GündemSlayt Haber

Tüm ÖYP Kadrosundaki Araştırma Görevlileri 50/d Kadrosuna Geçirildi

MADDE 49- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 30- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır. 35 inci madde uyarınca başka bir üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitelerinin talebi üzerine onbeş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. Bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir.”

İlgili Makaleler

169 Yorum

 1. Khk’nın bir diğer doğru yorumu:

  Üniversitelere deniyor ki Öyp’liler huzursuz, Asli üniversitesine geri dönmek istemeyenler var, yani zorunlu hizmet yapmak istemeyenler var,onları mağdur etmeyin,bunun için

  Zorunlu hizmet yapmak istemeyenleri 50d ye geçirin,zorunlu hizmet kalksın, doktora sonrası istedikleri üniversitede çalışsınlar,

  Zorunlu hizmet yapmak isteyenleri 33a kadrosuna yeniden atayın, zorunlu hizmet yapabilsinler, Khk da belirtildiği gibi tekrar 33a ya atananlar zorunlu hizmet yapacak.

  Bu kadar kolay anlaşılır bir Khk,ve bunu yanlış yorumlayan üniversitelerin yanlış uygulamaları!!!

 2. Arkadaşlar aslında herşey Khk ile açık, maalesef çoğu Üniversitelerde bu Khk ‘yı düzgün yorumlayacak basiret yok. Khk diyor ki tüm Öyp’lileri açığa al, soruştur, Fetöcü olanları at, gerisini 33a ya geçir.

  Bir de burada gördüğüm herkes kendini kurtarma derdinde,kendisi hangi kapsamda Öyp li ise yalnızca o kapsama girenler için bencilce çözümler üretme,yorumlar yapma peşinde.

  Bu Khk ile yetki üniversiteler de istediğine istediğini yapar. Bir kere Öyp ile atandıysanız üniversiteye hepiniz 50d lisiniz şu an, Dr. olanları üniversite ister atar ister 33a yapar.

  Yok öğrenci değilmişte,atılamazmışta, yok öyle şeyler, üniversite ne isterse onu yapar, başımıza ne geldiyse bu dik kafasıyla üniversitelere hattâ Yök e diklenen arkadaşlarımız yüzünden oldu,onların had bilmezliklerinin acısını hepimizden çıkarttılar. Yok böyle bir saçmalık ya, asli üniversitesine hiç dönmemek için Yök’e dava açmak nasıl bir haddini bilmemezliktir,dengesizliktir. Düşürüldüğümüz hale bakın ya!!!!

 3. Burada yazılanları hayretler içinde okuyorum. Niye mi?
  50 d olan doktor olmaz burada hemfikiriz herhalde. Ancak kanunda yazan şu. Üniversiteler dr ları 33a ya geçirme ya da yrd. doç. kadrosu açma hakkına sahipler diyor. Ya da yol verirler diyor. İllaki yol verirler demiyor. O zaman enseyi karartmaya ve bu kadar üzülmeye ne gerek var ki? Üniversitelere verilen 3 opsiyondan 2si bizlerin lehine. Varsayalım ki yol verdiler. Anafoluxa bunca doktora yapmış eleman ihtiyacı olan üniversite varken işsiz kalmayız merak etmeyin lütfen sadece kendinize bilimsel liyakatinize güvenin yeter. Bir de şu açıdan bakın. Zorunlu hizmet saçmalığından da kurtulmuş oluyorsunuz. Yuksrıda da belirttiğim gibi bu üç ihtimalden gerçekleşme olasılığı düşük olan. Bir de diğer iki ihtimali ve bence gerçekleşme olasılığı çok daha yüksek olanları düşününüz lütfen. Kaldı ki burada hiç kimse arş. gör. dr. olarak kalmak ya da bu şekilde emekli olmak niyetinde değil sanırım. O bakımdan kuyruğu dik tutun kendinize ve allaha güvenin akademisyen gibi davranıp şu arabesk hallerden kurtulun.

  Ayrıca herşeyi geçtim bu khk nın iptal olms oladılığının da oldukça yüksek olduğu ortada. Hiçbir siyasi güç bı denli bir kamuoyu baskısı karşısında duyarsız kalmaz, kalamaz.

  Sakin olalım khknın iptsli için hukuli ve demokratik mücadelemizi yapalım ama sonuç ne olursa olsun ilk paragrafta belirttiğim gibi bardağın dolu tarafına bakalım.

 4. Arkadaşlar lütfen doğru bilgi paylaşalım.
  Şu an için benim universite de çalışmalar devam ediyor. Net bir şey söylenmedi.
  Bu hazırlanan genelge yeni mi yoksa bayram öncesi çıkan mi?
  Biz dr ler 50 d olamayacağı için otomatik olarak 33 a da kalmıyor muyuz?
  Buraya yazılanlara bakınca moralim bozuluyor yahu!
  Deniz hocam….yetidin yineeee

 5. Sayin Nazli hocam. Bir konuda size bilgi sormak isterim. Yok. U aradiginizi ve bir genelge hazırladıklarını yazmissiniz. Acaba bu bahsettiginiz ne zaman oldu. Bayram oncesi cikan genelgeden bagimsiz bir genelge mi?

  1. Bugün sabah aradığımda söylenen bilgi Volkan hocam.. Bayram öncesi konuştuğumda yetkili ( numarasını da paylaşmıştım daha önce sormak isteyen olur die) khk nın bizi de kapsadığını ve 50 d ye geçireleceğimizi söylemişti..

 6. KHK da tüm öyp ile atananların 50dye geçtiği denildiği ve bir ar gör’ün 50d de eğitim programı içerisinde olmak zorunda olunması gerektiği aksi takdirde ilişik kesileceği için olabilir mi?

  Açıkçası ben böyle bir maddenin khk ile çıkmasına daha çok şaşırıyorum.

  1. Zade,

   Bir araştırma görevlisi 50d’de olmak zorunda değil…. Cari’ler de o zaman 50d’ye geçsin… ÖYP’li olmayan binlerce araştırma görevlisi var… LÜTFEN BİRAZ BİLGİ İLE FİKİR BEYAN EDELİM….

 7. Arkadaşlar burada yazılanları bazen hayretler içersinde takip ediyorum özellikle eğitimini tamamlamış ve asıl kadrosunun olduğu üniversiteye dönmüş ve görevine başlamış araştırma görevlisi dr ile ilgili kısmını…diyelim ki bu khk araştırma görevlisi dr arkadaşlarımızı etkiliyor…peki bunu hangi khk maddesine göre ifade edebiliyorsunuz buna gerçekten anlam veremiyorum..Lütfen şu rektör bunu dedi bu rektör şunu dedi ile dediklerinize gerçeklik katmaya çalışmasın ve kaygılarınızı bir yorumlama şeklinde sunmayın…ha illede gerçek diyorsanız şu rektör khk nın şu maddesini şu şekilde yorumladı derseniz akademik kimliğinizle bağdaşan daha tutarlı bir ifade şekli olur. Bizimde kafamız karışmaz ve canımız da sıkılmaz.

  1. merhaba gözlemci hocam, ben hukukçu değilim, khk yı akademik yönden zayıf yorumlamışımdır.. Ben sadece bugün rektörlük personel biriminden ve dekanlığımdan bana söyleneni aktardım.. Yökü aradığımda ise 298 75 49 dan ulaştığım bayan yetkili genelge hazırladıklarını beklememiz gerektiğini söyledi.. Gazi üni. Diş hekimliğine öyp ile 2011 de atandım.. Doktoramı da aynı yerde 4 ay önce tamamladım ve arşgrv. Dr. Olarak dvm etmekteydim.. Personel daire hepimizi kapsadığınnı ve bize 50d hükümlerinin uygulanması gerektiği ibaresi olduğu için khk da ilişimizin kesileceğini söyledi.. Amacım moral bozmak değil hukukçu arkadaşlardan yrdım almaktı..sizin yorumunuzu okuyunca umut doğdu içime belki bi yerden geri döner die bu uygulama..

  1. Bizim rektörlük de artık 50dli olduğumuzu söyledi, yani ilişimiz kesilecekmiş biz dr.lerin.. Hocam nasıl bir yol izleyebiliriz bundan sonrası için.. Dilekçe v.s hukuken neler yapabiliriz.. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi.. Yıkılmış durumdayım.. Çok çok üzücü..

 8. Merhaba Arkadaşlar,

  Ben dilim döndüğünce, Arş. Gör. Dr.’lere neden dokunulamayacağını mantık ve hukuk çerçevesinde anlattım. Bu durumda olanların ÖYP kapsamında değil, doktora bittikten sonra yeniden atanma kapsamında olduğunu, 50d’ye atamayanlara 50d hükümlerini uygulamanın hukuken imkansız olduğunu, 50d’ye geçirilememenin 33a’da kalma anlamına geldiğini {kaldı ki ilişik kesilme ya da işten çıkarılma diye yazılı bir şey, gerekçe yok} anlatmaya çalıştım.. Siz de ilgili ve yetkililere anlatın, arkadaşlar… Bahsettiğimiz noktalar mantıklı ve dahası hukukidir.

  Selamlar…

 9. Sayın hocalarım.
  Benim üni Pamukkale Üniversitesi.
  Önümüzdeki hafta bir toplantı olabilir dediler.
  Ben de tir tir titremeye başladım.
  Herhangi bir şey olursa paylaşalım.
  Umarım kimse haksızlığa uğramaz, çürükler temizlenir ve biz de rahat bir nefes alırız.

 10. Arkadaslar slm. Cok merak ediyorum. Aras. Gor. Dr. Konumunda olan kac kisiyiz ve birimlerimizden nasil duyumlar aliyoruz. Biz her ne kadar khk bizden bahsetmiyor, genelgede adimiz yok desek de 50dde yerimiz olnadigi icin sıkıntılı gunler yasayaniliriz gibi bir hisse kapilmaya başladım. Keske burada ve benzeti platformlarda fikir beyan eden kisi sayisi cok daha fazla olsaydi

  1. Merhabalar, bir de üniversitelerimizi paylaşalım mı? Aralarında uygulama ve söylem birliği var mı? görmek adına… Benimki gazi..

  2. Ben varım, rektörümüz 50dye göre işlem göreceksiniz dedi yanii atılacağız. Özel sektörde de iş bulmak zor artık terörist diyolar ya !!!!!

   Twitterınızı yazabilir misiniz ya da üniyi

  3. Volkan Hocam,

   50d’de yerimiz olmadığı için halihazırda 33a’daki kadromuz devam edecektir, etmelidir. Yani; eğer biz sokaktan geçen insanlar değilsek, halihazırda 33a istihdam edilen araştırma görevlisi doktorlarsak ve de mesleğimizle illişiğimiz kesilmesini gerektiren bir durum ortaya çıkmadıysa (657 DMK Md. 98: ölüm, emeklilik, ihraç gibi) kadromuzda kalmamız en temel hakkımızdır. 50d’ye geçirilemeyen birisine nasıl 50d hükümleri uygulanabilir ki? Ya da başka şekilde soralım: Halen 33a kadrosunda istihdam edilen birisi, 50d’ye geçirilemiyor diye, açıkça ve yazılı bir şekilde ne KHK’da ne de genelgede böyle bir şeyden bahsedilmemişken, işinden çıkarılabilir ki?

 11. Bu kabustan kurtulalım artık.
  Biz rektör ömerturan tweetleri likeliyo sürekli çok korkuyorum 😀

 12. Ah Deniz hocam ah..
  Keşke sizin gibi görebilse başımızdaki hocalar 🙁
  Bu genelge sonrası bile hocalar her şeyin karmakarışık olduğunu söylüyorlar ve hiçbir şekilde ne 33 a ne de yrd. doç. kadrosu garantisi ya da umudu veriyorlar…
  Bütün plan ve yatırımlarımı ona göre yapmıştım halbuki…
  Hala inanamıyorum :(((
  Tamam çürükler atılsın ve ama bizim gibi masumlara dokunulmasın :((

 13. Mağdur 2 hocam, ben de bu genelge öncesinde gerek yök ten gerekse de rektör yrdm.cımızdan sizinkine benzer cvplar aldım. Yani biz dr.leri de 50d ye geçireceklerini ve dolayısıyla ilişiğimizin kesileceğini söylediler…. Ancak bu genelgeyle bir umut doğdu die düşünmek istiyrm.. Bayram sonrası göreceğiz neler yapacaklarını..

 14. Merhaba Arkadaşlar,

  Haklısınız ilişik kesilme ifadesi, çağrırıldığı halde görevine başlamayanlar için kullanılmış. Bir de KHK’da 33a’ya yeniden ataması yapılmayanlar için, “mecburi hizmet yükümlüklerinin kalkması” var, bu da örtülü bir ilişik kesme ifadesi.. Fakat, yine söylüyorum, Arş. Grv. Dr.’lar için böyle bir ifade yok ve OLMAYAN BİR HÜKÜM’DEN KALKARAK İŞLEM TESİS EDİLEMEZ.

  Mağdur 2 arkadaşım,

  Ben diğer forum mesajlarımda Dr.’ların neden ilişiğinin kesilemeyeceğini yazdım. Ne KHK’DA NE DE YÖK’ÜN GENELGESİNDE ÖYP ile atanmış ve doktorasını bitirdikten sonra TEKRAR ATANMIŞ (ki son atamanız artık ÖYP kapsamında değildir, naklen atamadır..) araştırma görevlileri hakkında bir hüküm yok. Zaten Arş. Gör. Dr.’lerin ÖYP ile bir alakası da kalmıyor, doktora sonrası: Ne bir ÖYP tez danışmanın var, ne ÖYP ödeneğin ne de yazışmaların ÖYP Koordinatörlüğünden çıkıyor. O halde, söz konusu düzenlemenin KAPSAMI, LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİNE DEVAM EDEN ve de 50D’YE GEÇİRİLEBİLEN ÖYP ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİDİR. Eğer sen de doktoranı bitirmişsen ve 50d’ye geçirilebilecek bir durumda değilsen, BUNUN ANLAMI, SENİN 33A’DA KALACAĞINDIR. ZİRA HİÇBİR YERDE SENİN İLİŞİĞİNİN KESİLMESİ GEREKTİĞİNE DAİR BİR HÜKÜM YOK.

  Eğer yine de ilişik kesilme gibi bir durum olursa, bu bir idari işlemdir ve idari işleme karşı şu yollar izlenir: İşlemi yapan idareye (üniversite yönetimi) işlemin hukuka uygun olmadığı ve geri alınması gerektiğine dair bir dilekçe ile başvurursun. Yanılmıyorsam, cevap süresi 2 aydır. Yanıt almazsan bu zımni ret olarak değerlendirilir. Olumlu yanıt alırsan, zaten işlem geri alınır. Olumsuz yanıta olursa, 60 gün içerisinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirsin ve yürütmeyi durdurma da isteyebilirsin.

  Söz konusu bu KHK hükmünün TBMM’ye geldiğinde değişeceğini ya da kaldırılacağını düşünüyorum. Umarım, ÖYP 50d olmayacak…

  Selamlar…

  1. Deniz Hocam Vahdet Hocamın facebook üzerinden açtığı #öyp50d isimli gruba bekliyoruz sizi.. Bende Dr. yi bitirmiş öypliyim. 3 sene oldu biteli… Orada dr lilerle ilgili başlık altında tartışıyoruz… Görüşlerinize ihtiyacımız var…

 15. Sayin Deniz hocam. Genelgede anilan khk kapsaminda kadro ile ilisigi kesilen ifadesi var. 674 sayili khkya baktim ancak akademi ile ilgili baska bir icerik yok. Akademuden ihrac edilen 2300 ve uzeri meslektasimiz ise 672 khk kapsamindalar. Oyle olsa genelgede 672 khk kapsaminda kadro ile ilusigi kesilen demezler miydi. 674de ilisik kesme yok, size katiliyorum ama 35 ile gorevlilerden cagrilip da donmeyenlere ilusik kesme kapusi acilmus. Sanirim anilan khk kapsaminda kadro ile ilusigi kesilen ifadesi sadece bu gruba atfen kullanılmış. Yaniliyorsam lutfen düzeltin.

 16. Merhaba Volkan Hocam,

  4. Maddede söz edilenler, KHK’nın ilgili listesiyle meslekten çıkarılan akademisyenlerin içindeki ÖYP’li araştırma görevlileri.. Hiçbir yerde ilişik kesme yok.. KHK’da da yok, genelgede de yok… ÖĞESEN Başkanı Vahdet Özkoçak da bununla ilgili bir tweet atmış, arş.gör.dr.’leri ilgilendirmiyor diye..

  Arkadaşlar, 50d’ye dr.’ler geçirilemez ve geçirilemediği için de, 50d hükümleri onlara uygulanamaz ve 33a’da kalırlar… 50d’ye atanamıyor diye kimse kazanılmış hakkı olan işinden çıkarılamaz…

  Tekrar söylüyorum; ne KHK’da ne de genelgede arş. Gör. Dr’lerden bahsediliyor. İlişik kesme, bir idari işlemdir ve açıkça yazılı olan bir hükme göre tesis edilir,edilmelidir…

  1. Merhabalar Deniz Hocam,

   Ben de sizin gibi düşünüyorum. Ancak rektörüm ile görüştüğümde herkes 50d ye göre işlem yapılacak dedi. Kimse atılacak demiyor da olumlu konuşuyo ama aynı kapıya çıkıyor.

   Yani doktorayı bitirdiğime göre de ilişiğim kesilecek. Diğer doktorayı bitirmiş arkadaşlar haberiniz olsun. Tüm yıllık izin bayram zehir oldu. Böyle mantıksız bir kanun olur mu?
   Başkalarının cezasını neden ben çekiyorum?

   FETÖcüler bile bi sorgulanıyo.

 17. Merhaba Arkadaşlar,

  Biliyorum; belki de tekrarla söylüyorum bazı şeyleri, fakat özellikle bu son yazıdan (Batman Üniversitesi’nin ilişik kesme ile ilgili yazısı) birkaç açıklama daha yapmayı, meselenin doğru anlaşılması ve anlatılması için elzem görüyorum:

  Yine söylüyorum. Bu KHK’nın kapsamı, YÖK’ün genelgesiyle de ortaya çıkmıştır ki, lisanüstü eğitimine devam eden ÖYP araştırma görevlileridir; doktorasını tamamlamış, ilgili fakülteye/bölüme/anabilim dalına tekrar ataması yapılmış arş. gör. dr.’ler değil… O zaman, KHK ile 50d’ye geçirilenler 50d’li olur; geçirilemeyenler işten çıkarılır demek, ne mantıklı ne de hukukidir. Mantıklı ve hukuki olan, 50D’YE GEÇİRİLEMEYENLER 33A’DA KALIR. Şöyle ki, KHK’da “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. ” diyor, değil mi? O zaman yapılması gereken, ilgili araştırma görevlisini 50d’ye geçirmektir, işten çıkarmak değil… Batman Üniversitesi, “50d şartlarına haiz olmayanların ilişiklerinin kesilmesi” diyor, yazıda. Ama sormazlar mı, “50d’ye geçirilemeyen birisine 50d hükümlerini nasıl uygularsın?” Hatta kapsamı da genişleterek, lisansüstü eğitim tercihi bekleyenleri ve de her ne demekse “mezun durumundakileri” de görevden çıkarma gibi bir hükme ulaşıyor (ki bu YÖK’ün genelgesiyle hepten çelişkili ve ona terstir..)

  Ben buradan “50d’ye atanamayan işten atılır” diyen herkese ve kuruma soruyorum tekrar: 50D’YE GEÇİREMEDİĞİNİZ (ÇÜNKÜ 50D HÜKÜMLERİNİ UYGULAMAK VE BU HÜKÜMLERE MUHATAP OLMAK İÇİN, 50D’Lİ OLMAK GEREKİR) ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE 50D HÜKÜMLERİNİ NASIL UYGULARSINIZ? SÖZ KONUSU ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DOKTORLAR, HALİHAZIRDA 33A’DADIRLAR ve STATÜLERİNİN DEĞİŞMESİ MÜMKÜN OLMADIĞINDAN, BURADA KALIRLAR… EĞER böyle bir yazı varsa ve gerçekse (internetteki fotolardan gördüm, tamamıyla emin olmak için aslını görmek gerek) bu işleme karşı idari yargı yolu açıktır ve işlemin hukuka uygun olmadığı gün gibi açıktır.

  Temiz kalp, iyi niyet.. Niyet çok önemli arkadaşlar.. Siz de biliyorsunuz ki, etrafta düzenleme için “kötü oldu ya” diyen bir sürü “oh olsuncular” var ve bunlar durmadan bilgi kirliliği yaratıyorlar. Mahal vermeyelim. Benim umudum ve beklentim, KHK’nın bu hükmü TBMM’ye geldiğinde ya değişecek ya da kalkacaktır. Bu yüzden sakin olmak, itidalli olmak hem bize, hem de bizden çok yetkili kurumlara düşmektedir..

  Herkese iyi bayramlar diliyorum.

  1. Ağzınıza sağlık Deniz hocam.
   Umarım bu KHK yı dediğiniz gibi okurlar.
   Herkese iyi bayramlar.

 18. Sayin Deniz hocam
  Acaba batman iibf deki aras. Gor. Dr arkadadimiz oyp ile mi gelmis. Eger boyle gelmedi ise yazi bu nedenle gitmemis olabilir.

  Khkyi tekrar tekrar okuyorum. Khk acik bir sekilde atamasi iptal olacak rek kesimin cagirildiklari taktirde universitelerine donmeyenler olsugunu soylemis. Genelgede de ilisigi kesilenlerle ilgili tek madde olan 4. Madde bu gruba değinmiş. Eger cagirilan olur ve feri gelmezse khkya gire ilisigi kesilmis sayilir ancak ogrenciligi etkilenmez diyor. Onun disinda doktora mezunlari ne khkda yer aliyor ne de genelgede. Umarim is bilmez idareciler bunu farkli okumazlar. Gelismeleriniz olursa lutfen paylasmaya devam edelim.

 19. Yazıdaki bir başka ilginç nokta, İİBF’nin bulunmaması ki baktım, akademik personelde doktoralı araştırma görevlisi var.. Yazı, kısacası öyp lisansüstü eğitimde ‘ara dönemde’ olanlara ilişkin fakat YÖK’ü genelgesinde, bu durumda olanların ilgili lisansüstü programlara bizzat atanacağı belirtilmiş.. Yazı, genelge beklenmeden çıkmış ve YÖK’ün genelgesiyle çelişiyor..

  1. Merhaba Deniz hocam
   Başından beri yaptığınız isabetli yorumlara ben de katılıyrm… Arş. Grv. Dr. İbaresi geçmiyor hiç bir yerde, buna dayanarak ilişik kesilmesi mantıksız.. Ancak son bir haftadır gerek kendi yaşadıklarımdan gerekse de burada okuduklarımdan gördüğüm; üniversite ve yökün (ulaştığım yetkiliden aldığım bilgiye istinaden yazıyorum çünkü kendisi ‘görüşmelerimiz sonrası aldığımız karar” dedi bana) pek bi meraklılar bizi atmaya.. Bu nedir yahu.. Yazık çok yazık bunca çabalarımıza emeklerimize…

 20. Şunu da ekleyeyim… Bu yazıda bile, araştırma görevlisi doktor mevzu bahis değil.. “Mezun durumunda” olmanın karşılığı arş. gör. dr.’lik değil, tez savunmasından sonraki işlemleri bekleme durumudur..

 21. Merhaba Arkadaşlar,

  Batman Üniversitesi’nin yazısını gördüm.. YL’yi bitirenler (lisansüstü eğitime kayıtlı olmayan) ve mezun durumunda olanların ilişiğini kesme yazısı yazmışlar.. Bu yazı YÖK’ün genelgesine aykırıdır.. Geçersizdir… 50d’ye atanamamak, ilişik kesme nedeni değil, 33a’da kalma gerekçesidir….

 22. Nazlı hocam,

  Bizi 4. Madde ilgilendirmiyor mu?
  Biz de ogrenci gibi gösterilip 1 yıllık sözleşmeli personel olmadik mi?
  En kritik durumda olan biziz ama net bir ifade yok 🙁

  1. İlgilendirmiyor diye düşünüyorum hocam, nitekim 4 maddede de öğrencilik durumu dvm edenlerden bahsetmiş.. Ancak yine de güvenemiyorum hiçbirşeye.. Son bir haftadır yetkililerde gördüğüm bakış açısı o kadar radikal ki bize karşı.. En ufak bir açığı bile aleyhimize değerlendireceklerinden şüphem yok artık..

 23. Dr sını bitirmiş olanlara değinmediği için ben her türlü kapsam dışı olduğumuzu düşünüyorum mağdur hocam..

  1. Merhaba Nazlı,

   Ne KHK’da ne de genelgede arş. gör. dr.’lere değinilmemiş.. Zaten dediğim gibi, KHK’nın kapsamı lisansüstü öğrenimine devam eden ÖYP’liler.. Doktorasını bitirmiş araştırma görevlileri, ÖYP’nin yetiştirme kısmını bitirmiş ve yeniden atamaları ilgili fakültelere yapılmıştır, zaten…

 24. Arkadaşlar yayınlanan genelge ile sanırım geçici olarak mağduriyetler giderilecek gibi gözüküyor.
  Ama geri adım atılmamış, yine 50 d olarak devam edeceğiz.
  Konu hakkında başka bilgiye sahip olan???
  Nazlı hocam, o zaman biz gibi doktora mezunu olanlar 1 yıllık sözleşmeli personel oldu değil mi??

  1. Merhaba Mağdur,

   Aşağıda, diğer yorumlarımda uzun uzun yazdım… Doktorasını bitirmiş bir kimse, 50d ile ATANAMAZ! 50d’ye geçirilemeyenler 33a’da KALIR.. 🙂 Sözleşmeli falan olmadın, 33a’dasın…

 25. Biz de bu şekilde yorumlamak isteriz ancak ilk satırda öyp kapsamında atanmış ve halen araştırma grvlisi kadrosunda bulunanlar diyor(işte burada biz dr sini bitirmiş olanları da kapsıyor.. 312 298 75 22 nolu telden ulaştığım yök yetkilisi durumu böyle özetledi bana..

  1. Merhaba Nazlı,

   Doktoranı bitirmişsen eğer, son ataman ÖYP kapsamında değil, NAKLEN ATAMA olur! Bunu YÖK’teki görevlilere anlatmak lazım.. Ve atamanın niteliği KADRO İADESİ’dir… İlk ataman, ÖYP ile olmuş olabilir ama son atama NAKLEN ve fakülteye atamadır.

   1. Hocam dr olanlar için yaptiginiz yoruma katiliyorum. Ancak bunu yorumlayacak olan universiteler degil mi? Ben de nakil surecindeyim. Kadro iadem yapildi ve ben Rektörlüğü arayip sordugumda benim 33a kadrosuna atadiklarini öğrendim. Ancak bu khk ile sonum ne olacak belli değil.

 26. Cok degerli arkadaslar. Son khk ile ilgili adim atan universitelere iliskin haberleri okumussunuzdur. Ornegin Batman univ. Hergangi bir lisans ustu egitim programina kayitlu olmayanlar ile 50dye gecirilme sartlarina haiz olmayanlarin (ornegin doktora mezunlari) ilisgini ivedilikle kesmisler. Sizin konu ile ilgili bilgiletiniz var mi

 27. Bu üniversitelerin uygulamalarına bir kere başlangıçta Öyp ile atandınız ve Yard.Doç.Dr. olamadınız ise Khk kapsamına giriyorsunuz.

 28. Yapılan yazışmalarda Arş.Gör.Dr ‘ların 50d kadrosuna atanamayacağı dolayısıyla kadroları ile ilişiklerinin kesileceği ifade edilmiştir.

 29. Arkadaşlar,

  Maalesef bazı Üniversitelerde Öyp’li kıyımı başlamıştır, Arş.Gör.Dr hocalarımız üniversiteden atılmışlardır. Bu vebalin altında kalkamayacaklar.

  1. Hocam,

   Ne KHK’da ne de genelgede Dr.’lerden bahsedilmiyor.. Arş. Gör. Dr.’lerin kapsam dışı olduğunu ÖGESEN Başkanı Vahdet ÖZKOÇAK da yazmış… YÖK genelgenin amacını “uygulama birliği” olarak ortaya koymuş, dolayısla üniversiteler ortak hareket edeceklerdir.

 30. Bu kadar tepkiye rağmen halen daha resmi bir açıklama gelmedi.
  Şaka gibi….
  Bir arkadaş ne güzel demiş:
  Atanmak bir ömür sürer atılmak bir dakika….

 31. Arkadaşlar merhaba,

  İlkin, 8-9-10 yıllık doktoralar konusunda bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.. Fakat bunlar, ekstrem örnekler olsa gerektir ve şu an böyle bir doktora imkansız gibi gözükmektedir. İkincisi, yazdıklarım arş. gör. dr.’lara umut olduysa ne ala.. Ve de okuyan, yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Tekrar olacak fakat belirtmekte fayda var:

  1-) KHK’nın kapsamı, “50d’ye geçirilebilen tüm ÖYP’liler”dir. Doktorasını tamamlamış, ilgili fakülte/bölüm/anabilim dalına tekrar ataması yapılmış araştırma görevlilerinin ÖYP ile ilgilisi kalmamıştır. Kanıt mı? Bkz. ÖYP Usul ve Esaslar.. Ne diyor.. Her ÖYP araştırma görevlisine bir danışman atanır diyor. Peki, danışmanı olan bir arş. gör. dr. var mı? YOK. İkincisi, ÖYP araştırma görevlilerinin ödenekleri olur. Arş. Gör. Dr. görev ünvanıyla çalışan araştırma görevlilerinin ÖYP ödeneği var mı? YOK. Üçüncüsü, Lokman Hocamın da hatırlattığı gibi, 33a kadrosunda bulunan arş. gör. dr.’lerin yazışmalarında fakülteler kullanılıyor, ÖYP Birimi değil… Buradan çıkan bir sonuç, arş. gör. dr.’ların ÖYP’sinde “yetiştirilme” kısmının bitmiş, sıranın öğretim üyeliği kadrosu beklemeye gelmiş olduğudur. (Ayrıca, ÖYP’lirin yrd. doç. atamalarında öncelikli olmayışı, onların carilerle aynı şekilde değerlendirildiklerinin başka bir göstergesidir.) Diğer bir sonuç ise, KHK kapsamını 50d’ye geçirilebilenlerin araştırma görevlilerinin oluşturduğudur.

  2-) Öyleyse, 50d’ye GEÇİRİLEMEYEN ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ, 33a’da KALIRLAR.. KHK’da hiçbir şekilde görevden çıkarmadan bahsedilmemektedir. Hatta, “Bu KHK ile statüsü değiştirilen araştırma görevlilerinden 33a’ya yeniden ataması yapılmayanların, zorunlu hizmet yükümlülükleri ortadan kalkar.” ifadesi, KHK’nın kapsamının yine 50d’ye geçirilebilen (statüsü değiştirilebilen) araştırma görevlileri için olduğunu göstermekte ve yine işten çıkarma gibi bir duruma işaret etmemektedir. Bilakis, tekrar istihdam edilmeyle ilgilidir.

  Sonuç olarak; KHK işten çıkarılmayla değil, statünün değişmesiyle ilgilidir.

 32. 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren ve olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirler için düzenlemeler yapılması konulu 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 49. maddesine kadar; yükseköğretim kapsamında yer alan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı ile akademik çalışmalar yapan araştırma görevlerinin, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 33. maddesinin (a) fıkrasına göre çalışmaları öngörülürken, Kararnamenin 49. maddesi ile ÖYP’lilerin statüleri değiştirilerek, 2547 sayılı Kanunun 50. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendine dahil edildikleri görülmektedir.
  Her iki düzenleme karşılaştırıldığında; Kanunun 33. maddesinin (a) fıkrasının lisansüstü öğrenim yapan araştırma görevlilerin lehine olduğu, bu statüyü elde etmek için sınava girip hak kazananların özlük haklarının daha iyi olduğu, mesleki güvencelerin özellikle lisansüstü eğitim ve öğrenim için yurtdışına gönderilecek araştırma görevlileri yönünden atama süresi ile de sınırlandırılmadığı anlaşılmaktadır.
  Olağanüstü hal ilanının ve bu dönemde gerektiğinde kanun hükmünde kararname çıkarmanın nedeni, olağanüstü hale geçilmesine yol açan nedenleri bertaraf etmeye yönelik tedbirlerin alınmasıdır. Olağanüstü halde kişi hak ve hürriyetlerinin önemli bir kısmının askıya alınabildiği, ancak bu askıya almanın keyfi olamayacağı ve mutlak yasal bir dayanağının olması gerektiği tartışmasızdır. Olağanüstü halde hukuk devleti ilkesi de askıya alınmamıştır. Bu sebeple, varlığı hukuk devleti ilkesine dayanan müktesep/kazanılmış hakkın olağanüstü halde de korunması gerektiğini söylemeliyiz.
  ÖYP’lilerin 33/a’dan (kalıcı) çıkarılıp 50/1-d’ye (geçici) alınmasında olağanüstü halin ilanına yol açan sebeplerden birisinin bertaraf edilme gerekliliği varsa, bu durumda çıkarılan KHK’nın geçici olması ve 33/a’ya tabi olan tüm araştırma görevlilerini daimi olarak 50/1-d’nin kapsamına almaması, ÖYP’lilerin belirlenmesi ile ilgili eksiklik veya aksaklık ne ise, onun giderilmesi suretiyle geçici süre bir başka statüye alınan ÖYP’lilerden bu eksikliği ve aksaklığı taşımayanlar tekrar 33/a’ya aktarılmaları gerekir.
  Ancak 674 sayılı KHK’nın 49. maddesi ile 2547 sayılı Kanuna Ek Madde 30 olarak eklenen hüküm incelendiğinde; bu düzenlemenin geçici olmadığı, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamına giren tüm araştırma görevlilerin statülerinin herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50/1-d’de öngörülen statüye dönüştürüldüğü ve bu durumda yeni yasal düzenleme yapılmadıkça da eski statüye dönebilmelerinin mümkün olmadığı, kalıcı bir düzenlemenin yapıldığı, 33/a’yı hak edip kazananların müktesep/kazanılmış haklarının ortadan kaldırıldığı, her ne kadar bu sınırlama olağanüstü halle ilişkilendirilen bir tedbir olsa da, bu tedbirin mutlak sınırlama, yasak ve statü değişikliği içermemesi gerektiği, öngörülen tedbirin geçici süre ile veya KHK ile belirlenen şartın tamamlanması ile kaldırılmasının isabetli olacağı, ilk bakışta bu tür bir şartın konmasının dahi müktesep/kazanılmış hakka aykırı düşeceği söylenebilir. Belirtmeliyiz ki olağanüstü halin özelliği, bazı hak ve hürriyetlerin olağan hukuk düzenine göre daha fazla kısıtlanmasının yolunu açmasıdır. Ama bu yol; “şahsi sorumluluk” ilkesi terk edilerek, bir statü kapsamına giren herkese uygulanmamalı, en azından tedbirin gerekliliğini ortaya koyan şartın giderilmesi ile müktesep/kazanılmış hak korunmalıdır.
  ÖYP’lilerin sınav sisteminde bir eksikliğin olduğu, öngörülen şartların yetersiz kaldığı ve özellikle olağanüstü hal döneminin ilanına yol açan nedenler kapsamında eksikliğin ve şüphenin giderilmesi amaçlanmakta ise, bu eksikliği gidermeye elverişli objektif koşullar oluşturulabilir ve tüm ÖYP’lilerin bu yeni koşula gözden geçirilmesi mümkün kılınabilir. Bir görüşe göre; geçmişte elde edilen hakların kazanılmış hak olması sebebiyle tekrar tartışmaya açılamayacağı söylense de, olağanüstü halde zorunluluk duyulduğu takdirde kazanılmış hakların objektif kriterle gözden geçirilmesi gerektiği ileri sürülebilir.
  Oysa 674 sayılı KHK m.49’da bu yapılmamış, tüm ÖYP’lilerin statüleri daimi olarak ellerinden alınmak suretiyle kazanılmış hakları bertaraf eden bir başka statünün tatbiki öngörülmüştür.
  Belirtmeliyiz ki, KHK ile yapılan bu statü değişikliğine karşı KHK hükmü iptal edilmedikçe veya değiştirilmedikçe yargı yolu ile sonuç alınması mümkün gözükmemektedir. Konu, eğitim ve öğrenim hakkı ile dürüst yargılanma hakkı ile ilgili de değildir. Esasında konu, çalışma hakkı ve iş güvencesidir. Bu hak da İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin kapsamına girmediğinden, Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne yapılacak başvurulardan sonuç alınma ihtimali pek zayıftır. Konu dürüst yargılanma hakkı kapsamında da incelenmez, çünkü KHK m.49, ilgilileri meslekten ihraç etmemekte ve haktan tümüyle mahrum bırakıp, hak arama hürriyetini kısıtlamamakta ve yargı yolunu kapatmamaktadır. İlgili, özlük hakları yönünden zayıflatılmış olsa da iş ve akademik çalışmalarına devam edebilmektedir.
  672 sayılı KHK m.49 ile öngörülen ve kazanılmış hakları kısıtlayan düzenlemeden kaynaklanan olumsuzluklarının bertaraf edilmesi, yargı yolundan ziyade yeni yasal düzenleme ile mümkündür.

  Prof. Dr. Ersan Şen.

 33. Şimdi anlamadığım taraf şu. 35. madde ile başka bir üniversiteye görevlendirilen insanlara ne olacak. kadrolarının bulunduğu üniversiteye geri mi dönecekler yoksa başka bir görevlendirme için talepte mi bulunacaklar.

 34. Farkli universitelerdeki personel daire baskanliklarindan edinilip burada paylaşılan farklı bilgiler (ki bunlar çoğunlukla kisisel Khk okumalarini yansitiyor) tum daire baskanlarinin ivedi bir khk ile en dusuk memur statusune getirilmesi gerekliligini göstermiştir::))) Bu ne curet anlamak zor. Neymis efendim doktoralilari hemen atmalari lazimmis ama inisiyatif kullanip islem yapmiyorlarmis. Hadi git oradan…….

 35. Merhaba Arkadaşlar, bir arkadaşımız mevzuyu güzel bir şekilde kimseye hakaret etmeden ifade etmişti, Bimer’e henüz yazmayan ve yazmak için konsantre olamayan arkadaşlarımız varsa en azından aşağıdaki metni yollayabilirsiniz.

  Kamuoyuna ve Devlet Büyüklerine

  Malumunuz olduğu üzere en son çıkartılan 674 Sayılı KHK il tüm ÖYP(Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı)’li araştırma görevlilerinin kadro statüleri 33a’dan 50d’ye geçirilmiştir. Bu durum gerek geleceğimiz açısından gerekse bir çoğumuzun asıl kadrosunun lisansüstü eğitim aldığımız üniversiteden farklı bir üniversitede olduğu için eğitim-öğretim hakkımızı sekteye uğratması açısından bir çok mağduriyet yaşatmıştır. Öte yandan devlet içindeki FETÖ mensuplarını temizlemek için yayınlanmış bu KHK’da tüm ÖYP’li araştırma görevlilerini FETÖ ile bağlantılılarmış gibi göstermek telafi edilemez sorunlara ve kara iftiralara yol açabilecektir.

  Bizler, bir gecede geleceğe dair tüm planları altüst olan ÖYP’li araştırma görevlileri olarak FETÖ ile bağlantısı olan şahısların temizlenmesine kesinlikle karşı değiliz. Amacı bilim yapmaktan çok bu hain terör örgütüne hizmet etmek olan alçakların akademiden uzaklaştırılması elbette ki hem ülkemizin hem de akademik camianın faydasına olan önemli bir adımdır. Fakat bu temizlemeyi yaparken yeni mağduriyetler doğurmak bu terör örgütünün ekmeğine yağ sürmek, ellerine kara propaganda malzemesi vermek değil de nedir? Hiçbir inceleme ve soruşturma yürütmeden 15 bin ÖYP’ linin hepsini aynı kategoriye sokup bir anda özlük haklarının düşürülmesi hangi vicdanın eseridir? Diğer kurumlarda yapıldığı gibi, ÖYP ile atanan akademisyenlerin teker teker incelenerek bu alçak terör örgütüyle bağlantısı olan kişilerin ayrıştırılması doğru ve olması gereken yöntemdir. 2010 KPSS gibi soruların çalındığı tescillenen bir sınavda bile herkesi mağdur etmemek için faillerin tespit edilmesi yoluna giden, yüzbinlerce MEB mensubu içerisinden 30 bine yakın öğretmeni teker teker inceleyerek terör örgütüyle bağlantılarını tespit eden devletimiz elbette ki aynı ince elemeyi 15 bin ÖYP’ li araştırma görevlisi için yapamaya da muktedirdir.

  Bizler birbirinden farklı sınavlarda üstün başarılar göstererek, yüksek ortalamalar yaparak ve birçok iş fırsatını elimizle teperek kendimizi bilime ve bu ülkeye hizmet etmeye adayan genç akademisyenleriz. Bir süre önce oturduk ve devletimizle karşılıklı bir anlaşmaya imza attık. Tüm çabamızla kendimizi eğitecek, geliştirecek ve döndüğümüzde asıl kadromuzun bulunduğu üniversitelerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ ne ve Türk öğrencilerine hizmet edecektik. Bu gayede çok yüksek tutarlar içeren senetlere imza atmaktan çekinmedik. Herhangi bir olumsuz durumda devletimizin bizleri koruyacağına inandık ve devletin vicdanına güvendik.

  Geldiğimiz bu son noktada, bir gecede haksız bir şekilde özlük haklarımızın elimizden alınmasını ve hiçbir ayrım gözetmeksizin hepimizin FETÖ’ destekçisiymişiz gibi kategorize edilmesini hak etmedik. Bizler, senelerce 80 döneminde haksız yere işinden olanların, 90larda dini inançlarından dolayı mağdur edilenlerin ve hatta 2000li yıllarda başörtüsünden dolayı eğitim hakkı elinden alınan masum insanların hikayelerini dinleyerek yetiştik. Aynı mağduriyet hikayelerini çocuklarımıza anlatmak, onlarda geçen onca yıla rağmen hiçbir şeyin değişmediği algısı oluşturmak istemiyoruz. Hiç şüphemiz yok ki devletimiz de 2023 Türkiye’sinde bu mağduriyet hikayelerine yer vermek istememektedir.

  Maruz kaldığımız bu haksızlığın giderilmesi, hem hak ve adaletin yerini bulması hem de devlet vicdanı açısından zaruridir. Bu çabalarımızın karşılık bulup ilgili maddenin iptali konusunda devlet büyüklerimizin sesimizi duyup adaleti sağlayacağına inancımız ve güvenimiz tamdır.

 36. Son durumda;

  1. Öyp’de doktorayı bitirmiş Arş.Gör.Dr. hocalarımız Khk kapsamında değerlendirilemezler, üniversite keyfi olarak bunu yaparsa, Khk’nın yanlış uygulaması olacağı için, bu hocalarımızın ilişiği kesilse bile en geç Ohal sonrası hukuk yolu açıktır, tekrar geri dönüş olacaktır.

  2. Bazı üniversiteler doktora bitmeden dönen Öyp’lileri Fakülte kadrosuna tekrar 33a ile atamışlardır, bu arkadaşlarda Khk ya girmez, üniversite keyfi olarak bu arkadaşlara Khk’yı uygulamaya kalkarsa bu da hukuksuzdur, 50d kadrosuna geçirilirseniz yine hukuk yolu açıktır. 33a kadrosuna geri atanacaksınız ergeç, bu sınıfa giren tanıdığım bir arkadaş, dönüş sonrası üniversite tarafından Öyp toplantılarına çağırılmamış ve bilgilendirme sunumlarında Öyp’li olarak değil fakülte personeli olarak tanımlanmıştır.

  3. Doktorası bitmemiş ve doktorası bitmeden dönüp fakülte kadrosuna atanmamış olan benim durumumdaki arkadaşlar, bu Khk zaten başlı başına hukuksuzdur, geri alınmasını şiddetle talep ediyoruz. Ama zor görünüyor, bulabilen başka 33a kadro bulur istifa eder oraya geçer, isteyen kriter koyacak olan üniversitenin kriterini sağlayıp 33a ya geçmeye çalışır, işi çok rast giden yada çevresi olan, doktora sonrası direk Yard. Doç. Dr. kadrosuna atanır.

  Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü ile hiçbir alakası olmayan Öyp’lilere bu zulmü reva görenler bu vebalin altında ergeç ezileceklerdir.

  Fetö üyesi Öyp’liler zaten halihazırda atılmışlardır, bir çok arkadaşın ifade ettiği gibi Öyp’lilerin Fetö ile ilişkili olup olmadığını araştırmak onların kazanılmış hakkı gasbedilmeden kolaylıkla yapılabilirdi, zaten soruşturmalar devam ediyordu.

  Dolayısıyla bu karanamenin Fetö ile mücadeleyle hiçbir alakası yoktur. Bu kararname Fetö’nün işine gelmiştir, Fetö ‘nün ekmeğine yağ sürülmüştür, bu karanamede parmağı olanların Fetö ile ilişkileri araştırılmalıdır.

 37. Tavşan Dağ,

  Doktora en geç 6 yılda biter, benim bildiğim.. Sen nerede okudun? Nasıl okudun? Arkadaşlar buraya ‘acıklı’ (ve bir o kadar gerçek-dışı!) hikayeler ya da kulaktan dolma haberler yazmak yerine, aşağıda yazdığım mantıki ve hukuki gerekçeleri, “sizleri atacağız” diyenlere anlatın… Deyin ki, “KHK’da 50d’ye geçirin” diyor, “beni 50d’ye geçiremiyorsanız, 33’de kalırım. KHK’da, ilişik kesmekten, atılmaktan bahsetmiyor..”

  ÖZETLE: 50d’ye geçen geçer. 50d’ye geçirilemeyen 33a’da kalır.. Anlayın, anlatın..

  1. Eski oyp lilerden alti yılda doktora bitirene çok nadir rastlanır odtu de. Genelde 7-8 yil surer. Intibak yapıp su anda 9 uncu yılında olan tanıdığım var. Oyp son haline getirilmeden önce de vardı unutmayalım.

  2. Sevgili Deniz Hocam,

   Doğru diyorsunuz ama laf anlatamıyoruz. Kestirip atıyorlar.

   Not: Boğaziçi, Odtü mühendislik fakultelerinde doktora için 10-11 yıl bile duydum (Öyp dışı).

 38. Deniz hocam,

  Yazdıklarınız bana umut verdi.
  Umarım sizin dediğimiz gibi olur da 33 a da kalırım.
  Çok teşekkür ederim paylaşımınız için.
  Keşke yok de daha bilgilendirici bir açıklama yapsa.

 39. Buradan bunları yazmak belki saçma ama. Çok kırgınım ama kime o bile belli değil. Yıllarca eşimden uzak çok zor bir bölümde doktora yaptım ki orada ortalama doktora bitirme süresi 8 yıl. Üniversitedeki halden anlamaz memurlar mı anlaşması zor hocalar mı sürekli bunları çektim. Tek başıma yabancısı olduğum bir şehirde yıllarca yaşadım. Sonra ne oldu bir gün kalktım ve dr bittiği için ilişiğinizi kesiyoruz dediler. Şimdi artık ne akademisyen olmak istiyorum ne de başka bişiy. Bayramda akrabalara fetöcü olmadığımı binbir zorlukla anlatır, ardından giderim bir markette kasiyer olurum en azından eve gidince kafam rahat olur. Ne makale ne tez ne üniversite memuru yetti artık

 40. Son olarak… KHK hükmünden bir alıntı… İlk ve en önemli cümle:”Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır.” Ne diyor, 50’inci maddenin d bendi hükümleri uygulanacakmış.. Peki 2547 sayılı kanunun 50’inci maddesinin d bendi ne diyor: ” Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her
  defasında bir yıl için olmak üzere öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler.” Arkadaşlar, bu maddenin anılan bendinde, “ATILMA/İLİŞİK KESME/İŞTEN ÇIKARMA” diye bir şey yazıyor mu? Tersine, ATAMA maddesi bu.. Peki ATAMA için KULLANILAN BİR MADDE ile İŞTEN ÇIKARILMAK, BIRAKIN HUKUKU, MANTIĞA UYGUN MUDUR?

  50d açık, “Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler” ibaresiyle başlıyor. Arş. Gör. Dr.’lar ÖĞRENCİ DEĞİLDİR. KHK’ın hükmünde de, Arş. Gör. Dr.’ların ilişikleri kesilir yazmamaktadır…

  50D’ye GEÇİRİLEMEYENLER BU KHK’NIN KAPSAMI DIŞINDADIR.
  50D’ye GEÇİRİLEMEYENLER, 33A’da KALIR..

  1. Deniz Hocam,
   Umarım sizin aktardığınız gibi sonuçlanır bu süreç. Aksi halde arş. gör. dr lar doğrudan işşiz kalacaklar.

 41. Bir de şunu ekleyeyim. KHK’nın lisansüstü eğitimine devam edenleri kapsadığı açık… Kimse, 50d kadrosuna atanamıyor diye işinden OLAMAZ… Zaten, “tüm ÖYP araştırma görevlilerinin 50d kadrosuna geçirilmesi”, 50d kadrosuna geçebilen/geçirilebilen araştırma görevlileri için geçerlidir. Geçirilemeyenler 33a’da KALIR. Arkadaşlar, KHK hükmünde YAZMAYAN ve de SANAL satır-araları yaratarak HUKUKİ OLMAYAN yorumlar sakıncalıdır. Hukuk, yazılı kurallardan oluşur. Bürokratik/idari işlemler, yoruma göre değil, mevzuatta YAZILI maddelere göre yapılır.

  TEKRARLA SÖYLÜYORUM Kİ; KHK HÜKMÜNDE “araştırma görevlisi doktorların 50d’ye geçirilmesi mümkün olmadığından, kadrolarıyla ilişikleri kesilir” YAZMIYOR! Açıkça yazılı olmayan, yazılı olandan çıkarılan bir görüşle/yorumla ne olağan ne de olağanüstü halde herhangi bir idari işlem tesis edilemez. Ekleyeyim: Böyle bir işlemi tesis eden ilgili kamu görevlileri, yarın birgün itiraz kabul olduğunda ya da mahkeme kazanıldığında, ortaya çıkan maddi ve manevi kayıptan sorumlu tututlurlar. Diğer bir deyişle; idare, memurun sebep olduğu maddi ve manevi tazminatı aynı memura rücu edebilir.

 42. Khk maddesinin sonunda atamalari iptal edilir yaziyor. Hangi atama bu iptal edilecek olan? 35. Madde ile baska bir uniye atanmak mi?

 43. Arkadaşlar, YÖK’e telefonla ulaşamadım. Ancak, üniversitemiz personel daire başkanlığı ile görüştüğümde doktorasını tamamlayan ÖYP araştırma görevlilerinin ihtiyaca göre 33/a’ya geçirileceğini ya da ilişiklerinin kesileceğini söyledi. Ardından, ÖYP ile ilgilenen rektör yardımcısı ile görüştüğümüzde, büyük olasılıkla ilişiğimizin kesileceğini söyledi.

  1. Merhaba,
   Bu bahsettiğiniz olay hangi üniversitede oluyor? Aynı durumdayım ve herkes öğrenci ÖYPliler ile ilgili bilgi sahibiyken benim gibi doktora bittiği için üniversitesine dönmüş ancak halen daha Araş. Gör. Dr. olarak bekleyen bizlerle ilgili yorum yapamıyor. Emsal gösterebilmek ve çok geç olmadan bir çare bulmak için bizleri daha ayrıntılı bilgilendirebilir misiniz?

 44. Fired arkadaş çok önemli bir bilgi verdi, Yök’teki yaklaşım buysa işimiz sadece üniversite yönetimlerine kaldı demektir, hakkımızda hayırlısı artık, Asli Üniversitesinde doktora sonrası görev almak istemeyen Öyp’lilerin gözü aydın, istediğiniz Üniversitede kadro bulur çalışırsınız artık. Başından beri 50d li olsak hiç sıkıntı değildi, sonradan dalavere ile vatandaşın kazanılmış hakkını gasbet bu devlete hiç yakışmadı. Devlet vatandaşına çok kötü bir kazık attı. Yazıklar olsun… En azından doktorası henüz bitmemiş arkadaşlar 33a ya geçme kriteri koyacak olan Üniversitelerde şartları sağlayıp kendilerini kurtarabilirler.

 45. Arkadaşlar gerek yök gerek üniversitemizin personel birimi, benim gibi doktorası bitmiş oyp lilerin atılacağını çok net olarak bana söylediler. Henüz üniversiteye bir yazı gitmemiş ancak telefonla yok ten öyle bilgi almışlar. Ben gittiğimde yök bana da aynı şeyi söyledi.

  1. İnanmıyorum yaaa…
   Kalifiye işsizler ordusuna hoş geldiniz…..
   Önümüzdeki ay işsizim yani?????

  2. Bir de şunu ekleyeyim. KHK’nın lisansüstü eğitimine devam edenleri kapsadığı açık… Kimse, 50d kadrosuna atanamıyor diye işinden OLAMAZ… Zaten, “tüm ÖYP araştırma görevlilerinin 50d kadrosuna geçirilmesi”, 50d kadrosuna geçebilen/geçirilebilen araştırma görevlileri için geçerlidir. Geçirilemeyenler 33a’da KALIR. Arkadaşlar, KHK hükmünde YAZMAYAN ve de SANAL satır-araları yaratarak HUKUKİ OLMAYAN yorumlar sakıncalıdır. Hukuk, yazılı kurallardan oluşur. Bürokratik/idari işlemler, yoruma göre değil, mevzuatta YAZILI maddelere göre yapılır.

   TEKRARLA SÖYLÜYORUM Kİ; KHK HÜKMÜNDE “araştırma görevlisi doktorların 50d’ye geçirilmesi mümkün olmadığından, kadrolarıyla ilişikleri kesilir” YAZMIYOR! Açıkça yazılı olmayan, yazılı olandan çıkarılan bir görüşle/yorumla ne olağan ne de olağanüstü halde herhangi bir idari işlem tesis edilemez. Ekleyeyim: Böyle bir işlemi tesis eden ilgili kamu görevlileri, yarın birgün itiraz kabul olduğunda ya da mahkeme kazanıldığında, ortaya çıkan maddi ve manevi kayıptan sorumlu tututlurlar. Diğer bir deyişle; idare, memurun sebep olduğu maddi ve manevi tazminatı aynı memura rücu edebilir.

 46. Volkan Hocam,

  Son yazdıklarınız aslında herşeyi gözler önüne seriyor, en başta Öyp ile atanmış olduğumuz için tüm Öyp’liler aynı kefede, Doktora bitmiş bitmemiş, üniversitesine dönmüş dönmemiş diye bir ayrım yok, bu Khk ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaz, ya da Yökten açıklama gelmezse, üniversiteler doktora bitirmiş olanları isterlerse kolaylıkla atarlar, diğer herkesi de 50d yaparlar, ileride doktora bittiğinde işlerine gelenleri 33a yaparlar, gelmeyeni atarlar, daha iyi bir senaryo, Mersin Üniversitesi gibi kriter konur, Doktora bitmişse ve kriter sağlanmıyorsa yine atarlar, sağlanmıyorsa atmazlar, en iyi ve ütopik senaryo Khk yeni bir Khk ile iptal edilir, kamuoyuna belki de tepkimizi dindirmek, geçici süre öfkeyi engellemek için resmi olmayan kaynaklardan bağlayıcılığı olmayan ümit verici ifadeler kullanılıyor, Allah bu zulmü Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü ile hiçbir alakası olmayan Öyp’lilere reva görenleri(hükümeti yanlış yönlendirenleri) (Fetö ile alakası olanlar zaten atılıyor) bildiği gibi yapsın. Masum vatandaşa kazık atmak Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmıyor.

 47. Volkan Hocam,

  Son yazdıklarınız aslında herşeyi gözler önüne seriyor, en başta Öyp ile atanmış olduğumuz için tüm Öyp’liler aynı kefede, Doktora bitmiş bitmemiş, üniversitesine dönmüş dönmemiş diye bir ayrım yok, bu Khk ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaz, ya da Yökten açıklama gelmezse, üniversiteler doktora bitirmiş olanları isterlerse kolaylıkla atarlar, diğer herkesi de 50d yaparlar, ileride doktora bittiğinde işlerine gelenleri 33a yaparlar, gelmeyeni atarlar, daha iyi bir senaryo, Mersin Üniversitesi gibi kriter konur, Doktora bitmişse ve kriter sağlanmıyorsa yine atarlar, sağlanmıyorsa atmazlar, en iyi ve ütopik senaryo Khk yeni bir Khk ile iptal edilir, kamuoyuna belki de tepkimizi dindirmek, geçici süre öfkeyi engellemek için resmi olmayan kaynaklardan bağlayıcılığı olmayan ümit verici ifadeler kullanılıyor, Allah bu zulmü Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü ile hiçbir alakası olmayan Öyp’lilere reva görevleri(hükümeti yanlış yönlendirenleri) (Fetö ile alakası olanlar zaten atılıyor) bildiği gibi yapsın. Masum vatandaşa kazık atmak Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmıyor.

 48. Volkan Hocam,

  Son yazdıklarınız aslında herşeyi gözler önüne seriyor, en başta Öyp ile atanmış olduğumuz için tüm Öyp’liler aynı kefede, Doktora bitmiş bitmemiş, üniversitesine dönmüş dönmemiş diye bir ayrım yok, bu Khk ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaz, ya da Yökten açıklama gelmezse, üniversiteler doktora bitirmiş olanları isterlerse kolaylıkla atarlar, diğer herkesi de 50d yaparlar, ileride doktora bittiğinde işlerine gelenleri 33a yaparlar, gelmeyeni atarlar, daha iyi bir senaryo, Mersin Üniversitesi gibi kriter konur, Doktora bitmişse ve kriter sağlanmıyorsa yine atarlar, sağlanmıyorsa atmazlar, en iyi ve ütopik senaryo Khk yeni bir Khk ile iptal edilir, kamuoyuna belki de tepkimizi dindirmek, geçici süre öfkeyi engellemek için resmi olmayan kaynaklardan bağlayıcılığı olmayan ümit verici ifadeler kullanılıyor, Allah bu zulmü Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü ile hiçbir alakası olmayan Öyp’lileri (alakası olanlar zaten atılıyor)bildiği gibi yapsın. Masum vatandaşa kazık atmak Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmıyor.

 49. “Mağdur” Hocam, bazen olabilecek iyi ihtimalleri ifade ediyoruz belki de öyle arzuladığımız için ama ne yazın ki işin doğrusunu söylemek gerekirse Öğretim Üyelerinin çok büyük bir kısmının buna üniversite yönetimleri dahil zerre kadar umrunda değiliz, az sayıda vicdanlı insan varsa vardır, özellikle Öyp lileri ezemedikleri için içlerinde kalıyordu, şimdi ellerine büyük bir fırsat geçti,bu fırsatı değerlendirmek isteyen maalesef çok sayıda fırsatçı var. Özellikle son dönemde tez aşamasındaki Öyp lileri asli üniversitesine çağırmak üniversite yönetimleri arasında moda olmuştu. Az sayıda da olsa dönen olmuş, o arkadaşlar laf dinledikleri için ödüllendirilebilirler fakat onların dışında kalan bizlere ilk diyecekleri şu: güzellikle çağırdık gelmediniz şimdi sıkıysa gelmeyin.

 50. “Öypli” arkadaş ben de benzer uygulama olabileceğini duydum ama Yök net bir açıklama yapmazsa, Khk da açık bir şekilde bir ifade yer almadığı için üniversiteler dediğiniz şekilde yorumlamayabilir.

 51. Sayın ÖYP’li hocam,
  Böyle bir durum olsa KHK’ya “son üç yılda atananlara uygulanır” ifadesini eklerlerdi. Acaba duyumunuzun kaynağı nedir? Belirterek yazabilir misiniz?

  1. Ben bizim bir Öypli arkadaştan duydum. O da Hürriyet haberden okuduğunu hatırladığını söylemişti. Kendim araştırdım ama öyle bir şey bulamadım.

 52. Çok sayın hocalarım,
  Yaşanılmakta olan haksız sürecin nereye doğru gideceğini en azından bazı ÖYP’li arkadaşlar için kestiremiyoruz ve birşeylerin netleşmesi için bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Şu ana kadar yazılanlardan başka bir bilgi alabilir miyim diye az önce Personel İşleri Daire Başkanlığımıza gittim ve daire başkanı ile görüştüm. Söylediklerini özetlemeye çalışacağım. İlk söylemem gereken şu ki ne yazık ki birkaç arkadaşımızın kendi Daire Başkanlıklarıdan aldıkları bilgiye istinaden yazdıkları gibi bizim başkanlık da “her ne kadar YÖK işleyişe dair bir bilgi göndermemiş olsa da ben ÖYPlileri 50d’ye aktarıyorum ve doktora mezunlarının 50d’de yer olmadığı için KHK’dan önce doktorasını bitirmişlerin ilişiğini kesiyorum” dedi. Ancak işleyişe dair YÖK bir bilgi vermediği için kimse adına işlem başlatmamışlar ve bekliyorlarmış. KEndilerine “doktora mezununun 50d’ye nasıl geçirebiliyorsunuz” diye sorduğumuzda gerekçesi ve dayanağını söyleyemese de “yapıyorum, yetkim var” dedi. Sonrasında, daha önce 50d ile ilgili işlemleri yürütmüş olan enstitümüze gidip enstitü sekreteri ile konuştum. İlk söylediği şey “doktora mezunu olanları 50d’li yapamazlar oldu. Peki hangisi doğru. Bu nokta kafa bulandırıcı. Bir diğer konu da Lokman hocamın son mesajında belirttiği ÖYP kapsamından çıkmak konusu. Her ne kadar biz bazı durumlarda ÖYP’den çıktığımızı düşünsek ya da öyle olsa da KHK bize “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların” ifadesini koymuş. Bu durumda ÖYP’den çıkmış olsak da atanmamız eğer ÖYP’de ise el mahkum bu maddeye giriyoruz şeklinde bir durum ortaya çıkıyor. Bu söylediğim önceki düşüncelerime ters olsa da okudukça bunları da göz ardı etmememiz gerekir diye düşünüyorum. Bir diğer nokta da rektörlüğümüzün YÖK’ten bilgi alamıyor olması. Çünkü telefonla aranılarak bilgi istenilen YÖK’ün ilgili birimlerinin dahi bu işten haberleri yokmuş. O nedenle bilgi de veremiyorlar. Herkes şaşkın. Umarım tüm bu sürecin sonunda herkes hakkı yenmemiş bir şekilde akademik hayatına devam eder ve bu günler acı birer anı olarak aklımızda kalır. Ben iyimser olup herşeyin güzel olacağına inananlardanım.

 53. Arakadaşlar şöyle bir şey duydum KHK kararı ÖYP’de ilk atananlar için değil son 3 yılda atananlara uygulanacakmış. Yani bakıldığı zaman bu fetö söylentileri de son zamanlarda ortaya çıkan bir şeydi. Bu karar eğer fetö ile ilgiliydiyse doğru olabilir gibi geldi bana. Böyle bir şey duyan var mı? Ne dersiniz?

 54. Merhaba “Bela” Hocam,

  Normal soruşturma sürecinde Fetö mensubu olan Öyp’liler zaten açıldı, bir sürü örneği var, daha önceki yorumlarda da belirttiğim gibi Öyp’lilerin 50d ye geçişinin Fetö ile mücadeleyle bir alakası yok, çok şımardığı düşünülen, hattâ asli üniversitesine hiç dönmemek isteğiyle mahkemelerde başvurma cüretinde bile bulunan haddini bilmez arkadaşlarımız yüzünden tüm Öyp’liler,Ohal bahanesiyle bu fırsat kaçmaz denilerek tokatladı. Mahmut arkadaşın belirttiği ihtimaller de söz konusu olabilir, tamamen üniversite ve Yök ün yaklaşımına bağlı, bu arada Mersin Üniversitesi 33a ya geçiş için kriter belirlemiş bile.

 55. Arkadaşlar Öyp den çıkmanın sadece doktora bitmesi ile alakası yok, Asli üniversitesine dönmüş olan doktora bitmesede Öyp den çıkmıştır, bu durumda arkadaşlar varsa duyurulur.

  1. Sayın Lokman Hocam,
   ÖYP’den çıkma ya da çıkmış olma konusunda yazılı bir kaynak var mıdır? İnanın çok kafa karıştırıcı. Paylaşabilir misiniz?

 56. Cok sayin “magdur” hocam.
  Acaba personel isleri daire baskanliginiza sizi doktora mezunu bir kisi olarak 50dye nasil gecireceklerini sordunuz mu?

  1. Volkan hocam,

   Bahsettiğim personel daire başkanlığındaki memur benim doktora mezunu olduğumu biliyor.
   Aynı soruyu ben de kendisine sorduğumda: Ona ancak rektör karar verir, biz bilemeyiz, dedi.
   Ve yine vurguladı, imza işlemlerim bitince beni 50d ye geçireceklermiş ve daha sonra rektörün kararına kalmış.
   Ben de bir anlam veremediğim için artık oradaki ilgili memura sormuyorum ve buraya yazıyorum.
   İşin kötüsü dün bölüm başkanım bile bana “sana 5 yıl önce söz verdiğimiz gibi bölüme alırız, meraklanma 33 a ya geçersin tekrar” DİYE BİR ŞEY DİYEMEDİ….Ve “Başka yerlerde kadro ilanı olursa başvur.” dedi.
   Ne diyeceğimi artık bilemiyorum….
   Konuştuğum iki yetkili kişi de bana ümit vermedi ve açık açık söylediler ne olacağını.
   O yüzden burada sizlerden görüş almak adına yazıyorum hocam.

 57. Sayin Deniz hocam
  Doktorali aras. Gorevlileri icin soylediginiz danisman olmamadi odenek olmamasi konularina artik bu kisilerin yazismalarini oyp birimi uzerinden degil de fakulteleri uzerinden yapiyor olmalarini da ekleyebiliriz. 50dye atanmak icin sart olan bir yuksek lisans ya da doktora programina kayitli olma sarti da olmadigina gore bu durumda olanlarin etkilenmemelerini beklemek en akla yatkin olani. Ancak, ornegin bizim universitemuzin oyp birimine bu kisileri durumu sorulduğunda birimin hicbir olumlu ya da olumsuz yanit verememis oldugunu soylemek isterim. Yokten gelecek bilgiyi bekliyoruz dediler sadece. Umarim ki gerek yokte bu khkyi hazirlayanlar gerekse de rektorlukler bu yazdıklarıniz gibi dusunurler. Tabii is burada bitmiyor. Oyp kokeni olan Doktorali arastirma gorevlileri oyp camiasinda muhtemelen kucuk bir yuzdeyi olysturuyorlardir. Kalan kisim ise eger bir degisiklik olmaz ise 50dli oldular. Zamaninda 50dli olarak master ve doktora yapmus ve 50dnin ne demek oldugunu maddi ve manevi cok iyi bilen birisi olarak cok buyuk bir haksizliga ugradiklarini dusunuyorum. Ben o donemde cikan ilanlarin kosullarini bilerek basvurdum. Ama oypliler benden ve benim gibi cok sayidaki mesai ardasimdan daha iyi derecelerle mezun olup daha iyi dil ve ales puanlari alip daimi kadroya alindiklari bir sozlesmeye sahipler. Hal boyle iken bir anda 50dli olnak hic ama hic hos degil. Ancak karamsar olmamak lazim. Doktora ve yuksek lisansin herhangi bir asamasinda olan arkadaslarim cok zor olsa da can sıkmasinlar. Nadil bir gecede bu degisiklik olduysa önümüzdeki surecte de pozitif yonde bir gelişme olnayacagini soyleyemeyiz. En azindan olmasini umariz. Bir diger konu da khkda belirtildigi sekliyle “statusu degistirenlerdem 33aya geri atanmayanlarin mecburi hizmetleri sona erer ifadesi. Bu nokta bence onemli cunku cok ekstrem orneklet disinda bence universite ilgili kurullari haksiz yere 50dye aktarilan oyplilerin master ya da doktoralari bitince 33aya aktarimlatini yapmamazlik yapmayacaktir. Umudum bu yonde. Fakat Öyp ile ilgili konusurken maalesef ki “ogrenci yetistirme programi” diyen rektorlerimiz varken bazen bu soylediklatim bazi yerlerde olmayabilir gibi de dusunuyorum. Sonuc olarak: bu haksiz degisiklik ve gunlerdir suren sessizlik limin basinin altindan ciktiysa cok ah aldigi kesin. Umarim bu kadarla kalirlar. Iyi sans her zaman hak edenden yana olsin. Umarim herkes icin bu buhranlı gunler biter.

  1. Merhaba Volkan Hocam,

   Haklısınız, personel birimlerinin ilgili KHK’yı iyi okuyup doğru yorumlamaları gerekiyor. Eğer bunu yapmazlarsa, doktor arş. gör.’leri 50d’ye geçirme gibi hem amaç, hem usul, hem de yetki bakımından sakat bir idari işlem tesis etmiş olacaklar ki buna karşı idareye karşı “işlemi geri alma” talebi yapılabilir. Yanıt olumsuz olursa, 60 gün içerisinde idare mahkemelerine başvurulabilir. (KHK’ya ilişkin değil, ilgili idari işlem aleyhine).

   50d’nin ne demek olduğunu ben de biliyorum zira ben de ÖYP ile atanmadan önce 50d’liydim ve atamamı bu yüzden muvafakat alarak, naklen gerçekleştirdim. İnşallah, KHK’dan mağdur olan arkadaşlar da, OHAL’den sonra kazanılmış haklarını geri kazanırlar…

 58. Arakadaşlar konuyu BİMER’e şikayet etmemiz sesimizi duyurmamıza yardımcı olabilir. Ancak düzgün bir şikayet mektubu yazmak gerekiyor galiba. Hukukçu arkadaşlardan alarak meseleyi düzgün bir şekilde ifade eden bir mektup yazıp Bimer’e göndersek nasıl olur acaba?

  1. Zeynep hocam,

   başlatılan kampanyaya o kadar kişi katıldı ne oldu ki? Kim dikkate aldı?
   Keşke bu girişimlerin dikkate alındığını görsek de mektup da yazsak.

 59. Deniz hocam,

  Benim d oktoram bitti fakat yazışmaların çok kötü bir döneme rastlamasindan ötürü iki arada bir derede kaldım.
  Ayrıca işten çıkarılma durumunun beni de kapsayabilecegi söylendi. Üstelik bölüm baskanimla görüştüm. Zaten birçok kişi dr olanlara dair hiç fikir yurutemiyor.
  VEEEEEEE EN ÖNEMLİSİ…..
  personel daire başkanlığında bizzat atama yazılarına bakan memurun dediğini aynen aktarıyorum:
  Biz normal süreci tamamlayıp buraya donmenizi isteyeceğiz. Söz ilgili üniversiteden ilişik kesip gekeceksiniz. Daha sonra siz buraya resmi olarak geldiğinizde sizi 50d ye geçireceğiz. Sonrasına rektör hoca karar verecek. Biz bilemiyoruz.
  Bu yüzden yaptığım yorumların bir temeli olduğunun bilinmesini isterim.

 60. Arkadaşlar,

  Doktorasını bitirmiş, asli üniversitesine dönmüş ve yeniden ataması yapılmış araştırma görevlisi doktorları bu düzenleme etkilemiyor.. Zaten ÖYP doktoranın bitmesiyle sonlanıyor…

  Şöyle düşünün.. Örneğin, ÖYP usul ve esaslarda, her araştırma görevlisine bir danışman atanır diyor.. Arş.Gör.Dr.’lerin danışmanı var mı? YOK.. Peki, doktoralı araştırma görevlilerinin ÖYP ödeneği var mı? HAYIR.. O zaman, bu durumdakilerin ÖYP ile ilişiği yoktur ve kadroları asli üniversitelerinin ilgili fakülte ve bölümlerine iade~i tahsis edilmiştir..

  Sonra.. 50d bilindiği üzere, lisansüstü çalışmalarına devam edenlere verilir.. Atş. Gör. Dr.’lar öğrenci değildir.. O zaman? 33a’dan devam etmelidir.. Eğer etmiyorsa, bunun anlamı işten/memuriyetten çıkarmadır ki (burayı, “YÖK’ten genelge gelecek, herkes işten çıkarılacak!” diyen arkadaş iyi okusun) bu durum imkansızdır. 657 sayılı kanunun 98.maddesine bakın.. Memuriyet; ölüm, emeklilik, istifa, meslekten ihraç gibi nedenlerle sonlanır. Bizim için ihraca yetkili kurum YÖK Yüksek Disiplin Kurulu’dur. Bu kurula gitmeniz, memuriyetten ihracı gerektiren bşr nedenle üniversitenizde soruşturma geçirmenizi ve sonucun aleyhinize çıkmasına bağlıdır. Arkadaşlar, KHK’nın sizi memuriyetten çıkarma gibi bir sonuç doğurması, mevcut tüm mevzuata aykırı… Kısaca, 50d’ye geçmek söz konusu değilse, atılmanız da söz konusu değil…

  Bu düzenleme, halen lisansüstü eğitimine devam eden ÖYP asistanlarını ilgilendiriyor.. Dr. Asistanları değil.. Lütfen biraz daha bilgili ve bilinçli yorumlar yapalım..

  1. ÖYP doktoranın bitmesi ile sonlanıyor savı biraz desteksiz. Zorunlu hizmet ÖYP’den dolayı var. bu durumda programın devam ediyor olduğu belirtilebilir. Daha önce doktora bitimde yrd doç garanti gibi bir durum vardır ki bu da programın devam ettiğine dair yorumlanabilir. Bu kadar kesin konuşulabilecek bir durum yok yani. kaldı ki doktorasını bitirip arş. gr. dr. olarak beklenirken 33a’ya kayıtsız şartsız geçişin sebebi de öyp. Yani çok emin olamayaız, YÖK’ün ve/veya üniversitelerin yorumu bağlayıcı olur.

   1. Merhaba Mahmut,

    Doktora bittikten sonra “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı”nın yetiştirme kısmı bitiyor.. “Desteksiz” diyorsun da, sanırım yazdıklarımızı okumuyorsun: ÖYP tez danışmanı nerede, ödenek niye yok, yazışmalarda neden ÖYP birimi kullanılmıyor? Bir de, mantık hatası yapıyorsun.. Şöyle ki, doktora bittikten sonra görevin devam etmesinin sebebi ÖYP değil, 2547 sayılı Kanun’un 33. maddesinin a bendi..

    1. iyi de kimseyi kayıtsız şartsız 33a’ya almazken ÖYP araştırma görevlilerinden hiçbir belge ya da kriter istenmiyor. Sebep ise ÖYP. Desteksiz kelimesini sizi gücendirmek için söylemedim sadece yorumun dayanağına ilişkin görüşüm budur.

     1. Merhaba Mahmut,

      Kimse 33a’ya ÖYP üzerinden kayıtsız şartsız alınmıyor ki.. ALES+DİL+LİSANS GANO puanı var.. Sonra doktoran bittikten sonra boşuna 33a’dan devam etmiyorsun elinde doktora mezuniyet belgen var…

     2. Deniz hanım, elinde doktora mezuniyet belgesi olduğu halde önceden 50d’li olup 33a’ya geçirilmek için belge istendi insanlara. Varsaydığınız gibi sadece diploma yeterli değil. ÖYPliler sadece ÖYPli olduğu için 33a’ya geçirildi sadece.

 61. Lokman bey soruşturmalar 2 aydır yapılmamış mı? Yoksa öypliler öze bir sorusturma mi geçiriyor?

 62. Yök, bu Ohal döneminde de yine en problemli devlet kurumu olduğunu bilimsel olarak kanıtlamıştır.

 63. Vahdet Özkoçak’ın ifade ettiği gibi üniversite kaynaklı mağduriyetler şu an yaşanıyor,psikolojik olarak yıpratılma sürecindeyiz

 64. Sayin Derya hocam
  Sizin gibi bu durumda ne olacak diye soran inanin cok kisi var ama yanitini bilen yok. Umarim hak yerini bulacaktir. Doktoradini bitirenler icin ise cok uzgun oldugunuzu soylemissiniz. Bu kısmı biraz acar mısınız? Tesekkurler. Hakkimizda hayirlisi

 65. Artık yetkili birisi bir açıklama yapsın nolur.
  Doktorami savunduguma pişman ettiler beni!
  Başlatılan kampanyaya 5.000 den fazla katılım oldu. Niye kimse tepkimizi anlamıyor!
  Yök sayfasında halen duyuru yok!

 66. Lokman hocam tekrar merhaba,
  Mesajınız için çok teşekkür ederim ama malesef Personel Daire Başkanlığı tüm ÖYP’lileri kapsıyor bu durum dedi. Oysa ben geçtiğimiz aralıkta kadromun olduğu üniversiteye döndüm. Doktora tez aşamasındayım. Kadro atamam 33 a ya göre yapıldı. Şimdi neden tekrar 50d olacak gerçekten anlamıyorum. Kazanılmış hakkımızı nasıl kaybettik bir fikrim yok. Bu durumda ne olacak? Doktorasını savunan ÖYP li arkadaşlar için ise çok üzgünüm. Hep birlikte bir çözüm bulmalıyız.

 67. Merhaba Umut Hocam,

  Ağzınıza sağlık,ortada zulüm var, kim zulüm yaparsa mutlaka belasını bulacaktır, Fetö bu topluma zulmetti, nasıl belasını buldu,aynı şekilde Öyp lilere zulümde tesiri bulunanlar da elbette belalarını bulacaklardır. Bu arada Vahdet Özkoçak bir açıklama yapmış, bir milletvekili Yök ile görüşmüş,Yök ise soruşturmalar bitince hepsini tekrar 33a yapacağız diye cevap vermiş,ve maalesef bu süreçte Rektörlükler kanalıyla mağduriyetler yaşanabileceğini de Vahdet Özkoçak ifade etmiş. Ayrıca Ohal kapsamında dahi kesin suç olmadan kazanılmış hakkın alınamayacağını vurgulamış.

 68. İnsanlara bu eziyeti yapanlar bu vebalin altından kalkamazlazlar.bu kadar çalışanı ve ailelerini mağdur edip eziyet edenleri allaha havale ediyorum.

 69. Merhaba Derya Hocam,

  Size bunu diyen Personel Daire başkanı, bölüm başkanı gibi bu işlere hüküm verme yetkisi olmayan insanlar ise onları takmayın hiç, onlara fikirde sormayın, yorumlarını kendilerine saklasınlar,henüz açıklama yapan bir üniversite yok, bu hafta içi anca görüşülecek bu konular. Fetö ile mücadele yapılmalı ama bu sürecin yan etkisi olarak ağzı olan konuşuyor kendince ahkam kesiyor maalesef. Üniversitedeki her memura fikir sormayın, Öyp liler 50d li olacaksada izzetleriyle olurlar, namerdin karşısında eğilip bükülmeye gerek yok. Zor da olsa bir şekilde hayat devam edecek. Derya Hocam şu an bir şey yapmadan beklemeniz gerekiyor, zaten tez döneminde kendi isteğinizle erken döndüğünüz için sizin gibi arkadaşlara olan bakış açısı daha iyi olmalıdır, şu an zaten Öyp siz 33a kadrosundasınız, uygulama netleşsin sonrasında sizin durumunuzdaki arkadaşlara ulaşıp yapılabilecek bişey olursa birlikte yaparsınız, konuya çok hâkim olduğumu da söyleyemem,buraya yazan arkadaşlarımız gibi biz de yazıyoruz duyduklarımızı.

 70. Merhaba Deniz Hocam,

  Normal koşullarda siz Öyp’li değilsiniz artık ama üniversiteler keyfi ve yanlış uygulamalar yapıp herkesi mağdur edebilir, Yök ün bugün yapacağı açıklama önemli,kendi Üniversitesinde olanlar bir kere atanıp devam ettikleri için yani sonradan 33a ayriyeten atanma diye birşey olmadığı için onlarda 50d ye geçmek zorunda kalabilir. Üniversitelerin insafı önemli. Handan hanım dediğiniz meseleye karar vermek için şu an erken, biraz uygulamaların netleşmesi beklenmeli,bu süreçte istifa etmeniz Fetöcü damgası yemenize sebep olabilir, daha sağlıklı düşünebilmemiz için bu haftanın geçmesini beklemek zorundayız, 50d geçiş kesin artık, ama üniversiteler yetkilerini kullanıp tekrar 33a ataması yapar yada yapmaz, keyiflerine ve çıkarlarına kalmış, Öyp den çıkmış dediğimiz arkadaşlara bile sizde 50d oldunuz diyen üniversiteler olmuş, doktorasını bitirmiş, üniversitesine Arş.Gör.Dr. olarak dönmüş birine bile maalesef 50d li oldun diye zırvalamışlar, 50d öğrenci kadrosu olduğu halde, bu işler sadece üniversitelere kalırsa çok suistimaller olması “Öldüm” arkadaşın dediği gibi muhtemel, Yök ün bu işi düzene sokacak bişeyler yapabilmesi hiç yoktan iyi olabilir, bekleyip göreceğiz, Asli üniversitesine dönmüş olanlar doktorayı bitirip yada bitirmeden 33a olarak tekrar atanmış oldukları için kurtarabilirler, onların dışında herkes şu an 50d. Volkan Hocam bu olayın Fetö ile mücadeleyle hiçbir alakası olmadığının herkes farkında, Öyp liler siz çok şımardınız alın size tokat dercesine tokatladılar herkesi, daha önceki yorumdada ifade ettiğim hadi şimdi gidinde hukuk sizi kurtarsın dendi.

 71. Sevgili arkadaslar
  Halen yuksek lisans ve doktora programlarina kayitli olarak oyp statusunde bulunanlar eger bir degisiklik olmaz ise 50dye aktarilip egitimlerine ve islerine devam edecekler. Egitimleri bitince de takdir rektorluklerde olacak gibi anliyirum cunku khk “statusu degisenlerden 33aya tekrar atanmayanlarin ilisigi kesilir” demis. Yok de 2015 yilinda 50dden 33aya aktarim yetkisini rektorlukletin ilgili kurullarina vermis. Bu arada ben universitemle gorustum. Halen lisansustu egitimde olanlar 50dye gececekler. Ancak doktorasini bitirip halen universitemde ara. Gir dr olarak calusanlarin durumunu bilemediler. Ne 50dye fgecebiliyorlar. Ne de baska bir sey. Acar hocamin personeli nasil bu kadar kesin konusmus anlamadim. Ne yani feto ile mucadele adi altinda universitemdeki 10larca oyplinin kadrosunu değiştirip doktoradini bitirmis olan 5 kisiyi kapi disari mi edecek. Hangi gerekce ile.

 72. Lokman hocam merhaba.
  Ben de doktoramı bitirmeden kadromun olduğu üniversiteye döndüm. Sizi de 50 dye geçireceğiz diyorlar. Bu durumda dilekçe mi yazmam gerek ne yapmalıyım?
  Siz duruma hakimsiniz. İletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız? Bu mağduriyeti önlemek istiyorum

 73. Doktoramı bitirdim ve kendi asıl üniversitemde araş gör dr olarak başlamıştım. Personel daire başkanlığını aradım yökten genelge bekliyoruz gelince doktorasını bitirenlerin ilişiğini kesicez dedi yani bu işte emeklerin karşılığı

  1. Acar Hocam diğer üniversitelerde hiç bu kadar bilgi vermemişler sanırım. Hangi üniversite bu? Ben de benzer bir durumdayım ancak herkes bir şey bilmediğini söylüyor. Bir gelişme var mı acaba sizin durumunuzla ilgili?

 74. MERHABA
  öyp kapsamında 35. madde ile görevlendirilmiş başka bir üniversitede doktorasını yapanlar atandıkları üniversiteleri geri çağırması durumunda 50d kadrosuna dönüşecek. Peki atandıkları üniversiteleri geri çağırmaması durumunda ne oluyor bilginiz var mı

  1. Çok iyi niyetli düşünüyorsunuz hala. Oyp kadrolarında yer alanların ipi çekilmiştir. Geri çağrılmama ihtimali yok artık. Çağrılacak, 50d kadrosu alacak, en fazla bir yılın ardından sozlesmemiz yenilenmeyerek tasfiye edilecegiz.

 75. Asıl kadrolarının bulunduğu üniversiteden 35 ile görevlendirme alıp gidenler ve lisansüstü eğitime devam edenlerin senet yükümlülüğü ne oldu? Doktora bitmeden istifa etsek senetten sorumlu olmayız artık herhalde, 50d olduğumuza göre..Bilgisi olan var mı?

 76. Sayın Lokman Hocam ben doktora ders dönemimi tamamlayıp tez dönemi için esas kadromun bulunduğu yere döndüm 33/a kadrosuna atandım. Şimdi 50/d ye geçiyormuyum yoksa öyp bitmiş mi oluyor? Birde kendi üniversitesinde yl ve dr yapanların durumu nedir cevaplayabilirmisiniz.

 77. Sayın Kemal Hocam,

  Az önce edindiğim bilgiye göre Asli Üniversitesinde yüksek öğrenime devam eden Öyp ile atanmış kişilerde Khk kapsamına giriyormuş,çünkü dediğiniz gibi ilk başta Öyp ile atandıktan sonra başka hiçbir atama işlemi olmuyormuş. Sistemde de Öyp Öğrencisi olarak görülüyorlarmış.

 78. Bilmeyen Arkadaşlar varsa buradan duyurmak isterim. Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu için Khk ile atılan Öyp kapsamında Araştırma Görevlisi vardır, yani 50d ye dönüştüren Khk nın Fetö ile mücadeleyle pek bir alakası yok gibi, üzülerek söylerim bu bir kısım insanların fırsatçılığı, çevresi kuvvetli ve aynı zamanda Öyp li asistanlara düşman olan bir kaç hoca kisvesi altındaki işgüzarın fırsatçılığı, hükümet yetkilileri tamamen yanlış yönlendirilmişlerdir, malum Danıştay yakın zamanda tez aşamasındaki Öyp lilerin asli üniversitesine dönmesini de durdurmuştu, bunun gibi sebeplerden dolayı Öyp lilere karşı birilerinin kinleri bu Ohal ortamında hain bir fırsatçılığa dönüşmüştür, burada bazı kıymetli arkadaşların ifade ettiği gibi onbinlerce öğretmeni tek tek inceleyen devlet sayısı onbeşbin civarı olan Öyp lileri incelemekten âciz değildir.

 79. Sayın Kemal Hocam,

  Asli Üniversitesinde yüksek lisans doktora yapanlar zaten Öypli 33a muamalesi görmüyordu, onlara düz 33a muamalesi yapılıyordu, Öyp ile bağlantılı görevlendirmeleri olmadığı için onlar 50d ye geçmez, yani zaten Öyp liler gibi Enstitü kadrosunda değillerdi, fakülte kadrosundaydılar.

 80. Sayin Kemal hocam
  Sizin düşündüğünüz gibi oldugunu kabulvedelim. Bu durumda ilk atandigi universitede hali hazirda doktora mezunu olarak calisanlar nasil 50dye aktarilacaklar. Doktora ogrencilikleri dahi coktan bitmis. Oyp programinin yetistirme adimi tamamlanmis bir diger ifade ile

 81. Lokman hocam
  Ilk yanitinizi gozden kacirmisim. O yuzden bir daha yazdim. Sanirim sizin gibi dusunuyorum ben de. Bir de resmi yazimini gorsek. Kemal hocama da katilmak istemiyorum

 82. Sayın Volkan Hocam,

  Benim yorumlarımın tek bir dayanağı var, o da bildiğim şu uygulama: Asli Üniversitesinde yüksek öğrenim için başka bir üniversiteye giden kişi, oradan tekrar asli üniversitesine döndüğü zaman, prosedür gereği Öyp kapsamından çıkarılır ve 33a ile yeniden atanır, bu bahsettiğiniz durumda yanlış anlaşılma oldu, şimdi daha dikkatli okudum, kişi zaten asli Üniversitesinde doktorasını tamamladı diyorsunuz, bu durumda kişi Öyp den çıkmış olur, kusura bakmayın, ilkin yanlış anladım.

 83. Bir konuda anlasamadik. Dusunun ki bir kisi oyp ile X universitesine atandi. Orada doktorasini bitirdi ve ayni yerde gorevine devam ediyor. Yani bir yere geri donmesi senet sepet vs yok. Doktorasi bitince oyp birimi de “bizimle isin bitti” dedi. 50dli olmasi icin yuksek lisans ya da doktora kaydi da bulunmuyor ki enstituye kaydi yapilabilsin. Kanaatimce 50dye gecirilmesi de sıkıntılı. Bu konuyu soruyorum cunku khk oyp ile atanmis ancak dr bitirmişler icin bence acik ifadeler icermiyor. Sizin dayanaginizi da aciklar misiniz. Tesekkurler. Doktoradi bitip geri donen ile doktorasini bitirdigi yerde goreve devam eden aradindaki ayirim ne

 84. Geri dönmeden asli Üniversitesi dışında Arş.Gör.Dr. olarak devam eden varsa onlar maalesef Öyp den çıkmıyor, dolayısıyla Khk çerçevesinde 50d ye geçerler. Ama üniversite isterse tekrar 33a yapar, bu ihtimal herkes için var.

 85. Sayın Volkan Hocam,

  Onlarda aşağıda bahsettiğim gibi Öyp’den çıkmış durumdalar, Öypli değiller, o yüzden bu Khk çerçevesinde değerlendirilemezler. Yönetmelik böyle, geri dönen Öyp den çıkıyor ve 33a ile atanıyordu. Fakat bunun çok örneği olmadığından işleyiş çok bilinmiyor.

 86. Asli üniversitesinde yüksek lisans ve doktora yapan araştırma görevlileri de var. Bu araştırma görevlileri ve üniversitelerine dönen araştırma görevlileri, ÖYP araştırma görevlisi olarak atandıklarından bence doktora da bitse yüksek de bitse yard doç olana kadar ÖYP kadrosundadırlar.

 87. Sayin Lokman hocam
  Oyp ile atandiklari universitede lisansustu egitimlerini (doktora) tamamlayip bu universitede doktorayi bitirdikleri bolumde aras. Gor. Dr. Olarak çalışmaya devam edenler var. Yorumunuz ne olur. Bir de yazdiklariniza kaynak var mi acaba. Cok araştırdık ve ilgili bir sey bulamadik

 88. Öyp’li Araştırma Görevlisi bir şekilde asli üniversitesine döndüyse o artık Öyp den çıkmıştır, Öyp’li değildir. Doktorayı bitirmeden dönenlerde aynı şekilde Öyp’li değildir, normal 33a kadrosuna atanmıştır.

 89. Öyp ile atanmış olup doktorayı bitirip veya doktorayı bitirmeden de asli üniversitesine dönmüş olan varsa bu arkadaşlar Öyp den çıkmış ve 33a ile tekrar atanmış oluyor, bunun dışındaki Fetö ile alakasız arkadaşlar ise maalesef mağdur edilmişlerdir.

 90. Öyp ile atanmış olup doktorayı bitirip veya doktorayı bitirmeden de asla üniversitesine dönmüş olan varsa bu arkadaşlar Öyp den çıkmış ve 33a ile tekrar atanmış oluyor, bunun dışındaki Fetö ile alakasız arkadaşlar ise maalesef mağdur edilmişlerdir.

 91. Sayin Mert
  Peki sizce doktorasini bitirmis ve halen aras gor dr. olarak goreve devam edenler ne olacak. Sizin maddelerinizin hicbirine girmiyorlar

 92. 1- 35. Madde ile görevlendirilenler doktorasını bitirip üniversitelerine döndüklerinde artık öyp arş. gör. Olmadıkları için üni. Yönetiminin kanaatine göre ivedi şekilde senato kararı ile ya 33 a ya geçecekler ya da senetleri ellerine verilip kibarca yollar ayrılacak.

  2-yine 35 li olanlar ve öğrenimi devam edenler çağrıldıklarında ünilerine geri dönecekler ama lisans üstü eğitimleri sürecek.

  3-atandığı üniversitede lisans üstü eğitim görenler ise bölümlerindeki ihtiyaç ve kadro planlamasına göre ya 33a lı olacaklar ya da yrd doçluk ilanı ile çalışmayı sürdürecekler. Zaten bu arkadaşların zorunlu hizmetleri ve imzaladıkları senetleri yok. Ancak Planlama da yerleri yoksa maalesef ilişikleri kedilecek.

  Bu yazdıklarım dışında başka bir durum yok. Kaynağımız da selçuk üniversitesi öyp koordinatörlüğüdür.

 93. Cok sayın hocalarim. Oyp ile ilgili KHKyi ve diger ilgili bilgileri okuyunca su görüşlere sahip oldum. Umarim hakliyimdir. Halen yuksek lisans ve doktora programlarinda kayitli olanlar el mahkum 50dlu olacaklar ve kayitli olduklari programdan mezun olunca eger 33aya tekrar atanmazlarsa ilisikleri kesilecek. Bu durumda bazi arkadaslarimin belki bir ayi bazilarinin ise 3-5 yili daha olabilir. Ancak hangi sartlarda 33aya geri atama olacak belli degil. Bildigim kadari ile yök 50d den 33a ya aktarimi 2015de rektorluklere birakti. Gelelim doktorasini almis ancak ogretim uyesi atanmamis arkadaşlara. Ben de bazilarniz gibi dusunuyorum. Doktorasini bitirenleti gangi ogrenci sarti ile enstitulere 50dye kaydedeceksin. Sanirim bu olamaz. Hadi diyelim ki bu arkadaşlara 50dye gectiniz ve doktoraniz bittigi icin ilisiginizi kestik mi diyecekler. Iyimser olup bunu sanmadigimi soyleyecegim. Eger 50dye aktardik derlerse tek yapmalari gereken bosaltilan 33a kadrosuna geri atamak. Zaten khk da statusu degisenlerden 33a ta geri atanmayanlar ifafesi var. Bir diger dusuncem de doktoras8ni bitirmis arkadaşların oyp ile ilisikletinin kalmadigi yonunde. Cunku okydugum kadari ile doktora bitince programla ilisik kalmiyor cunku programin yetiştirme aşaması tamamlanmis oluyor. Herkes hakkinda hayirlusi olsun. Bu is kimin basinin altindan çıktıysa da Allah onu islah etsin. Kul hakkidir bu

 94. Ben anne olarak rica bulunuyorum.hakkiyla giren gençlere yazık değil mi? Onun için sınav kağıtları, ilk okuldan üniversiteye kadar olan okul başarıları incelensin.sonucta bu gençleri devletimiz atadı.35 yaşında sonra bu insanlar ne yapacak.devletimizin adaletin ve büyüklüğüne inanıyorum.

 95. Resmi gazeteye günlük giren biri olarak haberin kaynağı ne diye soran öypli varsa çok iyi olmuş diyorum.

 96. Bu olayı buralara getiren işleri yerine terör için demeç veren sözde barış konuşması yapan akademisyenler. Al bizi işimizden ettiler.

  1. kesinlikle katılmıyorum. öyle olsaydı, herkesi kapsayan bir KHK çıkarılmazdı. Halen daha belirli partilerin savunuculuğunu yapmayın, yapılanı meşrulaştırmaya çalışmayın.

  2. Siz argörler kendi içinizde birbirinizi yemeye devam edin bakalım. Dışarıda hazır bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayı olmasına rağmen öğretmenlerin tamamını sorgusuz sualsiz memuriyetten atabiliyorlar mı? Hayır. İyi kötü sendikaları, kendi içlerinde meslektaş dayanışmaları var. Siz ise “öyp liler şöyle, 33 lüler böyle” diye birbirinize saldırıyorsunuz. Böyle devam edin, işinizden ekmeğinizden olmasanız bile saygınlığınızdan itibarınızdan olacaksınız. Gelen giden sizi bi çuvala doldurup kuyuya atacak.

 97. Arkadaslar bimere veya ilgili yerlere bunu iletmek gerek kamuoyu olusturmak gerek ozluk haklarin hepsi gitti bu durum ciddi.

 98. Bu 50/d sacmaligi uzarsa durum ciddi. Uzamaz ise yirttik. Ben boyle bir sey gormedim. 100 binlerce ogretmenden 28 bin ogretmeni ihrac ederken khkda 28 binini tek tek isim isim veren devlet, olay öyp argorlerine gelince koyun bunlari bir cuvala atin cukura diyor. ustelik attigi çukurdan cikarma islemini de ustlenmeyip universitelere bakin şunların icabina diyor. Bu nasil perhiiiiz bu nasıl lahana turşusu.

 99. Sayin arkadaslar,

  Ben Doktora mi bitirdim ve kadromun bulunduğu üniversiteye dönüş için işlemleri başlattım. Bundan sonrası nolacak? Kime ne sorduysam bilmiyor…..şu an işsiz mi kaldım yani 🙁 o kadar yıl emek ve önce umuttan sonra…sistemdeki adalete güvenerek sadece puanlarımlagirmiştim. 1 gecede kadromdan oldum..bence benim durumunda olanlar için de en bir madde koymaları lazım..istisnası olan arkadaşlar çok diye tahmin ediyorum…hepimizi kapsayacak bir şeyler yapılmalı bence. Çürükler atılsin ama temizlere yazık olmasın :(((

 100. 50d kadrosundaki herkesin 33a kadrosuna geçirilmesi beklenirken binlerce ÖYPli bir gecede 50dli oldu. Bu büyük hatadan bir an önce dönülmesi lazım

 101. Bu konuyla iliskili YÖK web sayfasinda bir aciklama bekliyoruz. Cok ama cok ciddi magduriyetler olusacaktir ilgili khk ile. Devlet kendi icindeki yanlislari duzeltirken farkina varmadan var olan dogrulari da yanlislamaktadir.lutfen öyp lileri memnun edecek bir aciklama bekliyoruz.

 102. Doktorasını bitirip dönenler için zorunlu hizmet ve senet yükümlülüğü devam edecek mi acaba? Sonuçta öypnin hiç bir özelliği kalmadı.

  1. Anladığım kadarıyla 33 ile gönderilenlerin senetleri iptal olacak ama 35 ile gönderilenlerin iptal olmayacak.

 103. Hocam peki yeni değişiklik sonrasında yüksek lisansı bitirip doktora tercihleri nasıl gerçekleştirilecek bilgisi olan var mı acaba yök iletişime ulaşamıyorum ama? bende alan farklılığı sorunu vardı. iktisatçıyım ancak bankacılık ve finans bölümüne atandım. yökten izin alarak yüksek lisansımı iktisat üzerine yapabildim ancak doktorayı bankacılık ve finans alanında yapmak şartıyla diye altta ibare vardı. doktoramı da iktisatta yapmak istiyorum ancak buna şimdi kim karar verecek acaba? bağlı olduğum kurumun izni yeterli mi yoksa yine yökten izin almam gerekecek mi? yök kapsamından tamamen çıkarıldık mı? bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam.

 104. Hiç bir gerekçe belirtilmemiş, tam bir hukuksuzluk, kendi emeğimizle sınavlara girip yine usulüne uygun bir şekilde yök tarafından üniversitelere yerleştirildik. sonra birden bire birileri özlük haklarınızla oynuyor, geçici bir kadroya indiriyor ve sonra yöneticilerin ellerine bırakılıyoruz… arkadaşlar bu durumda ben veya o, şu, bu ne olacak diye düşünüp kaygılanmadan önce böyle bir yargılama doğru mu, haklı mı onu sorgulamamız ve hukuki yollardan hakkımızı aramamız gerekir. yeter artık oyuncak gibi zırt pırt yönetmelik değiştiriyorlar. özellikle sendikalarla görüşülüp hukuki süreçler başlatabiliriz.

  1. hukukçu arkadaşlarımla görüştüm, ohal bitmeden itiraz çok zor diyorlar. ayrıca khk kapsamında çıkan bir yasa olduğu için kanun oluyor, ve kanun iptali de çok çok zor görünüyor diyor… eğer iptal edilmezse doktoradan sonra fakülteye elveda arkadaşlar!!!!!!

 105. Universiteler cagirirsa donecek deniyor. Cagirmama imkani var mi ? Birde 50/d kadrolu bir kisi 35. Madde ile baska bir universiteye gorevlendirilemiyor diye biliyorum dogru mu?

 106. Bu ne şimdi.hani adaletli olunacak.suçlu suçsuz demeden herkesi aynı torbaya koyup masum insanları mağdur etmek.
  Yapılan bu yanlıştan dönüleceğini ilahi adaletin tecelli edeceğine inanıyorum.

 107. Peki doktorasını bitirip kadrosunun bulunduğu üniversiteye dönmüş ve hala araştırma görevlisi kadrosunda olanlar ne olacak bu durumda?
  Ben iş güvencesi olarak değil de mecburi hizmetin kalkması anlamında önemli buluyorum bu meseleyi. Biz 50d kadrosunda zaten bulunamayız öğrenci olmadığımız için. Biz de öyp araştırma görevlisi statüsünde bulunuyorsak 50d’ye geçirilip hemen ardından da 33a’ya geçirilmezsek işten çıkarılmış mı oluyoruz? Benim durumumda pek çok insan olduğuna eminim. Fikri ya da bilgisi olan var mıdır?

  1. Ben de doktora mezunu bir ÖYP’liyim. YÖK’ün bir an önce üniversitelere bizim gibi araştırma görevlilerinin 33/a kadrosuna geçişlerinin yapılması yönünde yazı göndermesi gerekiyor.

  2. Doktorasını bitirip üniversitelerine dönenlerin ÖYP ile alakalının kalmadığını düşünüyorum. Çünkü bu araştırma görevlileri ilgili fakülte/bölüm araştırma görevlisidirler. ÖYP araştırma görevlisi değildirler.

   1. fakat 33a kadrosunda bulunuyoruz ÖYP nedeniyle. Bir bakıma hala ÖYP içerisinde bulunuyoruz, o nedenle merak ediyorum.

  3. Ben de doktoramı yeni bitirmiştim. Ve kadromun bulunduğu üniversiteye geri dönüş için işlemleri başlatmıştım Şu an hiçbir şey net değil gerçekten. Kimse bir şey bilmiyor. Yalnız ben YÖK’e bununla ilgilli bir dilekçe yazdım. Durumu açık açık anlattım. Bunda sonrasını göreceğiz.

 108. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır.

  bu atama 33A ya mı yoksa 50D ye devam etmek için mi atama bilgisi olan var mı

 109. Kadrolarının bulunduğu Üniversitelerde lisansüstü eğitim olmayan ve lisansüstü eğitimlerini zorunlu olarak başka Üniversitelerde gören OYP lilerin durumu ne olacak?

 110. 15 gün içerisinde kendi üniversitesine dönmeyen/dönemeyecek durumda olanlar için tazminat yükümlülüğü doğacak mıdır?Acaba.

 111. 33/A olması için sen okadar yırtın didin. Sonra biranda ve hatta bir gecede verdiğin tüm çabalar uçup gitsin… 50/d isteseydik evimizin olduğu şehirdeki üniv. lere başvururduk, tutup taaa Allahın dağlarının ardına 33/A diye gidip yerleşmezdik. Yazık oldu nice masum insana…

  1. vallahi çok haklısınız yıllarca döktüğün emeğe mi, bu kadrolara yerleşmek için hazırlandıgın sınavlara döktüğün paraya mı, o kadar mobbinge rağmen hayatını kurmaya çalışmana mı neye yanalım, yılların emeğinin bir gecede harcanması karsısında bunca vebal ile nasıl yasayacaklar, gerçi kimin umurnda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu