Slayt HaberYurtiçi ve Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Bursları

Tübitak’tan Yıllık 120 Bin TL Araştırma Desteği

TÜBİTAK ile Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (CNRST) arasında imzalanan anlaşma kapsamında iki ülke araştırmacılarının ortak projelere destek verilecek.

2543 – Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi ile İşbirliği Programı

Bu kapsamda TÜBİTAK ile Fas CNRST arasında Kasım 2013’de imzalanan bilimsel işbirliği anlaşması çerçevesinde ortak projeler desteklenecek. Temel ve Uygulamalı Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji ile Sosyal Bilimler alanlarında hazırlanacak ortak proje ile Türkiye’deki araştırmacılar TÜBİTAK’a, Fas’taki araştırmacılar ise CNRST’ye başvuracak. Başvuruları iki kuruluş bağımsız olarak değerlendirilecek. Her iki kuruluşun da onay verdiği projeler desteklenmeye hak kazanacak.

Türk ve Faslı araştırmacılar, ortak hazırlayacakları projelere destek almak için 27 Haziran 2014 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek.

TÜBİTAK’tan yıllık 120 bin TL’lik destek

Program kapsamında Türkiye’deki araştırmacılara talep etmeleri durumunda TÜBİTAK tarafından yıllık 120 bin TL’ye kadar araştırma desteği verilecek. Araştırmacıların karşılıklı yapacakları ziyaretlerin masraflarını ise TÜBİTAK ve CNRST karşılayacak.

Başvurular 27 Haziran’da Son Bulacak

İşbirliği kapsamında TÜBİTAK’a proje önermek isteyen araştırmacılar, başvurularını 2543 kodlu programın proje öneri formunu doldurarak gerekli diğer evraklarla birlikte TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’ne yapacak. Aynı şekilde Faslı proje ortakları ise Fas CNRST’ye başvuracak. Tek taraflı başvurular kabul edilmeyecek. Başvurular 27 Haziran 2014’te sona erecek. Hazırlanacak projelerin süresi 2 yılı aşmayacak. Projeler, bilim insanı ve bilgi değişimi yoluyla uygulanacak.

ORTAK PROJE ÖNERME VE DESTEKLEME KOŞULLARI

 • Ortak araştırma projesi önermek isteyen Türk bilim insanlarının, projeyi birlikte gerçekleştirecekleri Fas araştırma kuruluşunda çalışan Faslı araştırmacı(lar) ile “proje ortağı” olarak anlaşmaları gerekmektedir.
 • Türkiye’deki proje ortaklarının TÜBİTAK’tan temin edecekleri proje öneri formunu doldurarak incelenmek üzere TÜBİTAK’a, Faslı proje ortaklarının ise CNRST’den temin edecekleri proje öneri formunu doldurarak anılan kuruluşa teslim etmeleri gerekmektedir. Tek taraflı başvurular kabul edilmemektedir.
 • TÜBİTAK ve CNRST kendilerine iletilen proje önerilerini kendi iç prosedürlerine göre incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Değerlendirme bilimsel yeterlilik esasına göre yapılmaktadır. Her iki kuruluş incelenen proje önerileri hakkındaki kararlarını birbirlerine bildirmekte, iki tarafça da uygun bulunan projeler desteklenmektedir.
 • Projeler bilim insanı ve bilgi değişimi yoluyla uygulanmaktadır. Bu nedenle, proje kapsamında karşılıklı talep edilen araştırmacı değişimi süre ve sayısının ayrıntılı ve gerekçeli olarak belirtilmesi gerekmektedir.
 • Projeler kapsamında yapılacak bilim insanı değişimlerinde Kabul Eden Taraf konaklama ve yeme-içme masraflarını üstlenmekte, Gönderen Taraf ise uluslararası seyahat masraflarını karşılamaktadır. Buna göre Türkiye’ye gelen Faslı araştırmacılara üniversite misafirhanesi düzeyinde konaklama masrafları ve ayrıca yeme içme masraflarını karşılamak üzere 20 Euro karşılığı TL gündeliği TÜBİTAK tarafından ödenir.
 • Proje bütçesi;
  • Sadece seyahat desteği talep edilmesi durumunda sadece uluslararası seyahat masrafını içerir.
  • Seyahat desteğinin yanısıra araştırma desteği de talep edilmesi durumunda;
   • 2014 yılı için, Uluslararası Araştırma projeleri destek üst limiti (Burs dahil, Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ) ve Kurum hissesi hariç) yıllık 120.000 TL’dir. İstenen yıllık destek miktarı bu tutarı geçemez.
   • İstenen burs miktarının toplamı aylık 4.800 TL’den fazla olamaz.
   • Makine-teçhizat taleplerinin toplam bütçe ile dengeli olması gözetilir.
   • Altyapı oluşturmaya yönelik olan projeler desteklenmez.
 • Projede görev alma limitleri: Uluslararası projelerde görev alabilmeye ilişkin herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Proje süresi: Proje süresi en fazla 24 aydır.

Program hakkında detaylı bilgi ve başvuru dokümanları için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu