Akademik Personel | 18 Nisan 2019, Perşembe

Türk girişimci, uçak bakım parçalarını %75 daha ucuza üretti

Türk girişimci, uçak bakım parçalarını %75 daha ucuza üretti
       

Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri – Uçak Gövde ve Motor Bölümü mezunu Fatih Tunca(30), kurduğu şirket ile Airbus ve Boeing tipi uçakların bakımları için gerekli parçaları muadillerine oranla %60-75 daha düşük maliyet ile üretti.

Anadolu Üniversitesi’nden 2010 yılında mezun olan genç girişimci, farklı firmalarda çalıştıktan sonra”Havacılık Bakım Sektörü için Yedek Parça Geliştirilmesi” fikri ile “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno Girişim Sermayesi Desteği”ni 2015 yılında alarak “BDH Bilim Deney Havacılık” adında bir firma kurdu.

Eskişehir’in ve Anadolu Üniversitesi’nin havacılık ve uçak sanayi altyapısından faydalanan Tunca, 2 senelik çalışma ile Airbus ve Boeing tipi uçakların”kabin içi ve dışı levhalar”,”static port koruyucu kapakları”, “pitot-tube koruyucu kapakları”,  “devre anahtarı koruyucu kapakları” parçalarını muadillerinden %60-75 oranında daha düşük maliyetle yerli üretim yaptı.

İthal ürünlerden daha ucuz

Tunca, lisans eğitimi aldığı sırada havacılık şirketlerinin uçakların bakımında kullanılan parçaları ithal ettiğine şahit olduğunu aktardı.

Bu noktadan yola çıkarak ithal edilen malzemeleri yerli üretime kazandırmak adına 2015’te “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekno Girişim Sermayesi Desteği” ile şirket kurduğunu aktaran Tunca, kabinde uçakta yolcuları yön bildiren plakartları, uçağın hızının hesaplamasında kullanılan pilot-tüpünün muhafazası için gerekli kaplamaları, devre anahtarı koruyucularını ürettiklerini belirterek, bu malzemelerin tedarinin ithalat ile yapıldığına dikkat çekerek, ilerleyen zamanlarda bu talebi yerli üretim ile karşılayabileceklerini anlatı.

Tunca, imdilik Airbus A320 ve Boeing 737-800 uçakları için tasarlanan malzemeler, talep halinde her türlü uçağa uygun şekilde üretim yapma imkanlarının olduğunu ifade etti. Pilot-tüpü korumasının şuanda dünyada Kanada ve ABD’de üretildiğini vurgulayan Tunca, artık yerli üretim yapılabildiğini aktardı.

Tunca, uluslararası havacılık standartlarına uygun ve onay alınarak üretilen bu malzemelerin yurtdışına kıyasla %60 ila 75 arasında daha az maliyetle ürettiklerini ekleyerek, hali hazırda THY, SunExpress, Corendon Airlines ve Onur Air şirketlerine bu malzemeleri tedarik ettiklerini belirtti.

AA

       

BENZER HABERLER