GündemManşet Haber

TÜBİTAK’tan Üniversiteler Arası Siber Güvenlik Yarışması

Üniversite öğrencilerinin siber güvenlik konularına olan ilgileri ile teknik yeterlilik ve kabiliyetlerinin arttırılması amacıyla TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından Üniversiteler Arası Siber Savunma Yarışması düzenlenmektedir.

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından düzenlenen Üniversiteler Arası Siber Güvenlik Yarışması – Siber Meydan iki aşamadan oluşmaktadır:

1. Aşama:
İnternet üzerinden yapılacak bu ilk aşama iki adet alt aşamadan oluşmaktadır.
1.1 Takımlardan kendilerine verilen dosyaları analiz etmeleri istenecektir. Analiz edilen dosyalardan elde edilen veriler ileriki aşamalarda kullanılacaktır. Bu aşamada başarılı olamayan takımlar bir sonraki aşamaya geçemeyecektir.
1.2 Takımlara verilen sanal makine imajları incelenerek ctf.sibermeydan.org adresinde yayınlanacak sorulara cevap vermeleri beklenecektir.

Birinci aşamayı yarışma süresi içerisinde en yüksek puanla tamamlayan ilk 10 takım ikinci aşamaya geçmeye hak kazanacaktır.

2.Aşama:
Yarışmanın ikinci aşaması “Kendini Savun, Rakibine Saldır” konseptinde ve çevrimdışı olacaktır. Her takım diğer 9 takımın sistemine saldırı yapabilecek ve bu saldırılar sonucu puan alabilecektir. Diğer taraftan takımların kendi sistemini koruması gerekecektir.  Yarışma başlamadan önce sıkılaştırmalar için 15 dakika süre verilecektir. Takımlar yarışma boyunca sıkılaştırmalarına devam edebilecektir.

İkinci aşama sonunda en yüksek puana sahip olan takım yarışmayı kazanacaktır.
İlk 3’e giren takımlar TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından ödüllendirilecektir.

Yarışmanın ikinci aşaması toplu olarak yapılacak ve öğrenciler organizasyonun yapılacağı tesiste konaklayacaktır.

Önemli Tarihler:
Son Başvuru: 17 Kasım 2013
1.Aşama (İnternet Üzerinden): 21-22 Kasım 2013
2.Aşama (Çevrim Dışı): 15-16 Aralık 2013

Siber Meydan kuralları için Kurallar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yapmak için Kayıt sayfasını ziyaret edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu