Bilim-TeknolojiManşet Haber

TÜBİTAK En İyi Projeleri Seçti

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), üniversite öğrencileri arasında düzenlediği Üniversite Proje Yarışmaları’nda 1007 başvuru arasından seçilen en iyi projelerin sahipleri ödüllerini aldı.

ürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), üniversite öğrencileri arasında düzenlediği Üniversite Proje Yarışmaları’nda 1007 başvuru arasından seçilen en iyi projelerin sahipleri ödüllerini aldı.
ATO Congresium’da gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkarak, süper lige yükselebilmesinin tek yolunun Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyondan geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin 2010’da 1960 yılında olduğu gibi orta gelirli ülkeler düzeyinde bulunduğuna dikkati çeken Altunbaşak, şunları kaydetti:

“Son 10 yılda çok hızlı mesafe katettik ama yavaş gittiğimiz dönemler de olduğu için orta düzeyde bir ülke olarak gözüküyoruz. TÜBİTAK olarak yaptığımız her işte Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyon konseptine önem veriyoruz. Girişimci bir üniversite sistemi yaratmak zorundayız. Başka yolumuz yok. 50 yıl sonra Türkiye’nin ilk 5 ekonomi içinde yer alması için girişimci bir nesil yaratmamız gerekir. Bu tip yarışmalarla girişimcilik kültürünü yaymak istiyoruz.”


TEMEL BİLİMLERE BURS MÜJDESİ

Öğrencilere bir müjdesi olduğunu belirten Altunbaşak, bu yıl yeni bir burs programı başlattıklarını bildirdi.

Altunbaşak, üniversite sınavında ilk 10 bine giren ve ikinci ana dal olarak fizik, kimya, matematik, biyoloji bölümlerini seçen herkese aylık 750 lira, tek dal olarak bu bölümlerden herhangi birini seçenlere ise 2 bin lira burs vereceklerini ifade etti. Altunbaşak, burs programının kapsamını sosyal bilimleri de içerecek şekilde genişletmeyi düşündüklerini söyledi.
TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, konuşmasının ardından yarışmada birinci olan öğrencilere ödüllerini verdi. Girişimcilik, yazılım ve sanayi alanlarından her biri için birinci olan öğrencilere 10 bin, ikincilere 7 bin 500, üçüncülere ise 5 bin lira para ödülü verildi.


ÜNİVERSİTE PROJE YARIŞMALARI

Üniversite öğrencilerini temel ve uygulamalı bilimlerde çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından her yıl 3 farklı alanda proje yarışması düzenleniyor. Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığının (BİDEB) organize ettiği Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Proje Yarışması, Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması ile Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’na, bu yıl 1007 proje başvurusu yapıldı.
Yarışmalarda finale kalan eserler, Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sergilendi.

Kaynak: Haber Ankara

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu