Akademik Personel | 24 Haziran 2021, Perşembe

Tübitak’a Hayvanat Bahçesinden Müdür Atandı mı?

25 Haziran 2014
Tübitak’a Hayvanat Bahçesinden Müdür Atandı mı?
       

Bakan Işık, TÜBİTAK’a hayvanat bahçesinden müdür atanması ile ilgili algı operasyonu yapıldığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu‘nda, Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü.

Görüşme sırasında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK‘a hayvanat bahçesinden müdür atanması ile ilgili soruya da cevap verdi.

Işık, söz konusu kişinin hayatının 20 yılını dergi yayıncılığında geçirdiğini, TÜBİTAK’a da dergi faaliyetlerinde bulunmak üzere, enstitü müdür yardımcılığı kadrosuna atandığını belirtti.

Işık şöyle konuştu: “Hayatının 30 yıla yakın iş tecrübesinde 20 yıldan fazlasını dergicilikte geçirmiş ama bu arada sadece hayatının 2 yılında hayvanat bahçesinde şube müdürlüğü görevinde bulunmuş, 2 yıl da işçi sağlığı ve güvenliği görevinde bulunmuş bir arkadaşımız, dergi ile ilgili faaliyette bulunmak üzere, enstitü müdür yardımcılığına atanıyor. TÜBİTAK’ın başına geçirilmemiş, enstitüye müdür dahi yapılmamış”

Işık, TÜBİTAK’a hayvanat bahçesinden müdür atanması ile ilgili şunları söyledi:

“İnsanlara haksızlık etmemek lazım. Ses kaydının montaj olduğu ile ilgili konuda, ben ilk gün bunu hissettiğimi söylemiştim. Daha sonra savcılığın yaptığı müracaat üzerine, TÜBİTAK bu konuyu inceledi ve açıkça montaj olduğunu ifade etti. Bu raporun altında 3 tane çok değerli bilim adamının imzası var. Bunlardan iki tanesi, ODTÜ Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü’nden mezun, ABD’de doktorasını yapmış, dünya çapında bilimsel makaleleri olan iki tane değerli bilim adamı. Üçüncü arkadaşımız, Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü’nden mezun olmuş, Londra’da doktorasını yapmış, önemli bir akademisyen.

Hayvanat Bahçesi muhabbeti şuradan çıkıyor: TÜBİTAK’a bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Enstitüsü var. Bu enstitü müdürlük statüsünde. Burada akademik isteyenlere yardımcı olmakla ilgili bir dergi çıkartılması planlanıyor. Bu dergiyi çıkarmakla ilgili de dergicilik alanında tecrübeli isim aranıyor. Hayatının 30 yıla yakın iş tecrübesinde 20 yıldan fazlasını dergicilikte geçirmiş ama bu arada sadece hayatının 2 yılında büyükşehir belediyesinde hayvanat bahçesinde şube müdürlüğü görevinde bulunmuş, 2 yıl da işçi sağlığı ve güvenliği görevinde bulunmuş bir arkadaşımız, dergi ile ilgili faaliyette bulunmak üzere, enstitü müdür yardımcılığına atanıyor. TÜBİTAK’ın başına geçirilmemiş, enstitüye müdür dahi yapılmamış. Sadece dergi alanı ile ilgili bir birime idari görevlendirme yapılmış. ‘TÜBİTAK’ın başına hayvanat bahçesinden müdür getirirseniz, işte böyle rapor çıkar.’ O sizin, bizim işten çıkardığımız diye savunduğunuz kişi, bu Balyoz davalarında da diğer davalarda da bütün bu haltları işleyenlerin başı. Biz bu ses kayıtlarından önce görevden aldık.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Kolay Hobiler