Akademik Personel | 15 Temmuz 2021, Perşembe

Türk Zekası Eğitimi Değiştirecek

Türk Zekası Eğitimi Değiştirecek
       

Geliştirdiği IQup yöntemiyle; dikkat, bellek ve muhakeme yeteneklerini yüzde 40 artıran Uzman Dr. Akıncı dünya literatürüne girdi. Beynin öğrenme yeteneklerini tespit eden yöntem, Alzheimer’ın da önüne geçecek.

Nöropsikoloji alanında Uzman Dr. Zafer Akıncı, geliştirdiği IQup yöntemi ile dünya literatürüne giren ilk Türk oldu. Yurt dışında iki uluslararası kongrede sunulan metod ayrıca Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Journal of Neuropsychological Society (JINS) Dergisi’nde yayınlandı. Bu yöntemle dikkat, bellek ve muhakeme yeteneklerinin ortalama yüzde 40 oranında artış gösterdiği kanıtlandı.

Öğrenciler denek oldu

Human Psikolojik Araştırmalar ve Gelişim Enstitüsü ekibiyle birlikte 6 yıldır araştırmalar yapan Uzm. Dr. Zafer Akıncı, IQup adını verdiği materyalli bilişsel gelişim metodu ile dünyanın da ilgisini çekti. Dr. Akıncı, beynin öğrenme yeteneklerini tespit ederek çalışma kapasitesini arttıran bu yöntemi Star’a anlattı. Geliştirilen metodun Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından iki kez bilimsel olarak araştırıldığını belirten Dr. Akıncı, “Deneysel Psikoloji alanında Uzman Doç. Dr. Hatice Kafadar gözetiminde 201 öğrenci üzerinde çalışma yapıldı. Öğrenciler önce karmaşık figür, sayı dizisi öğrenme, sözel bellek, londra kulesi gibi 8 farklı ön testten geçirildi ve 30 saat IQup gelişim egzersizleri yaptı. Bu çalışma sonrasında tekrar teste tabi tutulan öğrencilerin dikkat ve odaklanmada yüzde 33, bellek kapasitesinde yüzde 43, bilgiyi kullanma kapasitesinde de yüzde 43 gelişim gösterdikleri tespit edildi. Aynı ekip tarafından 1 yıl sonra aynı öğrenciler üzerinde yapılan ikinci bilimsel araştırmada da, öğrencilerin gelişmişlik düzeyini koruduğu ispatlandı” dedi. Dr. Akıncı ayrıca IQup metodunun isteğe göre 30 saat ya da 60 saat kurlarda yapılan 1100 farklı materyal ve yazılımların aynı anda kullanıldığı kişiye özel çözümler üreten bir yöntem olduğunu belirtti.

Ek derslere gerek yok

Dr. Akıncı, IQup yönteminden faydalanan öğrencilerin sınav maratonunda ek ders olarak tercih ettikleri dershane ihtiyacını da azalttığını gözlemlediklerini belirterek, “IQup yöntemi öğrenmeye engel olan birçok problemi kökünden çözüyor. Ayrıca zekayı geliştirdiğinden dolayı Alzheimer hastalığını da ciddi oranda azalttığını söyleyebiliriz” dedi.

7’DEN 70’E HERKES İÇİN FAYDALI

IQup Metodu kişilerin hangi meslek ve yaştan olursa olsun yaptıkları her işi daha kaliteli ve performanslı yapmalarını sağlıyor. Yapılan çalışmalar beynin performansını arttırarak kişinin yaptığı işlerden daha çok verim almasını sağlıyor. Zafer Akıncı’nın verdiği bilgilere göre, IQup metodundan 9 ila 70 yaş arası her birey faydalanabiliyor. IQup metodu faydalananların arasında işadamları, yöneticiler, akademisyen, avukat, doktor, bankacı, öğrenci, reklamcı gibi birçok kesimden binlerce kişi var.

Kaynak: Star Gazetesi

       

Kolay Hobiler