Akademik Personel | 01 Ekim 2020, Perşembe

Tüm Üniversitelere, E-kayıtla Kaydolunabilecek

Tüm Üniversitelere, E-kayıtla Kaydolunabilecek
       

YÖK’ün 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlattığı e-kayıt uygulaması, bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçerli olacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen yıl 32 devlet üniversitesi için başlatılan e-kayıt uygulamasının kapsamını genişletti. Bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarına e-kayıt uygulaması getirildi.

Uygulama ile öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek.

YÖK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-kayıt uygulamasına, bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçilmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen bütün öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecektir. Elektronik kayıta, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dâhil edilmeyecektir.

UYGULAMA İSTEĞE BAĞLI!

Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde ‘e-hizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak olan ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecektir. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.

Elektronik kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. Elektronik kayıt tarihleri ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır. Elektronik kayıt öğrencilerimiz için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

Uygulama ile devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak ‘e-Devlet’ kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabileceklerdir. Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacaktır. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabileceklerdir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ İÇİN ÖNCÜ OLACAK!

Vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işleminin eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirildiği ve farklı üniversitelerde değişik gereksinimler olması nedeniyle şuan için uygulama devlet üniversiteleri ile sınırlı tutulmuştur.

Sistemin tüm devlet üniversitelerinde başarılı bir şekilde uygulanması vakıf üniversiteleri için de e-devlet kapısının gerekli ek süreçleri tamamlanmasının önünü açacaktır. 2015 – 2016 eğitim öğretim yılı itibari ile devlet üniversitelerimizdeki öğrencilerin yararlanabileceği bu imkânı bir sonraki yıldan itibaren vakıf üniversitelerimizin öğrencilerine de sunmayı arzulamaktayız.

ZAMAN KAYBI VE MALİ KÜLFET AZALACAK!

Bilindiği üzere üniversitelere yeni yerleşen öğrencilerimiz genellikle aileleri ile birlikte sadece kayıt işlemi için üniversitenin bulunduğu şehre gitmek durumunda idiler. Öğrencilerimizin yurt bulma veya eve yerleşme tarihleri de ayrı bir süreç olduğundan aileler ve öğrencilerimiz okul açılıncaya kadar üniversitenin olduğu şehre birden fazla defa gidip gelmek zorunda kalmaktadırlar. Bunun öğrenci ve ailelerine mali külfeti bir yana zaman kaybına da yol açtığı düşünülerek bu uygulama başkanlığımızca hayata geçirilmiştir.

Bu yıl öğrenci yerleştirilecek olan 106 (yüz altı) devlet üniversitemizdeki yaklaşık 600.000 (altıyüz bin) civarında Lisans – Ön lisans öğrencimizin diledikleri takdirde bu uygulamadan yararlanmasını sağlamış bulunmaktayız.”

Kaynak: Sözcü

       

Bedava internet konusunda servis sağlayacımıza teşekkür ederiz.