Akademik Personel | 02 Şubat 2021, Salı

Türk Bilim Kadınının Büyük Başarısı

28 Ağustos 2014
Resim bulunamadı
       

ABD’de yaşayan Dr. Duygu Kuzum Çubukçu, “35 yaş altı 35 yenilikçi” listesinde yer alan “ilk” Türk bilim insanı oldu.

ABD’de yaşayan Dr. Duygu Kuzum Çubukçu’nun, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Technology Review’in her yıl yayımladığı “35 yaş altı 35 yenilikçi” listesinde yer alan “ilk” Türk bilim insanı olması, Ulukışla’da sevinçle karşılandı.

Pensilvanya Üniversitesi’nde araştırmacı, Stanford Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışan Çubukçu, “beynin dokusu ve sinaptik hesaplama becerisini taklit eden nanoelektronik sinaptik cihaz örneği” çalışmasıyla “35 yaş altı 35 yenilikçi” listesinde “Pioneers” kategorisine yer aldı.

Evli ve bir çocuk annesi Çubukçu’nun, Ulukışla’da yaşayan babası Abdurrahman Kuzum, AA muhabirine, kızının her zaman azimli ve çalışkan olduğunu ve bu başarıya tesadüfen ulaşmadığını söyledi.

Kızının, Ankara Fen Lisesini Türkiye birincisi olarak kazandığını, lise öğretmenleri tarafından bilim olimpiyatlarına teşvik edildiğini belirten Kuzum, şunları kaydetti:

“1999’da TÜBİTAK 7. Bilim Olimpiyatı fizik dalında birinciliği var. Üniversite sınavında da yine başarı göstererek Bilkent Üniversitesi Elektrik – Elektronik Bölümünü burslu olarak kazandı. Başarısının devam edeceğinden eminim. Çok sevinçliyim, mutluyum, kendisini tebrik ediyorum, ülkemize milletimize hayırlı olsun.”

Emekli öğretmen olan anne Mesude Kuzum da kızının ilkokul döneminden itibaren düzenli çalıştığını, derslerine önem veren, azimli bir öğrencilik hayatı geçirdiğini ifade etti.

Kızının arkadaşlarıyla rekabet yerine kendi başarısının peşinde koştuğunu aktaran Kuzum, şöyle devam etti:

“Yavrum, başarıyı seviyor. Başarmak istediği bir konu üzerinde azimle çalışırdı. Zaten şu anda üzerinde çalıştığı konuyu başarmasındaki sebebi de araştırmacı yönünden kaynaklanmaktadır. Lise yıllarında TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalar sayesinde Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde projelerini sunma imkanı buldu. Kendisi de şu anda üzerinde çalıştığı konu ile ilgili başarı bekliyordu. Sürpriz olmadı, istediği sonuç oldu. Biz de çok sevindik. 31 yaşında, dünya çapında 35 kişinin içerisinde yer alması çok gurur verici.”

Dr. Çubukçu’nun ailesine tebrik ziyaretine bulunan Ulukışla Kaymakamı Ferhat Atar da Kuzum’un en yaratıcı ve zeki 35 bilim insanı arasında yer almasının gurur verici olduğunu belirterek, başarılarının artarak devam etmesini diledi.

Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu da ilçelerinden başarılı bir kişinin çıkmasına sevindiklerini belirterek, “Türkiye’ye geldiğinde bir program düzenlemeyi düşünüyoruz. Eğer kendisi de uygun görür ve kabul ederse ilçemizde bulunan bir mekanda ya da caddede adını yaşatacağız” dedi.

Dr. Duygu Kuzum Çubukçu, Pensilvanya Üniversitesi’nde beynin çalışma prensibini bilgisayarlara uyarlamaya çalışan “brain computing” alanında çalışmasını sürdürüyor.

Duygu Kuzum’un Brain Computing Sunumu:

Kaynak: Timeturk

       

Kolay Hobiler