut bütçesi 18 profesyonelin katılımına imkân verecek. Bu süreçte, 18’den fazla adayın tercih ettikleri Ev Sahibi Kuruluşla eşleşmesi durumunda, nihai bursiyerleri belirlemek amacıyla, Türkiye ve Ermenistan’dan üç üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul devreye girecek. Seçici Kurul üyeleri kendi deneyim ve görüşleri ışığında bireysel olarak görev yapacak olup, yapacakları değerlendirmeler bağlı oldukları kurum ve kuruluşların görüşlerini yansıtan bir seçim olarak değerlendirilmemelidir.

 

Program hakkında daha detaylı bilgi ve sorularınız için proje koordinatörleri Zeynep Sungur ve Anush Babajanyan ile fellowship@hrantdink.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul Üyeleri
Arevik Saribekyan
İbrahim Betil
Sema Kılıçer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu