Akademik Personel | 23 Haziran 2021, Çarşamba

Tunceli Üniversitesi’ne Cemevi Yapılıyor

17 Eylül 2014
Tunceli Üniversitesi’ne Cemevi Yapılıyor
       

Tunceli Üniversitesi’ne, kampüsün mimari yapısına uygun, cami ve cemevi yapılacak.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, yeni akademik yıl öncesi senato üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında bu yıl kayıt yaptıran 2 bin öğrenci ile öğrenci sayısının 6 bin 643’e ulaştığını söyledi.

CAMİ VE CEMEVİ YAPILACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önerisi ile üniversite kampüsü içine cami yaptıracaklarıni ifade eden Rektör Boztuğ, “Biz caminin projesini hazırlayacağız onlarda yaptıracak. Caminin yanısıra üniveristemizin kampüsünün içinde bir de cemevi yaptırıyoruz. Her ikisi de kampüsümüzün mimari yapısıyla uyumlu olacak. Proje çalışmalarına başlandı. Önümüzdeki Nisan, Mayıs gibi hem cemevimizin hem de camimizin temelini atmış oluruz.

CEMEVİ MASRAFLARINI DİYANET KARŞILAYACAK

Batı tarafından cemevi, Doğu tarafında da cemevi yaptırmayı planlıyoruz. Cami ve cemevi projesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız görüşmede kampüs içine cemevi ve cami projesini anlattığımızda çok olumlu karşıladılar ve cemevi projesinin de uygun olacağını bize söylediler ve cemi masraflarını bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı karşılayacak.”

“ÇOK FAZLA TALEP ALDIK”

Rektör Boztuğ, kampüs içine cami ve cemevi yaptırılması için öğrenci, idari ve akademik personelden çok sayıda dilekçe ile başvuru aldıklarını belirterek, “Üniversitemizde cami yok. Önemli bir ihtiyaç. Bin 600 kişi dilekçe vererek mescit istedi. Biz de yemekhanenin altını onlara ayırdık. Yeni kurulan bir üniversiteyiz. Bu açıklığı gidermemiz, insanların ibadet ihtiyaçlarına saygı duymamız lazım. Burada bir cami yapılması kadar doğal bir şey olamaz. Böyle bir teklifi geri çeviremezdik.Başvuru yaparak cami isteyenlere buradan teşekkür ediyorum.

Yine aynı şekilde üniversitemizin kampüsü içine cemevi yapılması için hem öğrencilerimizden hem idari personelimizden çok sayıda dilekçe aldık ayrıca üniversitemiz bünyesinde Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezi var. Bu nedenle cemevi konusunda hiçbir tereddüt duymadık ve projesini hazırlıyoruz. Kısa süre içinde hem cemevi hem cami temelini birlikte atacağız. İnşallah cemevi konusunda da hayırsever iş adamlarımızı motive ederek; onlarla görüşerek üniversitemizde cami ve cemevini öğrencilerin ve personelimizin hizmete sunmuş oluruz. Bizim yöremizde cemevi yapmak kadar doğal bir şey olamaz. Öğrenci ve personelden de bu konuda talep var. Cami konusunda olduğu gibi. Artık Türkiye demokratikleşiyor. Ekonomisi refah bir toplum haline geldikçe bunlar sorun olmaktan çıkıyor. Barış ve uzlaşma içerisinde en iyi orta yolu bulmaya doğru gidiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Türkiye’de birçok üniversitede cami ve mescit bulunduğunu ancak Türkiye’deki hiçbir üniversitede cemevi bulunmadığını söyledi. Boztuğ, “Türkiye’de ilk cemevi bizim üniversitemizde yaptırılacak ve Türkiye’de bir ilk olacak. Zaten üniversitemiz bünyesinde bulunan Alevilik Uygulama ve Araştırma Merkezi nedeniyle cemevinin de artık olması gerekiyor. Zaten yaptırılması içinde çok fazla talep var. Bu taleplere olumlu baktık ve cemevini kısa sürede bitireceğiz” dedi.

 

Kaynak: CNN

       

Kolay Hobiler