Bilim-TeknolojiGündem

Türk Bilim Adamlarından ‘Solmayan Gül’

Sevgililer Günü’nde sevgiliye verilen en güzel hediye olan gül, Türk bilim adamlarının araştırma geliştirme çalışması sonucu artık bir günlük değil uzun yıllar yaşayacak formata büründü.

 

Cam fanus içinde özel bir sıvı içinde hazırlanan güller, istendiğinde toprağa dikilebiliyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan SDÜ Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı, kentin en büyük zenginliği olan gülden daha yüksek katma değer yaratmak amacıyla yürüttükleri çalışmalar kapsamında “Cam Tüplü Canlı Hediyelik Gül Prototipi Geliştirilmesi” projesini başlattıklarını söyledi.

Çiçeklerin kesme olarak hediye edilmesi halinde en fazla 2 hafta dayanabildiğini, çeşitli yöntemlerle ömrü uzatılmaya çalışılsa da çiçeklerin iki haftadan daha uzun yaşayamadığını anlatan Canlı, proje kapsamında minyatür çeşitteki güllerin özel bir sıvı içine yerleştirildiğini, gül yağının damıtıldığı imbik şeklindeki cam fanusların içine konduğunu söyledi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen proje ile cam fanus içinde üretilen güllerin 4 – 6 ay dayanabildiğini, istendiğinde toprağa da dikilebilen bu güllerin uzun yıllar fayda sağlayabildiğini belirten Canlı, “Sevgiliye sevgisini anlatmak için verdiği çiçeğin uzun süre yaşamasını isteyen bir çok insanın ihtiyacına yanıt vermiş olduk. İlk kez ürettiğimiz solmayan güllere talep çok büyük. Türkiye’nin her yerinden sipariş alıyoruz. Bu ürünümüzle hediyelik gül konusuna yeni bir bakış açısı getirdik” dedi.

Isparta güllerinin yılın sadece Mayıs ve Haziran aylarında açtığını, diğer dönemlerde gelen turistlerin ise bu gülleri çok merak ettiğine de dikkati çeken Canlı, “Cam fanus içindeki güller hediyelik eşya sektörüne de önemli katkılar getirecek” diye konuştu.

Sevgililer gününe özel olarak hazırlanan küçük cam gülleri 7,5 lira, büyük cam gülleri ise 15 liradan satışa sunuluyor.

Kaynak: AA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu