Akademik Personel | 16 Haziran 2021, Çarşamba

Tübitak Doktora Ve Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu Başlıyor

8 Eylül 2016
Tübitak Doktora Ve Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu Başlıyor
       

Doktoralı Araştırmacılar için:

2219-Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı

Program kapsamında, Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında doktorasını ya da Tıbbi Bilimlerde doktora veya uzmanlığını almış ve yurt dışında araştırmalar yapacak olan bilim insanları desteklenmektedir.

  • Başvuru tarihi : 19 Eylül 2016 – 19 Ekim 2016
  •  Aylık burs miktarı Avrupa ülkeleri için en fazla 1.900 Avro, Diğer ülkeler için en çok 2.500 Amerikan doları olup, araştırmanın yapılacağı yöredeki yaşam giderleri göz önünde bulundurularak saptanır. (bkz. ülkelere göre burs miktarları) Ödemeler üçer aylık dönemlerde yurt içinde veya yurt dışında yapılır. Gidiş-dönüş yol giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanır.
  • Destek hakkı kazanan araştırmacı,  kendisine tahsis edilen desteği, hak kazandığı tarihten itibaren bir yıl (12 ay) içinde başlatmak ve yurt dışına çıkarak çalışmalarına başlamakla yükümlüdür.  12 ay içerisinde kullanılmayan destekler için hak talep edilemez.
  • Destek süresi en fazla 12 aydır.

 

Doktora Öğrencileri için:

2214/A-Yurt Dışı Doktora Sırasıı Araştırma Burs Programı

Program kapsamında, Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında ülkemizde doktora programına kayıtlı, doktora yeterlik sınavını geçmiş, tez önerisi kabul edilmiş doktora öğrencileri ile Tıbbi Bilimlerde ülkemizde uzmanlık öğrencilerine tezleriyle ilgili araştırma ihtiyaçlarını yurt dışında bir araştırma ortamında çözmelerini sağlamak için destek verilmektedir.

  • Destek süresi en fazla 12 aydır.
  • Destek hakkı kazanan araştırmacı,  kendisine tahsis edilen desteği, hak kazandığı tarihten itibaren 12 ay içinde  başlatmak zorundadır.  12 ay içerisinde kullanılmayan destekler için hak talep edilemez.
  • Aylık burs miktarı Avrupa ülkeleri için en fazla 1.400 Avro, Diğer ülkeler için en fazla 1800 Amerikan doları olup, araştırmanın yapılacağı ülkeye ve gideceği kurumdan veya başka herhangi bir yerden destek alıp almamasına bağlı olarak BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu’nca belirlenir. (bkz. ülkelere göre burs miktarları) Ödemeler üçer aylık dönemlerde bursiyerin bildirdiği yurt içinde veya yurt dışındaki bir banka hesabına yapılır. Gidiş-dönüş uçak bileti TÜBİTAK tarafından alınır. 
  • Başvuru tarihi : 19 Eylül 2016 –  19 Ekim 2016
       

Kolay Hobiler