GündemManşet Haber

Tunceli Rektöründen Skandal Atama

Tunceli Üniversitesi Rektörü Boztuğ’un, edebiyat fakültesinde açılan bir kadroya ilgili dekanlığın YÖK Kanunu’nu da dayanak göstererek verdiği ‘ret kararına rağmen skandal atama yaptığı ortaya çıktı.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un, edebiyat fakültesinde açılan birkadroya ilgili dekanlığın YÖK Kanunu’nu dayanak göstererek verdiği “red” kararına rağmen skandal atama yaptığı ortaya çıktı. Lisans eğitimini Arap Dili ve Kültürü; doktorasını ise eğitim bilimlerialanında tamamlayan C.D.’nin, Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalına yardımcı doçentlik içinkadro talebi, jüri olarak görev yapan Erzincan, Fırat ve Tunceli Üniversiteleri hocaları tarafından kanuna aykırı bulunarak reddedildi. Ancak Boztuğ,üniversitelerden gelen “olumsuz”değerlendirmelere rağmen C.D.’yi yardımcı doçent olarak ilgili alana açıktan atadı.

Boztuğ, ODTÜ Felsefe bölümünü “şeref” derecesiile bitiren, yüksek lisansını Paris Sorbonne Üniversitesi’nde, doktorasını ise Reims Üniversitesi’nde “yüksek şeref” derecesi ile tamamlayan T.K’yı ise “arzu edilen profile uygunolmadığı” gerekçesiyle üniversiteye kabul etmedi. Adayın “Kürt ve Alevi olması” nedeniyleüniversiteye kabul edilmediği iddia edildi.

Tunceli Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde skandal atama yapıldığı ortaya çıktı. Lisans eğitiminiGürcistan Tiflis Asya Afrika Enstitüsü Arap Dili ve Kültürü bölümünde; doktorasını ise Gürcistan Telavi Lakob Gogebashvili State University eğitim bilimleri bölümünde tamamlayan C.D., Tunceli Üniversitesi’ne, Fen Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmak için başvurdu.

‘Yasaya uygun değil’

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, adayın başvurusunu “olumsuz” değerlendirirken, Fırat ve Erzincan üniversiteleri de değerlendirme yazılarında, adayın bu alanda hiç çalışma yapmadığını bildirdi.

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdüsselam Uygur da yazdığı nihaideğerlendirme yazısında, “C.D.’nin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 23. maddesi ile ÖğretimÜyeliğine Yükseltme ve Atanma Yönetmeliği’nin 8. Maddesi doğrultusunda, fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda açılan Yardımcı Doçentlik kadrosunaatanmasının uygun olmayacağı kanaatine varılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘Sakınca yok’ notu

Boztuğ ise kendi üniversitesi de dahil 3 üniversiteden gelen “uygun değildir” yazılarına rağmen, C.D.’yi 3yıl süreyle yardımcı doçent olarak ilgili alana açıktan atadı. Atama belgesinin altına da, “C.D.’ninyardımcı doçent kadrosuna açıktan atanmasında kanuni sakınca bulunmadığı” notu düşüldü.

Kaynak: Milliyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu